DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 32  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Kowalski

Szlachecki czy chłopski?


Nasz naród nie jest już ziemiański. Tym niemniej jesteśmy jak taki Gerwazy czy Zagłoba: o naszych herbach nie wiadomo, a jednak iluż z nas to klasyczne wcielenia Zagłobów i Gerwazych, czyli szlachetczyzny w stanie czystym? Paradoksalnie, owej przemianie całego „plebejskiego pokolenia” w kulturowych Sarmatów – pomogła polityka kulturalna czasów późnego Gomułki i Gierka, kiedy tradycja sarmacka została przekuta na wielkie dzieła polskiej kultury masowej. A tezę tę zweryfikowała między innymi epoka „Solidarności”, czyli ostatniej polskiej konfederacji. Już nie szlacheckiej, a robotniczo-inteligenckiej, choć sarmackiej z ducha.

Co za czasy! Chamy taki miód piją, a cztery tomy dalej: Cham… chamem – takie to powiedzonka wypływały z głębokich pokładów świadomości Pana Zagłoby, gdy wyrwany z głębokiego snu albo stanu upojenia musiał rzec coś mądrego. Jedną i drugą scenę możemy przeczytać w Ogniem i mieczem tudzież w Panu Wołodyjowskim. Tam i tu słowo „cham” odnosi się akurat do Ukraińców, ale nie ma wątpliwości, że Pan Zagłoba tykał w ten sposób zarówno chłopa ukraińskiego, jak i polskiego – ani ten, ani tamten nie należał do „jego” narodu, do „jego” świata. Co prawda, sam Sienkiewicz uważał już inaczej, ale jednak rejestrował stan dawnej świadomości. Czy słusznie? No cóż, jeszcze w wieku XX na wschodnich ziemiach naszej Rzeczypospolitej słowo „Polak” oznaczało po prostu szlachcica. Chłop z definicji „Polakiem” być nie mógł. Współgra z tym faktem teza, powtarzana często przy kawkach i herbatkach, jak i we właściwej literaturze przedmiotu, a już zwłaszcza w opracowaniach syntetycznych, że mit o sarmackim pochodzeniu Polaków dotyczył tylko i wyłącznie szlachty, że chłopi byli zeń wykluczeni...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1455 – zmarł bł. Fra Angelico (właśc. Guido di Pietro), włoski dominikanin, wybitny malarz religijny (ur. 1387). Do klasztoru wstąpił w wieku 20 lat. Pełnił funkcję wikariusza i przeora konwentu w Fiesole. Malarstwa uczył się we Florencji. Na polecenie papieża Eugeniusza IV udał się do Rzymu, gdzie wymalował dwie kaplice w bazylice św. Piotra i Pałacu Watykańskim. Na zamówienie Ojca Świętego Mikołaja V przyozdobił jego apartament oraz prywatną kaplicę. Swoje dzieła Fra Angelico pozostawił także w Kortonie i Orvieto.

 
 

Premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd na zebranie państw Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Powodem absencji szefa polskiego rządu ma być zamieszanie jakie wywołały słowa Benjamina Netanjahu mówiące o Polakach pomagających Niemcom w holokauście.

 

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemiecką gazetę „Die Welt”, do Niemiec wraca co trzeci nielegalny imigrant wydalony z tego kraju. „Bezpośrednio po wydaleniu wsiada się w autobus powrotny do Niemiec. To niedopuszczalne” - mówi Armin Schuster z CDU.

 

Senat stanu Kentucky przegłosował ustawę zabraniającą przeprowadzenia aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka. Dokument trafi następnie do stanowej Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie stanowią większość. Głos bijącego serca jest słyszalny dla lekarza już około szóstego tygodnia życia dziecka. 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.