DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 32  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Kowalski

Szlachecki czy chłopski?


Nasz naród nie jest już ziemiański. Tym niemniej jesteśmy jak taki Gerwazy czy Zagłoba: o naszych herbach nie wiadomo, a jednak iluż z nas to klasyczne wcielenia Zagłobów i Gerwazych, czyli szlachetczyzny w stanie czystym? Paradoksalnie, owej przemianie całego „plebejskiego pokolenia” w kulturowych Sarmatów – pomogła polityka kulturalna czasów późnego Gomułki i Gierka, kiedy tradycja sarmacka została przekuta na wielkie dzieła polskiej kultury masowej. A tezę tę zweryfikowała między innymi epoka „Solidarności”, czyli ostatniej polskiej konfederacji. Już nie szlacheckiej, a robotniczo-inteligenckiej, choć sarmackiej z ducha.

Co za czasy! Chamy taki miód piją, a cztery tomy dalej: Cham… chamem – takie to powiedzonka wypływały z głębokich pokładów świadomości Pana Zagłoby, gdy wyrwany z głębokiego snu albo stanu upojenia musiał rzec coś mądrego. Jedną i drugą scenę możemy przeczytać w Ogniem i mieczem tudzież w Panu Wołodyjowskim. Tam i tu słowo „cham” odnosi się akurat do Ukraińców, ale nie ma wątpliwości, że Pan Zagłoba tykał w ten sposób zarówno chłopa ukraińskiego, jak i polskiego – ani ten, ani tamten nie należał do „jego” narodu, do „jego” świata. Co prawda, sam Sienkiewicz uważał już inaczej, ale jednak rejestrował stan dawnej świadomości. Czy słusznie? No cóż, jeszcze w wieku XX na wschodnich ziemiach naszej Rzeczypospolitej słowo „Polak” oznaczało po prostu szlachcica. Chłop z definicji „Polakiem” być nie mógł. Współgra z tym faktem teza, powtarzana często przy kawkach i herbatkach, jak i we właściwej literaturze przedmiotu, a już zwłaszcza w opracowaniach syntetycznych, że mit o sarmackim pochodzeniu Polaków dotyczył tylko i wyłącznie szlachty, że chłopi byli zeń wykluczeni...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1951 – władze komunistyczne aresztowały biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Torturowany i szykanowany w areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie przyznał się do zarzucanych mu czynów. 22 września 1953 roku został skazany na 12 lat więzienia.

 
 

Według portalu należącego do Radio France, w Europie zarejestrowanych zostało już 71 zgonów osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19.

 

Doktor Włodzimierz Bodnar, który za pomocą amantadyny wyleczył już z Covid-19 ponad tysiąc osób, niebawem opublikuje za granicą pracę naukową na temat skuteczności tej terapii. W kraju napotyka na ciągłe utrudnienia ze strony gremiów, które teoretycznie powinny być żywotnie zainteresowane wdrożeniem skutecznego sposobu leczenia chorych.

 

Amerykańscy katolicy uczestniczyć będą pomiędzy 21 a 29 stycznia w nowennie w intencji obrony życia. Odbywać się ona będzie pod hasłem „9 dni dla życia”.

 

Social media i Big Tech zaczęły ograniczać swobodę ludzi w wyrażaniu swoich przekonań. Jeszcze bardziej podniosło to poziom społecznego napięcia. Po wybuchu protestów ruchu Black Lives Matter ludzie zauważyli stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Jeszcze szybciej zaczęli tracić zaufanie do instytucji państwowych. Według ponad połowy Amerykanów prezydent Biden nie został legalnie wybrany – opowiadał o sytuacji w USA Gualberto Garcia Jones, publicysta katolickiego portalu z Kanady – Life Site News.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.