DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Szlak bałkański zamknięty. Czy Grecja stanie się wielkim obozowiskiem dla uchodźców?

Szlak bałkański zamknięty. Czy Grecja stanie się wielkim obozowiskiem dla uchodźców?
Fot. Krystian Maj/FORUM
#ANKARA    #IMIGRANCI    #UCHODŹCY    #PRZYBYSZE    #AZYLANCI    #SERBIA    #CHORWACJA    #SŁOWENIA    #NIEMCY    #UE    #UNIA EUROPEJSKA    #TURCJA    #SZLAK BAŁKAŃSKI

Słowenia i Serbia zapowiedziały we wtorek, że wprowadzą nowe ograniczenia dla imigrantów chcących dostać się do Unii Europejskiej przez Bałkany. Decyzja ta została ogłoszona wkrótce po tym, jak przywódcy UE postanowili, że zrobią wszystko, aby ukrócić działania azylantów, próbujących dotrzeć do najzamożniejszych państw w Europie.

 

„Nie będzie więcej migracji wzdłuż szlaku bałkańskiego na Zachód, jak to miało miejsce do tej pory” – napisali w oświadczeniu przedstawiciele słoweńskiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

 

Zgodnie z ostatnimi postanowieniami przywódców UE, którzy spotkali się w Brukseli w miniony poniedziałek, państwa członkowskie mają zdecydowanie egzekwować zasady otwartych granic strefy Schengen. Oznacza to, że Słowenia będzie przyjmować imigrantów, ale tylko tych, którzy zamierzają się ubiegać o azyl w tym kraju lub którzy szukają pomocy humanitarnej. Każdy wniosek ma być rozpatrywany indywidulanie.

 

Dotychczas jedynie 460 osób z prawie 478 tysięcy przybyszy, którzy dotarli do Słowenii od października ubiegłego roku poprosiło o azyl w tym kraju. Większość udała się do bogatszych państw na północy i zachodzie Europy, np. do Niemiec.

 

Serbowie stwierdzili, że decyzja Słowenii oznacza de facto „zamknięcie szlaku bałkańskiego” dla imigrantów. Wobec tego Serbia zamierza uczynić to samo. „Serbia – czytamy w oświadczeniu MSW - nie może sobie pozwolić, aby stać się centrum dla uchodźców, więc zharmonizuje wszystkie swoje środki z państwami członkowskimi UE”.

 

Chorwacki minister spraw wewnętrznych Vlaho Orepic potwierdził późno w nocy we wtorek, że również jego kraj od północy wprowadzi nowe zasady, co oznacza, że tylko osoby, podróżujące z ważnymi dokumentami i wizami będą mogły wjechać do tego kraju.

 

Zamknięcie szlaku bałkańskiego oznacza trudną sytuację dla Grecji. W tej chwili przynajmniej 34 tys. imigrantów utknęło w różnych częściach Grecji z powodu blokad na granicach w Europie.

 

Grecja może się stać gigantycznym „hotspotem” (punktem przesiadkowym) dla uchodźców. Zamknięcie jej północnej granicy i utrzymujący się napływ uchodźców z Turcji niepokoi Ateny.

 

Poniedziałkowy szczyt przywódców unijnych w Brukseli miał doprowadzić do podpisania porozumienia z Ankarą w sprawie przyjmowania deportowanych imigrantów zarobkowych.

 

Do porozumienia jednak nie doszło. Turcja poproszona o zaakceptowanie „na dużą skalę” deportacji z Grecji - głównego punktu „wejścia do Europy” -  i o wdrożenie umowy z listopada 2015 roku, nie zgodziła się na takie rozwiązanie.


Szczyt zakończył się fiaskiem. Premier Turcji Ahmet Davutoğlu ma powrócić do Brukseli na kolejne spotkanie przywódców UE w dniach 17-18 marca.

 

Źródło: euractiv.com

AS 


DATA: 2016-03-09 17:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.