DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2020 r.

Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Szok! To już prawdziwa lawina. Komunia dla protestantów także w Essen

Szok! To już prawdziwa lawina. Komunia dla protestantów także w Essen
Fot. Andrzej Sidor

Przyjmowanie Komunii świętej przez protestantów jest w niektórych wypadkach możliwe – ocenił biskup Essen, Franz-Josef Overbeck. To kolejny niemiecki hierarcha, który dopuszcza do Eucharystii zwolenników Lutra.

 

Ordynariusz Essen bp Franz-Josef Overbeck skierował specjalne pismo do duszpasterzy swojej diecezji, wyrażając w nim zgodę na udzielanie w niektórych przypadkach Komunii świętej protestantom. Polecił wcielić w życie nieformalne wytyczne, które Rada Stała Konferencji Episkopatu Niemiec opublikowała pod koniec czerwca. Wytyczne te zezwalają na dopuszczanie do Stołu Pańskiego tych ewangelików, którzy żyją z katolikiem w małżeństwie i podzielają katolicką wiarę w Eucharystię.

 

Tą drogą poszło od momentu publikacji dokumentu już kilka niemieckich diecezji. Oprócz Essen to także: Paderborn, Hamburg, Magdeburg, Osnabrück, Bamberg, Münster i Würzburg.

 

Szczególne poruszenie wywołała decyzja biskupa tej ostatniej, Franza Junga. Choć wytyczne episkopatu zakładały dopuszczanie do Komunii Świętej w indywidualnych przypadkach i po długim procesie rozeznawania i duszpasterskiego towarzyszenia, bp Jung zaprosił do Komunii katolicko-protestanckie małżeństwa jako warunek podając tylko wzajemną wierność.

 

Bp Overbeck w krótkim komunikacie podał, że szczegóły omówi z rozmaitymi gremiami diecezjalnymi w najbliższych miesiącach.

 

Jak dotąd jedynie kard. Rainer Woelki, arcybiskup Kolonii, zgłosił sprzeciw wobec wytycznych, ale zarazem zapewnił, że protestantów od Stołu Pańskiego nie odsunie, byleby tylko rzecz działa się nieoficjalnie.

 

 

Źródła: bistum-essen.de, pch24.pl

Pach


DATA: 2018-07-12 09:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To żaden SZOK. To PRAKTYKA umocniona >duszpasterstwem< papieża Franciszka. Zadziwia konsekwencja i stanowczość biskupów niemieckich i nieporadność niezadowolonych konserwatystów. Ale wstyd : kard. Rainer Woelki, arcybiskup Kolonii raz jest na TAK innym razem na NIE. A w szczególe co nas obchodzi od zawsze protestantyzowany kościół niemiecki , który już dawno utracił katolickość i robi co >chce
ponad 1 rok temu / iskierka
 
@Piotr Jeśli jakiś luteranin "podziela katolicką wiarę w Eucharystię" to chyba dosyć łatwo może stać się katolikiem . Czego brakuje? "Sola scripta" to protestanci "skompromitowali" tworząc własną "tradycję" . "Ortodoksyjna" predestynacja nie jest "dobrym" rozwiązaniem problemu "Wszechwiedzy Bożej" . To że nie tylko wiara "usprawiedliwia" też łatwo przyjąć , chociażby ze względu na Mt 7,21 .
ponad 1 rok temu / mk
 
Dla niektórych środowisk katolickich zbliżenie z protestantyzmem jest chyba większym problemem, niż postępująca laicyzacja, fala wystąpień z Kościoła(protestantów też oczywiście to dotyczy) i rosnące wpływy jawnie wrogiego cywilizacji zachodniej islamu. Ja osobiście mam ostrożną nadzieję, że interkomunia jest początkiem prawdziwego chrześcijańskiego ekumenizmu i procesu naprawczego kultury w zdeprawowanej zachodniej Europie.
ponad 1 rok temu / ciekawe czasy
 
Upadek Kościoła w Niemczech jest tak wielki, że jest wielce prawdopodobne unikanie konsekracji! Jeżeli to jest faktem, wtedy nie będzie mowy o bluźnierczych sakramentach - ich tam już dawno nie ma! Stan ten opisała już 600 lat temu Św. Katarzyna ze Sienny zwana przez Chestertona - Anielską Katarzyną. Tak, tak - sprawy zaszły już dużo dalej aniżeli sięgnąć może wyobraźnia . . .
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
Prawdziwy Protestant nigdy nie będzie się bratal z katolikami.
ponad 1 rok temu / Dju
 
@szkielet: A co zrobić z dowódcą tego całego bałaganu, który jeśli nie wprost to poprzez przyzwalające milczenie zgadza się na odstępstwo? Nie słyszałem by ktoś z podwładnych funkcyjnych w KK kwestionował prawo dowódcy do przewodzenia. Zatem gdzie znajdziesz "nienowinkarzy" skoro wszyscy nawet narzekający zgadzają się co do prawa dowódcy do rządzenia? To jest sytuacja typu "jestem za a nawet przeciw".
ponad 1 rok temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.