DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 32  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Kowalski

Szlachecki czy chłopski?


Nasz naród nie jest już ziemiański. Tym niemniej jesteśmy jak taki Gerwazy czy Zagłoba: o naszych herbach nie wiadomo, a jednak iluż z nas to klasyczne wcielenia Zagłobów i Gerwazych, czyli szlachetczyzny w stanie czystym? Paradoksalnie, owej przemianie całego „plebejskiego pokolenia” w kulturowych Sarmatów – pomogła polityka kulturalna czasów późnego Gomułki i Gierka, kiedy tradycja sarmacka została przekuta na wielkie dzieła polskiej kultury masowej. A tezę tę zweryfikowała między innymi epoka „Solidarności”, czyli ostatniej polskiej konfederacji. Już nie szlacheckiej, a robotniczo-inteligenckiej, choć sarmackiej z ducha.

Co za czasy! Chamy taki miód piją, a cztery tomy dalej: Cham… chamem – takie to powiedzonka wypływały z głębokich pokładów świadomości Pana Zagłoby, gdy wyrwany z głębokiego snu albo stanu upojenia musiał rzec coś mądrego. Jedną i drugą scenę możemy przeczytać w Ogniem i mieczem tudzież w Panu Wołodyjowskim. Tam i tu słowo „cham” odnosi się akurat do Ukraińców, ale nie ma wątpliwości, że Pan Zagłoba tykał w ten sposób zarówno chłopa ukraińskiego, jak i polskiego – ani ten, ani tamten nie należał do „jego” narodu, do „jego” świata. Co prawda, sam Sienkiewicz uważał już inaczej, ale jednak rejestrował stan dawnej świadomości. Czy słusznie? No cóż, jeszcze w wieku XX na wschodnich ziemiach naszej Rzeczypospolitej słowo „Polak” oznaczało po prostu szlachcica. Chłop z definicji „Polakiem” być nie mógł. Współgra z tym faktem teza, powtarzana często przy kawkach i herbatkach, jak i we właściwej literaturze przedmiotu, a już zwłaszcza w opracowaniach syntetycznych, że mit o sarmackim pochodzeniu Polaków dotyczył tylko i wyłącznie szlachty, że chłopi byli zeń wykluczeni...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.

 
 

Inicjatywa „Stop Komunii Świętej na rękę!” Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi jest szeroko komentowana nie tylko w Polsce. O akcji informują także zagraniczne media, a konserwatywni internauci wyrażają aprobatę - i nierzadko zazdrość, że w Polsce skarb Eucharystii jest wciąż w tak wielkiej cenie, inaczej niż bywa to często w krajach zachodnich.

 

 

W jednym z kościołów Bawarii dwaj mężczyźni w asyście księdza symulowali ślub. Inny niemiecki kapłan zadeklarował, że jest gotów błogosławić homozwiązki i nie obawia się żadnej sankcji. Nic dziwnego, bo jego biskup miejsca zadeklarował niedawno, że popiera taki krok.

 

 

„Przestańcie chodzić do Kościoła” – taki tytuł można przeczytać na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania „Super Expressu”. Gazeta sugeruje, że wzywają do tego… polscy biskupi.

 

Kilkudziesięciu polskich lekarzy zaapelowało do Konferencji Episkopatu Polski o odejścia od Komunii na rękę. Ta promowana dziś praktyka, która ma rzekomo chronić wiernych przed zakażeniem Covid-19, jest w ich ocenie - z medycznego punktu widzenia - bardzo niebezpieczna. Gdy idzie o zdrowie, najlepiej jest przyjmować Komunię świętą do ust – i to na kolanach – przekonują medycy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.