DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Szokujące słowa ks. Prusaka: system Kościoła oparty na władzy mężczyzn jest niezgodny z wolą Boga

Szokujące słowa ks. Prusaka: system Kościoła oparty na władzy mężczyzn jest niezgodny z wolą Boga
fot. Polsat News

Skandal pedofilski pokazał, jak system kościoła klerykalnego, opartego na władzy mężczyzn jest wadliwy, niezgodny z wolą Boga – powiedział w czwartek na antenie Polsat News jezuita, ks. Jacek Prusak komentujący ustalenia synodu amazońskiego. – Diakonat kobiet oznaczałby zerwanie z tradycją Kościoła. Wyraźnie Jan Paweł II w 1994 r. powiedział, że kobiety nie mogą być wyświęcane na kapłanów – stwierdził w odpowiedzi Paweł Lisicki.

 

Czym innym jest esencja katolicyzmu, a czym innym jego kulturowa odsłona. To dotyczy także celibatu, a także miejsca kobiet w Kościele. Skandal pedofilski pokazał, jak ten system Kościoła klerykalnego, opartego na władzy mężczyzn jest wadliwy, jak jest niezgodny z wolą Boga, jak odszedł od swojej misji – powiedział jezuita ks. Jacek Prusak publicysta „Tygodnika Powszechnego”.

 

W odpowiedzi Paweł Lisicki zapytał jezuitę: „Czy zdaniem księdza wyświęcanie na diakona, diakonat jest przynależny do kapłaństwa, czy nie?”.

 

W odpowiedzi ks. Prusak stwierdził, że „w oficjalnej nauce Kościoła bycie diakonem oznacza bycie duchownym”. – Niech pan trochę zacznie myśleć. Skoro mamy żonatych mężczyzn, którzy są diakonami, to czy oni są prezbiterami? Nie są – powiedział i dodał: „Niech się pan tak bardzo nie boi o kobiety, że zniszczą Kościół, jeśli będzie dla nich w nim więcej miejsca”.

 

–  Po pierwsze zauważam, że ksiądz z "właściwą" miłością bliźniego mówi o tym, że mam zacząć myśleć, że mam się nie bać. Rozumiem, że to są wszystko wyrazy tej braterskiej miłości, dialogu, jaki ksiądz uprawia. Gratuluję, rzeczywiście, tak się rozmawia, to przykład wysokiej kultury osobistej, którą ksiądz zaprezentował. Ja tylko pokazałem że stanowisko, które polega na tym, że uznajemy diakonat kobiet i twierdzimy, że nie jest to wyświęcanie na kobiet jest sprzeczne samo w sobie. Wydaje mi się, że moje twierdzenie jest całkiem logiczne i oparte na dotychczasowej nauce Kościoła – podkreślił w odpowiedzi Paweł Lisicki.

 

Ja mam wrażenie, że to ksiądz jest niedouczony, bo gdyby ksiądz wiedział, że zgodnie z nauką soboru trydenckiego diakonat jest jednym ze stopni kapłaństwa, to wiedziałby ksiądz, że wyświęcenie na diakona jest wyświęceniem na księdza – zakończył Paweł Lisicki.

 

 

Źródło: Polsat News

TK

 

 

Polecamy nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

  


DATA: 2019-11-14 13:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
55
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z kim spośród krzykliwych ateistów z Krakówka brata się ks. Prusak? Z tym samym, z którym bratał się były już ks. Obirek.
13 godzin temu / Marek
 
Módlmy się za naszych braci podłączonych Jezuitów którzy sami gromadzą węglem rozżażone na swoje głowy.
1 dzień temu / Tom
 
Kolejny współczesny jezuita, jaki pobłądził i opowiada ponowoczesne, lewicowe bzdury; za mało ma pracy, nie zna biedy, brak realnych problemów/kłopotów?!; a kiedyś przed kasatą to był wielki zakon, do kontrreformacji, czyli naprawy Kościoła! Np. ich kształcono tak, aby znali odpowiedź na każde pytanie, i tacy byli, zbyt dobrzy, więc ich rozwiązano vide też instytucje paragwajskie, + np. film "Misja". Szkoda.
2 dni temu / PI Grembowicz
 
@ petros - nie dam Tobie odpowiedzi na to pytanie,pomimo tego ,ze jest ona proste w ustach kaplana skierowana do swieckich. Dam Tobie wskazowke, bys przypatrzyl sie zborom protestanckim gdzie rzadza kobiety, czy to w skandynawii, Europie Zachodniej,USA, anglikanie w Anglii, to sa koscily dewiantow, moze poza kilkoma drobnymi wyjatkami.
5 dni temu / adam
 
dlaczego ci ,tzw rewolucyjni ksieza, nie namawiaja labilnych do przejscia do zborow protestanckich, tam otrzymaliby to co sobie i innym zycza, tylko zniszczyc chca to co nie powinno byc ruszone.
5 dni temu / adam
 
Spróbujmy wylistować te "modernistyczne, progresywne" postulaty zgłaszane w ramach "odnowienia" Kościoła czytaj de facto zerwania z nauczaniem Jezusa Chrystusa i tradycją katolicką: "małżeństwa" gejów i lesbijek, eutanazja, wyświęcanie kobiet, decentralizacja władzy, równość wszystkich religii, Komunia Św. dla rozwodników, zniesienie celibatu, mycie nóg muslimom, dni judaizmu i islamu w Kościele, homoseksualizm i pedofila w kościele instytucjonalnym, ekologizm, weganizm, humanizacja zwierząt o czymś zapomniałem? Tak na gorąco mamy jeszcze w "zapasie" aborcję, zoofilię, nekrofilię,. Aż strach się bać o czym jeszcze usłyszymy. Jak do tego dodamy jeszcze pachapapę i hierarchów niemieckich jako doradców, w kraju niemieckim gdzie właściwie katolicyzm się skończył no chyba faktycznie zaczyna się OHYDA SPUSTOSZENIA. Nie ma się co łudzić niewielu się ostoi. No ale nasz Pan o tym mówił. To właściwie po co Syn Człowieczy przyszedł na świat skoro wszystko j.w. jest OK?
5 dni temu / CZASY KOŃCA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.