DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Szopka – znak katolickiego świętowania

Szopka – znak katolickiego świętowania
fot. pixabay.com

Chcesz naśladować świętego Franciszka? Nie powtarzaj zatem kłamstw i półprawd o jego „ekologizmie”, nie stylizuj się na średniowiecznego hipisa, bo Biedaczyna z Asyżu na pewno nim nie był… ale zrób, jego wzorem, bożonarodzeniową szopkę!

 

Powstanie pierwszej takiej szopki było owocem wielkiego pragnienia świętego Franciszka, chcącego nie tylko uczcić narodziny Bożego Dziecięcia, ale również pokazać niewygody i wyrzeczenia, jakie musiało znosić złożone w żłobie. Święty z Asyżu­- po otrzymaniu zezwolenia od papieża Honoriusza III -  przygotował niezwykłą inscenizację wydarzeń mających miejsce w noc Bożego Narodzenia. Zwołał okolicznych mieszkańców, a na terenie pustelni ustawione zostały świece i pochodnie, jak również żłóbek oraz żywe zwierzęta. Nad samym żłóbkiem, odprawiona została Msza Święta, natomiast sam konstruktor inscenizacji, diakon Franciszek, podjął się radosnego odśpiewania Ewangelii.

 

Zwyczaj budowy szopek szybko rozpowszechnił się w chrześcijańskiej Europie, a tam, gdzie nie zapomniano jeszcze o Chrystusie trwa do dziś! Bo przecież dziś także trzeba nam betlejemskich szopek, nie tylko w kościołach i na miejskich placach, ale również w naszych domach. Szopka powinna stać się znakiem rozpoznawczym domostw, w których obchodzi się przecież nie jakieś bliżej nieokreślone święta, ale Uroczystość Bożego Narodzenia! Jeśli umieścimy ją w widocznym miejscu, to choćby tylko przelotne spojrzenie w jej kierunku przypomni nam, to co pośród biesiadowania, kolejnych odwiedzin i rewizyt, może z łatwością umknąć:

 

Chrystus się nam narodził!

 

Skierowanie oczu na szopkę będzie niczym orzeźwiający podmuch wiatru, który nie pozwoli zapomnieć, że to co stanowi otoczkę Świąt nie jest najważniejsze, że nie jest najważniejsze, czy ten czas spędzamy w rodzinnym kole, czy na skutek różnorakich życiowych zakrętów, samotnie. W centrum świąt znajduje się bowiem Jezus Chrystus!

 

Można pokusić się o stwierdzenie, że nasze życie musi być skonstruowane na wzór szopki betlejemskiej – w centrum Chrystus Pan – i wtedy wszystko inne będzie na właściwym miejscu. Być może odkryjemy to kiedy samemu weźmiemy się za budowę szopki. Nieważne czy będzie mała, czy duża, mieniąca się kolorami, czy utrzymana w stonowanych barwach, z wieloma postaciami, czy kameralna. Każda z nich będzie dowodem na to, że chcemy przeżyć Święta znacznie głębiej, niż w sposób jakie oferuje nam świat, chcący zbić majątek na „merykristmasowym” zamieszaniu.

 

Niech ostateczną zachętą będą słowa zapisane przez świętego Josemaría Escriva de Balaguera:

Boże Narodzenie. Nie widzę nic śmiesznego w tym, że ustawiasz Szopkę wśród tekturowych pagórków, a wokół niej umieszczasz naiwne figurki z gliny. Nigdy nie wydałeś mi się bardziej męski, niż w owej chwili, gdy jesteś jak dziecko.

 

 Łukasz Karpiel


DATA: 2017-12-20 08:27
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

cd. zobaczyli dziecię z Marią, jego matką? (Mateusza 2:11) A gdy weszli do domu, zobaczyli dziecię z Marią, jego matką, i upadłszy, złożyli mu hołd. Otworzyli też swe skarby i dali mu w prezencie dary: złoto i wonną żywicę, i mirrę. . A zatem Maria i Józef nie nocowali już w stajni, lecz mieszkali w jakimś domu.
ponad 2 lata temu / mag
 
@do mag. Gdybyśmy my chrześcijańscy katolicy robili coś niezgodnie z tym co chce od nas nasz wszechmogący Bóg to z pewnością dałby nam znać w objawieniach przez Przenajświętszą Maryję zawsze Dziewicę bądź przez swojego Syna Jezusa Chrystusa króla całego Świata. Tak przecież było w innych przypadkach. Na przykład o poście gdzie Maryja wyraźnie dała do wiadomości, że świat za mało pości i prosiła aby żyć o chlebie i wodzie w środy i piątki. A zatem trzymajmy się tradycji bo taka droga jest jak najbardziej słuszna według Boga.
ponad 2 lata temu / obserwator
 
Szopki bożonarodzeniowe przedstawiają małego Jezusa leżącego w żłobie oraz trzech królów lub mędrców, którzy przyszli złożyć mu hołd. W takich inscenizacjach pokazuje się też gwiazdę, którą jak głosi tradycja, posłużył się Bóg, by przyprowadzić tych trzech mężczyzn do stajenki w Betlejem. Nawet dzieci znają na pamięć ich imiona ? Kacper, Melchior i Baltazar. Ale czy te popularne wierzenia są zgodne z relacją biblijną? Okazuje się, że jest w nich wiele nieścisłości. Po pierwsze, kim byli wspomniani mężczyźni? Słowo użyte w greckim tekście Biblii wskazuje, że nie chodzi o królów ani mędrców, lecz o magów. Najwyraźniej uprawiali oni astrologię ? pogańską praktykę wróżenia z gwiazd. Biblia nie podaje też, ilu ich było ani jak się nazywali. Po drugie, kiedy odwiedzili oni Jezusa? Z pewnością nie od razu po jego narodzeniu, gdy leżał w żłobie. Musiało to być jakiś czas później. Ewangelista Mateusz napisał: ?Gdy weszli do domu, zobaczyli dziecię z Marią, jego
ponad 2 lata temu / mag
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.