DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Szlachetna inwestycja

Szlachetna inwestycja
Jim Rogers fot. wikimedia commons

Niewiele jest chyba osób na świecie, które zaprzeczą, że w czasie kryzysu i generalnie w ciężkich czasach tylko realne aktywa zachowują swoją wartość. Jeżeli ktoś z tym polemizuje, zapewne musi być związany z polityką, gdzie, jak wiemy, obiecuje się gruszki na wierzbie, finansowane przez dodruk pieniądza. Tezę o bezpieczeństwie inwestowania w realne aktywa potwierdził ostatnio Jim Rogers, znany amerykański inwestor, uważany za najlepszego na świecie, obok Warrena Buffeta i George’a Sorosa. Skrytykował on politykę zerowych stóp procentowych i druku pieniądza w wykonaniu Bena Bernanke, szefa Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej USA.

 

Rogers doradza inwestowanie w metale szlachetne – przede wszystkim w złoto. Przewiduje, że cena uncji złota przekroczy 2000 dolarów. Uncja (tzw. trojańska) to 31,1 grama, a jej obecna cena to 1687,5 dolara (popołudniowy fixing z 9 marca 2012, The London Bullion Market Association). Wydaje się to być niewyobrażalne, ale czy ktoś, kto inwestował w żółty kruszec, powiedzmy, 4 lata tamu, kiedy cena oscylowała poniżej 1000 dolarów za uncję, mógł przewidzieć, że w relatywnie niedługim czasie złota uncja osiągnie pułap praktycznie dwa razy wyższy (we wrześniu 2011 r. była ona bliska, a nawet przekroczyła 1900 dolarów za uncję)?

 

Od czasu do czasu słyszymy, że rządy skupują znaczne ilości złota. Ostatnio, grupa szwajcarskich posłów wystąpiła z inicjatywą regulacji prawnych, w myśl których SNB (bank centralny Szwajcarii) zostałby zobowiązany do sprowadzenia szwajcarskich rezerw w złocie, znajdujących się za granicą. Planują zebrać 100 tysięcy podpisów i rozpisać referendum. Takie posunięcia niewątpliwie powinny dać do myślenia i skłonić do inwestycji w realną wartość, taką bowiem okazało się na przestrzeni wieków złoto. Rogers zaś ostrzega, że lata 2013-2014 mogą być bardzo złe dla gospodarki amerykańskiej, a co za tym idzie, również światowej.

 

Pojawia się pytanie, czy na rynku złota mogłaby powstać bańka, podobnie, jak na amerykańskim rynku nieruchomości? Nie wydaje się to być prawdopodobne, choć analitycy coraz częściej sugerują taki rozwój wypadków. Jedną ze wskazówek miałby być znaczący, bo o ponad 40%, spadek sprzedaży złotych monet przez Mennicę Stanów Zjednoczonych w październiku 2011 r. Wyniki opracowanej przed dra Constantina Gurdgieva z GoldCore Investment Committee gruntownej analizy problemu poddają w wątpliwość zasadność obaw o możliwość zaistnienia bańki spekulacyjnej na rynku złota. Historia zaś pokazuje, że w przeszłości banki centralne celowo zaniżały cenę złota, aby ukryć coraz większy spadek wartości pieniądza. Takie obserwacje można poczynić po lekturze znakomitej książki Ferdynanda Lipsa Złoty spisek, wydanej również po polsku w 2010 roku.

 

Tomasz Tokarski

 

Opracowano na podstawie informacji z serwisu rynekzlota24.pl.


DATA: 2012-03-19 11:38
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.