DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Szokujące słowa ks. Prusaka: system Kościoła oparty na władzy mężczyzn jest niezgodny z wolą Boga

Szokujące słowa ks. Prusaka: system Kościoła oparty na władzy mężczyzn jest niezgodny z wolą Boga
fot. Polsat News

Skandal pedofilski pokazał, jak system kościoła klerykalnego, opartego na władzy mężczyzn jest wadliwy, niezgodny z wolą Boga – powiedział w czwartek na antenie Polsat News jezuita, ks. Jacek Prusak komentujący ustalenia synodu amazońskiego. – Diakonat kobiet oznaczałby zerwanie z tradycją Kościoła. Wyraźnie Jan Paweł II w 1994 r. powiedział, że kobiety nie mogą być wyświęcane na kapłanów – stwierdził w odpowiedzi Paweł Lisicki.

 

Czym innym jest esencja katolicyzmu, a czym innym jego kulturowa odsłona. To dotyczy także celibatu, a także miejsca kobiet w Kościele. Skandal pedofilski pokazał, jak ten system Kościoła klerykalnego, opartego na władzy mężczyzn jest wadliwy, jak jest niezgodny z wolą Boga, jak odszedł od swojej misji – powiedział jezuita ks. Jacek Prusak publicysta „Tygodnika Powszechnego”.

 

W odpowiedzi Paweł Lisicki zapytał jezuitę: „Czy zdaniem księdza wyświęcanie na diakona, diakonat jest przynależny do kapłaństwa, czy nie?”.

 

W odpowiedzi ks. Prusak stwierdził, że „w oficjalnej nauce Kościoła bycie diakonem oznacza bycie duchownym”. – Niech pan trochę zacznie myśleć. Skoro mamy żonatych mężczyzn, którzy są diakonami, to czy oni są prezbiterami? Nie są – powiedział i dodał: „Niech się pan tak bardzo nie boi o kobiety, że zniszczą Kościół, jeśli będzie dla nich w nim więcej miejsca”.

 

–  Po pierwsze zauważam, że ksiądz z "właściwą" miłością bliźniego mówi o tym, że mam zacząć myśleć, że mam się nie bać. Rozumiem, że to są wszystko wyrazy tej braterskiej miłości, dialogu, jaki ksiądz uprawia. Gratuluję, rzeczywiście, tak się rozmawia, to przykład wysokiej kultury osobistej, którą ksiądz zaprezentował. Ja tylko pokazałem że stanowisko, które polega na tym, że uznajemy diakonat kobiet i twierdzimy, że nie jest to wyświęcanie na kobiet jest sprzeczne samo w sobie. Wydaje mi się, że moje twierdzenie jest całkiem logiczne i oparte na dotychczasowej nauce Kościoła – podkreślił w odpowiedzi Paweł Lisicki.

 

Ja mam wrażenie, że to ksiądz jest niedouczony, bo gdyby ksiądz wiedział, że zgodnie z nauką soboru trydenckiego diakonat jest jednym ze stopni kapłaństwa, to wiedziałby ksiądz, że wyświęcenie na diakona jest wyświęceniem na księdza – zakończył Paweł Lisicki.

 

 

Źródło: Polsat News

TK

 

 

Polecamy nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

  


DATA: 2019-11-14 13:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
66
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chyba sobie długo nie "porozmawiali" niektórym inteligencja również wysokie mniemanie o tej własnej przeszkadza bardzo w rozmowie - dyskusji.
2 miesiące temu / ANGO
 
Może trzeba zapytać Księdza Jezuitę, czy Pan Jezus jak chodził po ziemi z Apostołami pozwalał nauczać również kobietom? Nawet przy Wniebowstąpieniu zwrócił się jedynie do Apostołów mówiąc "idzcie na cały świat i nauczajcie..". Nigdy nie wypowiedział takich słów w stosunku do kobiet. Ponadto w Ewangelii pisanej pod natchnieniem Ducha świetego, jest jasno powiedziane " kobietom nauczać nie pozwalam..." Dla mnie jako osoby wierzącej Pismo Święte jest jedyną wykładnią!!! A jeżeli ktoś ma wątpliwości w wierze, to wiadomo, że będzie manipulował tym co niepodwarzalne, aby zasiać zamęt. Życzę Księdzu Jezuicie z całego serca i z czystej miłości, bo jestem zatroskana o cały Kościół, by Pan przymnożył wiary, nadziei i miłości.
2 miesiące temu / Basia
 
To są owoce kilku ostanich pontyfikatów. Zastanówcie się.
2 miesiące temu / RusakP
 
zaprzecza sam sobie i sytuacji w kosciele katolickim.Jesliby tak bylo, jak on belkocze to nie mielibysmy milionow kobiet na mszach, rozancach w kosciolach.
2 miesiące temu / adam
 
Dokąd to wszystko zmierza?
2 miesiące temu / rza?
 
Tacy tzw.kaplani jakich sobie wymodlilismy -tak kiedys powiedziano .Kiedys bylo tak ze Kaplan musial przejsc przez kolejne stopnie a bylo ich wiele ,dzis kandydaci na ksiedza nie wiedza po co sa ksiezmi -po co sa im swiecenia potrzebne -co Maja robic . Dlatego wielka prosba do modlitwy o nawrocenie tego ksiedza jak i wielu duchownych .
2 miesiące temu / ivan1
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.