DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Szokujące słowa niemieckiego teologa: trzeba zaakceptować konkubinat i antykoncepcję

Szokujące słowa niemieckiego teologa: trzeba zaakceptować konkubinat i antykoncepcję
prof. Stephan Goertz / YouTube / grenzfragen

Stosunki seksualne osób niebędących małżonkami należy w Kościele katolickim zaakceptować – twierdzi niemiecki profesor teologii, Stephan Goertz. Należy też pozwolić parom na stosowanie antykoncepcji, uważa.

 

Prof. Stephan Goertz to profesor teologii moralnej z Moguncji i drugi przewodniczący ogólnoniemieckiej Grupy Roboczej Teologia Moralna. W rozmowie z oficjalną katolicką agencją informacyjną, KNA, wzywa do całkowitej zmiany moralności seksualnej.

 

- Katolicka moralność seksualna znajduje się w zawiłej sytuacji. Ze strony rzymskiego Urzędu Nauczycielskiego są określone zakazy, które traktuje się jako niezmienne, jako odwiecznie obowiązujące. Ich uzasadnienie jest jednak narażone na fundamentalne pytania – mówi uczony.

 

- Dotyczy to na przykład moralnego potępienia wszelkiej pozamałżeńskiej seksualności, a także ścisłego zakazu sztucznej antykoncepcji. Dodatkowo każda intymność seksualna w obszarze związków homoseksualnych oceniania jest jako niemoralna – krytykuje.

 

W ocenie prof. Goertza jest tak przede wszystkim za sprawą św. Jana Pawła II, który, twierdzi teolog, był w kwestiach katolickiej moralności bardzo rygorystyczny. Co więcej miał uczynić posłuszeństwo wobec norm nauki o seksualności kryterium mianowania biskupów. - Różnorodność życia chrześcijańskiego miała zostać po katolicku zuniformizowana – mówi teolog.

 

Według Goertza jest czymś „fatalnym”, że „zaostrzone w przeszłości zakazy uznano za sedno katolickiej tożsamości”. Uczony sądzi, że choć Kościół przedstawił zasady moralności seksualnej jako kwestię egzystencjalną, to współcześni ludzie nie są nimi przekonani. - Za pomocą złych argumentów nie można na dłuższą metę obronić żadnego nauczania i odzyskać autorytetu – ocenia. Zdaniem teologa Kościół katolicki trwając niezmiennie przy dotychczasowych zasadach moralności seksualnej „wpędza się w intelektualne i kulturowe getto”. W ocenie Goertza papież Franciszek próbuje „poluzować blokady kościelnego nauczania moralnego” na przykład w kwestii homoseksualizmu czy antykoncepcji.

 

Profesor twierdzi, że należy wprowadzić konkretne zmiany. Otóż trzeba jego zdaniem dopuścić akty seksualne także poza małżeństwem, o ile tylko mamy do czynienia z „autentycznym, dobrowolnym i pełnym poszanowania” związkiem między ludźmi. W Kościele powinno się też pozwolić parom decydować, czy chcą stosować antykoncepcję, czy nie. - Wybór metody nie jest kwestią wiary i nie powinien być jako taka przedstawiany – twierdzi Goertz.

 

- Kościelne teksty w obszarze nauczania o seksualności i w ogóle o zachowaniach płciowych nierzadko są daleko w tyle za współczesnymi ustaleniami teologii i nauk humanistycznych. Kościół musi ponadto zaakceptować, […] że te kwestie życiowe, przynajmniej u nas w kraju, nie podlegają już jego moralnej kontroli– uważa Goertz.

 

W Niemczech trwa obecnie faza przygotowawcza tak zwanej „drogi synodalnej”. Niemieccy biskupi i świeccy chcą przeprowadzić w Kościele katolickim szereg zmian, wypracowując je na drodze debaty i dialogu. Jednym z oficjalnie ogłoszonych tematów jest właśnie moralność seksualna. W lutym tego roku na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu inny teolog moralny, ks. prof. Ebehard Schockenhoff, przedstawił podobne postulaty, jak teraz prof. Goertz. Kard. Reinhard Marx uznał wówczas tezy Schockenhoffa za trafne.

 

Źródło: Domradio.de

Pach


DATA: 2019-09-08 15:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przecież są na świecie zbory protestanckie, kacerskie czy jak tam je nazywają i czy taki mędrek nie może się do nich zapisać?
5 miesięcy temu / loi
 
Ubu: Dla Akwinaty teologia jest królową nauk. Teologia nie czerpie z innych nauk, jako z wyższych, ale posługuje się nimi jako niższymi i służebnymi.. Nie może być sprzeczności między wnioskami rozumu a prawdami objawionymi, choć nie należy zapominać, że zrozumienie chrześcijańskich dogmatów wykracza poza możliwości rozumu. Św. Tomasz uznał, że w przypadku innych zagadnień wiara nie jest jedynym źródłem poznania. Można i należy używać sfery rozumu wszędzie tam, gdzie wiedza nie koliduje z dogmatyką, a szczególnie tam, gdzie tą drogą można wesprzeć Objawienie.
5 miesięcy temu / Antymodernista
 
Nim jakikolwiek teolog, duchowny czy świecki zacznie publicznie wygadywać takie brednie powinien wpierw zrzec się urzędu, tytułów naukowych jakich się z teologii dorobił czy na koniec odejść z kapłaństwa. Potem może gadać co mu się podoba. Tylko niech się już nie mianuje być duchownym, czy świeckim teologiem. Za wikipedią Teologia gr. ????, theos, ?Bóg?, + ?????, logos, ?nauka? Czyli nauka o Bogu. Pytam gdzie i kiedy Pan nasz Wypowiedział się w sposób chociażby sugerujący takie możliwości. NIGDZIE. Zatem naukę o jakim bogu ci ludzie uprawiają ?
5 miesięcy temu / west
 
Co za ślepcy. Przecież ta całą rewolucja seksualna to jest tymczasowy środek komunistów do sięgnięcia po władzę. Gdy już dojdą do władzy, seksualności zaczną zakazywać, gdyż tak mają w naturze wszystkiego będą zakazywać. Wtedy teologowie takiego pokroju obudzą się z czymś w ręce.
5 miesięcy temu / aaa
 
Po co niemieckim katolikom takie "reformy". Niech ogloszą się sektą protestancką. Mają w tym praktykę a katolicyzm pozostawią w spokoju.
5 miesięcy temu / Rufus
 
Jak widzimy przez te "otwarte okna i drzwi kościoła" przez soborowych Papieży WPEŁZŁY ŻMIJE i różne gady. A ludziska patrzą i dziwią się . Nawet próbują dialogować i oswajać. Kto wie, jeszcze trochę a wezmą ich pod OCHRONĘ. Może to jest taki wstęp do synodu Amazońskiego. Czcicieli "węży" już mamy brakuje tylko szamanów.
5 miesięcy temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.