DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Św. Jerzego
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

Szkoła nieprzyjazna rodzinie? Coraz więcej MEN w polskiej szkole

Szkoła nieprzyjazna rodzinie? Coraz więcej MEN w polskiej szkole
fot.men.gov.pl
#RODZINA    #EDUKACJA    #MEN    #SAPA    #SZKOLE

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce drastycznie ograniczyć rolę samorządów w zarządzaniu szkołami i roztoczyć nad nimi ścisły nadzór - ocenia Jacek Sapa, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Zastanawia się, czy nie są to represje wobec kampanii Szkoła Przyjazna Rodzinie.

 

Sapa wyjaśnił, że MEN zostało niedawno zmuszone do nowelizacji ustawy o systemie oświaty w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym zasad organizacji egzaminów. Ocenił, że pod płaszczykiem tej zmiany proponuje zapisy, które nie są związane z wyrokiem, lecz radykalnie poszerzają kompetencje urzędników podległych MEN, niwelując kompetencje organów prowadzących szkoły, czyli samorządów.

 

Zdaniem Jacka Sapy nowelizacja pozwala na niezapowiedziane wizytacje w szkołach, określanie przez wizytatorów terminów realizacji poszczególnych zaleceń. Zaś za ich niewykonanie w terminie dyrektor szkoły może zostać zwolniony ze skutkiem natychmiastowym - decyzja urzędników podległych MEN ma być bowiem dla samorządów wiążąca.

 

Według Sapy przyjęcie tego projektu w proponowanej przez Ministerstwo formie pozwoli na drobiazgową kontrolę programową, niwelując znaczenie samorządów, co może zostać wykorzystane do narzucania w szkołach treści społecznie kontrowersyjnych. Budzi to zastrzeżenia wobec konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami.

 

Na tę nowelizację należy również spojrzeć w kontekście - jak to ujął Jacek Sapa - bezprawnej interwencji Mazowieckiego Kuratora Oświaty (z inicjatywy MEN) w szkołach powiatu wołomińskiego, które przystąpiły do pilotażowego programu „Szkoła Przyjazna Rodzinie”. Dodał, że przyjęcie takich rozwiązań pozwoli Ministerstwu na brutalną pacyfikację podobnych inicjatyw obywatelskich, do których zgodnie z Konstytucją mamy prawo.

 

Przypomniał o tym Ryszard Fałek w rozmowie z Radiem Plus Radom, wiceprezydent Radomia, odpowiedzialny za oświatę w mieście. - Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Gwarantuje to im art. 48 ust. 1 Konstytucji RP - wyjaśnił wiceprezydent. Poinformował również, że pod koniec września będzie wiadomo ile szkół w Radomiu przystąpi do kampanii „Szkoła Przyjazna Rodzinie”.

 

Certyfikat jest przyznawany szkołom, które w liście intencyjnym zadeklarują nie propagowanie oraz podejmowanie działań uniemożliwiających propagowanie treści szkodliwych dla rozwoju dzieci i młodzieży, np. kwestionujących znaczenie rodziny czy zachęcających do podejmowania przedwczesnej inicjacji seksualnej itp. Szkoła taka będzie również w miarę możliwości realizowała działania formacyjne skierowane do nauczycieli, rodziców i uczniów, podkreślające rolę rodziny w pełnowymiarowym rozwoju człowieka, wartość małżeństwa kobiety i mężczyzny, profilaktykę uzależnień.

 

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2014-09-03 19:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "25222"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.