DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 

Szokujący tydzień przemocy w Afganistanie. Setki żołnierzy zabitych

Szokujący tydzień przemocy w Afganistanie. Setki żołnierzy zabitych
Zdjęcie ilustracyjne DoD photo by Cpl. James L. Yarboro, U.S. Marine Corps / Public domain
#AFGANISTAN    #WOJNA    #WOJSKO    #TALIBOWIE

Miniony tydzień w Afganistanie należał do najbardziej krwawych od początku trwającej już 19 lat wojny. Afgańska Rada Bezpieczeństwa Narodowego poinformowała, że zginęło aż ​​291 członków Afgańskich Sił Bezpieczeństwa Narodowego i Obronnego (ANDSF), a 550 innych zostało rannych w wielu atakach talibów w zeszłym tygodniu.

 

„Talibowie przeprowadzili 422 ataki w 32 prowincjach, zabijając 291 członków ANDSF i raniąc 550 innych. Zaangażowanie talibów w ograniczanie przemocy jest bez znaczenia, a ich działania są niezgodne z retoryką pokoju” - napisał na Twitterze Javid Faisal, rzecznik NSC.

 

W oświadczeniu NSC, stwierdzono również, że co najmniej 42 cywilów, w tym kobiety i dzieci zostało zabitych, a 105 innych zostało rannych w wyniku przemocy, jakiej mieli dopuścić się talibowie w 18 prowincjach w ubiegłym tygodniu.

 

Oświadczenie pojawia się w czasie, gdy istnieją duże nadzieje na rozpoczęcie negocjacji między talibami a reprezentatywną grupą innych Afgańczyków, w tym rządu, frakcji politycznych i działaczy społeczeństwa obywatelskiego. - Nie obserwujemy oczekiwanej redukcji przemocy i uważamy ją za konieczną, aby naprawdę wzmocnić wysiłki pokojowe. Wzywamy talibów do ograniczenia przemocy. Oczywiście wzywamy talibów, by w konstruktywny sposób zaangażowali się w negocjacje wewnątrz Afganistanu – apelował w zeszłym tygodniu sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg po spotkaniu z ministrami obrony NATO.

 

W niedzielę szef Misji Pomocy Narodów Zjednoczonych w Afganistanie, Deborah Lyons spotkała się z mułłą Abdulem Ghani Baradarem, szefem talibskiej grupy politycznej w Doha.

„Wysłannik ONZ ds. #Afganistanu podkreślił potrzebę sprawiedliwego pokoju obejmującego wszystkich Afgańczyków, w tym kobiety, młodzież i mniejszości” - stanowił tweet z oficjalnego konta UNAMA.

 

Według afgańskich wiadomości Tolo, zespół negocjacyjny w Kabulu rozpoczął już konsultacje z prawodawcami. Strona internetowa Tolo cytuje członka zespołu, Nadera Nadery'ego, mówiąc, że jednym z ich głównych żądań jest „zachowanie systemu [rządowego] i jego głównych filarów, takich jak armia krajowa i policja krajowa”.

 

Obie strony miały usiąść do negocjacji 10 marca, dziesięć dni po tym, jak talibowie podpisali słynną umowę ze Stanami Zjednoczonymi, by dążyć do pokoju w Afganistanie. Umowa wymagała od Waszyngtonu ogłoszenia harmonogramu wycofania swoich sił z kraju.

 

Pierwsza faza wycofania żołnierzy już się zakończyła. Według generała Franka McKenzie, który dowodzi dowództwem centralnym, poziom wojsk amerykańskich spadł już do 8 tys. 600 z około 12 tysięcy.

 

Jednak wzrost ataków ze strony talibów, a także niechęć rządu prezydenta Ashrafa Ghaniego do uwolnienia wszystkich talibskich więźniów, jak przewidziano w umowie, utrudniły rozpoczęcie negocjacji wewnątrz Afganistanu.

 

Pierwsza runda negocjacji wewnętrznych miałaby rozpocząć się pod koniec tego miesiąca w Doha, choć – jak zaznaczono – „pandemia koronawirusa” stworzyła kolejną przeszkodę logistyczną.

 

W szczytowym okresie prawie dwudziestoletniej wojny, w Afganistanie było ponad 100 tys, żołnierzy amerykańskich, a także dziesiątki tysięcy z około 40 krajów koalicji NATO – w tym z Polski - kierowanej przez Stany Zjednoczone. Liczba ta spadła w ostatnich latach, ponieważ wszystkie strony przyznały, że wojny nie można wygrać militarnie.

 

Stany Zjednoczone obrały strategię poszukiwania porozumienia politycznego, które okazało się zawieszone i skomplikowane.

 

Amerykańscy urzędnicy, którzy negocjowali podpisanie umowy z talibami zapewniali, że porozumieli się, iż poziom przemocy zostanie zmniejszony o 80 procent, chociaż nie zostało to określone w umowie.

 

Generał McKenzie, który przemawiał na wideokonferencji zorganizowanej przez Aspen Strategy Group, zasugerował, że całkowite wycofanie się w ciągu 14 miesięcy, jak wymaga tego umowa, będzie częściowo zależeć od talibów. Zaznaczył, iż powinni oni wykazać, że zerwali więzi z Al-Kaidą i nawiązali współpracę z rządem afgańskim poprzez ograniczenie przemocy i rozpoczęcie bezpośrednich rozmów na temat podziału władzy.

 

Generał McKenzie podkreślił, że „wkład wojskowy to tylko jeden z wkładów, który należy wziąć pod uwagę”. Ostatecznie, jak postępować z wycofaniem wojsk - czy trzymać się obecnego harmonogramu, spowolnić go lub przyspieszyć - będzie zależeć od decyzji prezydenta Trumpa.

 

Amerykańscy wojskowi martwią się jednak, że przedwczesne wycofanie wojsk może doprowadzić do upadku i anarchii w Afganistanie, który ponownie zapewni bezpieczne schronienie dla grup terrorystycznych.

 

Grupa monitorująca Organizacji Narodów Zjednoczonych niedawno poinformowała, że ​​więzi między talibami a Al-Kaidą są nadal bliskie, z kolei przemoc powstańcza nadal dewastuje siły afgańskiego rządu.

 

W lutym umowa przewidywała również uwolnienie do 5000 więźniów talibskich i 1000 afgańskich pracowników ochrony przetrzymywanych przez powstańców w ciągu 10 dni od podpisania porozumienia, po czym miały rozpocząć się bezpośrednie negocjacje między stronami. Do tej pory uwolniono około 3 tys, 500 talibów. Wobec zatrzymanai tego procesu, talibowie zdecydowali się na zuchwałe ataki.

 

Źródło: bignewsnetwork.com, nytimes.com

AS


DATA: 2020-06-25 07:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Tom Akurat Talibowie to golem wyhodowany przez Pakistan w latach 90-tych. Żeby w tym kraju zapanował spokój należałoby najpierw spacyfikować Pakistan który po cichu ostrzy sobie zęby na zachodniego sąsiada.
4 miesiące temu / Filip S
 
A kto wychodował tych talibów? Jak się bawi w wytwarzanie golemów to potem są problemy jak się nad nimi traci kontrolę... tak samo ktoś w jakimś celu wytworzył tzw Państwo Islamskie
4 miesiące temu / Tom
 
tam, nie będzie pokoju dopóki ktoś najsilniejszy i najbardziej brutalny nie pokona innych. Czyli talibowie mają zwycięstwo w kieszeni, a pieniądze tam wrzucone przez amerykanów i koalicje "psu na budę" się przydały.
4 miesiące temu / maciek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.