DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 51  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Dorota Matacz-Bajor

Szkoła duchowego rozwoju

Szkoła duchowego rozwoju
ot. Piotr Tumidajski/FORUM

Niewielka, nieznana niemal nikomu wioska, a w niej – tajemnicza konfraternia zakapturzonych pokutników. Warto tam pojechać 22 lipca. Taka wizyta może odmienić życie.

 

W Polsce działa bardzo wiele wspólnot i bractw modlitewnych o długiej i pięknej tradycji. Jest wśród nich jedno zupełnie wyjątkowe – Bractwo Pokutne Świętej Marii Magdaleny przy kościele parafialnym w Zalasie koło Krzeszowic. Ta niewielka wieś, oddalona o trzydzieści kilometrów na zachód od Krakowa, może się pochwalić wspólnotą działającą nieprzerwanie od ponad trzystu lat.


Jak na bractwo w ogóle, trzy wieki to mało. Jak na bractwo we wsi, to naprawdę sporo. Bo upadały wielkie konfraternie mające możnych sponsorów, a nasza trwa – mówi Wojciech Kucharski opiekun bractwa związany z nim od dwudziestu ośmiu lat. Każdego roku 22 lipca, w święto świętej Marii Magdaleny, patronki pokutników, przywdziewa on biały, lniany strój przepasany sznurem, twarz zasłania spiczastym kapturem z otworami na oczy i usta, by wraz ze współbraćmi z zapalonymi świecami w dłoniach wziąć udział w uroczystościach odpustowych, które za każdym razem budzą ogromne zainteresowanie – a czasem i niepokój – zgromadzonych wiernych i pielgrzymów.


Bractwo działa od roku 1709. Zostało powołane do życia z inicjatywy ówczesnego proboszcza, księdza Piotra Gawlikowskiego. Ten gorliwy kapłan i wielki czciciel świętej Marii Magdaleny napisał statut konfraterni, który zatwierdził bullą papież Klemens XI. W opublikowanym dokumencie przeznaczonym dla braci znalazł się zbiór litanii, koronek, stacji, godzinek i pieśni ku czci patronki. Jest tam także opis pokutnego stroju oraz rytuału, jakiego bracia zobowiązani są przestrzegać.


Podstawowym celem wspólnoty jest rozwój duchowy poprzez indywidualną modlitwę. Odmówienie co najmniej trzech pacierzy (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu oraz Wierzę w Boga) każdego dnia za żyjących i za zmarłych, za grzechy swoje i członków Bractwa – to najważniejsza powinność każdego członka wspólnoty.

Oprócz tego bracia i siostry (do Bractwa mogą też należeć kobiety) winni wedle możliwości brać udział w cotygodniowych nabożeństwach ku czci patronki, w Gorzkich Żalach, uroczystościach Wielkiego Tygodnia i odpustach parafialnych. Ponadto: pomagać biednym, starcom, wdowom i osieroconym dzieciom; dbać o światło w kościele i ołtarz oraz o brackie sprzęty. Nade wszystko zaś – dawać dobry przykład własnym życiem.

Prócz obowiązków są też przywileje. Choćby odpusty zupełne: za udział we Mszy Świętej w uroczystość świętej Marii Magdaleny, za godzinki, litanie, procesje z Najświętszym Sakramentem. Odpustami obłożone są także dobre uczynki: na przykład odciąganie bliźnich od grzechu, przyjmowanie ubogich pod dach i wspieranie jałmużną.


Kiedyś dobroczyńcami i członkami Bractwa Pokutnego Świętej Marii Magdaleny byli przedstawiciele zacnych rodów: Potockich, Małachowskich, Czartoryskich, Sieniawskich. Dziś już tak nie jest, niemniej chętnych do wstąpienia w brackie szeregi nie brakuje. Wystarczą dobre chęci i przemyślana decyzja. Do Bractwa można przystąpić tylko raz w roku, zawsze 22 lipca, w święto czczonej tu od wieków świętej Marii Magdaleny, patronki parafii w Zalasie.

 

Dorota Matacz-Bajor


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

W Poznaniu obrońców kościoła przy ul. Fredry zaatakowano z użyciem gazu, metalowych pałek i noży. W innych miejscowościach na szczęście na razie nie doszło do tak dantejskich scen, ale w wielu częściach kraju przez całą noc centra miast były patrolowane przez społeczeństwo obawiające się lewackich napadów na kościoły. Tymczasem poseł Robert Winnicki (Konfederacja/Ruch Narodowy) w oparciu o swoje źródła poinformował, że do Polski za zaproszenie lewicy zmierzają anarchistyczni terroryści.

 
 

– Zwycięstwo w wojnie! To hasło to cecha bogów uranicznych. Wojny domagali się członkowie Hitlerjugend, do wojny nawołuje dzisiaj barbaria na polskich ulicach i atakująca nasze kościoły katolickie. Wobec tego nie można mieć wątpliwości, że symbol błyskawicy u feministek ma bliskie konotacje historyczne i znaczeniowe do symboliki nazistowskiej związaną z organizacją Hitlerjugend – mówi w rozmowie z PCh24.pl prof. Tomasz Panfil (KUL, BEP IPN).

 

Francuskie władze nie ukrywają, że przygotowywana dyrektywa dotycząca usług cyfrowych (DSA) nie powinna ograniczać się wyłącznie do nielegalnych materiałów, ale winna również obejmować dezinformację i inne szkodliwe treści. Platformy internetowe zwracają uwagę, że będą zmuszone do cenzury.

 

Dziś, kiedy obserwujemy przetaczającą się przez Polskę falę nienawiści i pogardy, wszyscy zostaliśmy wezwani do dania świadectwa naszej wierze i miłości wobec Kościoła. Kiedy dzień po dniu dochodzi do kolejnych ataków na nasze świątynie, nasza diagnozaobecnej sytuacji i odpowiedź treszcza się w – dziś często pomijanych– wezwaniach Jana Pawła II. Tu, w trakcie całego naszego życia, należymy do Kościoła walczącego. O tym właśnie przypominał nam Jan Paweł II!

 

We współczesnym świecie jedynie Kościół katolicki jest tą instytucją, która w sposób konsekwentny i jasny stoi na straży świętości i godności każdego ludzkiego życia od chwili jego poczęcia do momentu naturalnej śmierci. Dlatego też Kościół znalazł się na celowniku wszystkich tych sił, zarówno w wymiarze globalnym, jak i naszego społeczeństwa, które uważają, że aborcja jest prawem człowieka – powiedział abp Marek Jędraszewski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.