DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Szkocki biskup ostrzega: neopoganizm skupiony na rewolucji seksualnej opanował Europę

Szkocki biskup ostrzega: neopoganizm skupiony na rewolucji seksualnej opanował Europę
Źródło: YouTube/Sancta Familia Media

Kultura życia w Wielkiej Brytanii „przechodzi być może największy z kryzysów w dziejach” – twierdzi szkocki biskup John Keenan w wywiadzie udzielonym „National Catholic Register”. Uważa on, że w historii Wielkiej Brytanii nie było „ataku na życie ludzkie na tak masową skalę i trwającego tak długo”, a ustawa aborcyjna z roku 1967 przyczyniła się do pozbawienia życia blisko 10 milionów nienarodzonych dzieci.

 

Biskup szkockiej diecezji Paisley podkreśla, że w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat obserwujemy rozwój nauki i technologii, który można określić jako broniący życia, gdyż osiągnięcia te pokazują wyraźnie człowieczeństwo nienarodzonego dziecka „poruszającego się, ziewającego, uśmiechającego i ssącego swój kciuk”. I właśnie te osiągnięcia przyczyniły się do zmiany argumentacji proaborcyjnej.

 

Coraz częściej zamiast o „zlepku komórek” mówi się o tzw. „prawach kobiet”, a tym samym oddaje się człowiekowi prawo do decydowania o tym, kto zasługuje na to, by żyć. „To taktyka, jaką w ciągu wieków stosowały inne tyranie, które odmawiały godności osoby części ludzkości, z przerażającymi konsekwencjami dla tych kultur” – stwierdza biskup Keenan. W końcu to wszystko „sprowadza się do tego, co wielki katolicki apologeta Frank Sheed nazwał obłędem kulturowym, określanym jako kategoryczne zakwestionowanie tego, co jest, by żyć w świecie iluzji”, a to z kolei musi doprowadzić „do śmierci samej kultury, jeśli nie zostanie powstrzymane”.

 

Ocalenie dla Europy biskup diecezji Paisley widzi jedynie w Kościele katolickim, podobnie jak to miało miejsce w czasach upadku cywilizacji rzymskiej. Szkocki hierarcha stwierdza, że Europa jest obecnie opanowana przez neopoganizm skupiony na rewolucji seksualnej jako pierwszym artykule swego credo. Jest to wiara w to, że jakakolwiek tożsamość seksualna, orientacja czy styl życia są słuszne i dobre, jeśli tylko zostają wybrane niezależnie przez każdą osobę i nie czynią oczywistej szkody innym. Definiuje ona jako heretyka, którego należy spalić na przysłowiowym stosie, każdego, kto ośmieli się zakwestionować tę nową ortodoksję. Stąd przybiera ona cechy charakterystyczne dla nietolerancyjnej religii zaangażowanej w nową krucjatę.

 

Szkocki hierarcha podkreśla potrzebę nowej katechezy jako „trzonu” nowej ewangelizacji. Ta katecheza powinna umożliwić katolikom, mówiąc słowami kard. Newmana, „dokładne poznanie tego, w co wierzą i dlaczego w to wierzą, aby potrafili dostrzec całą swoją wiarę jako powiązaną jedność”, a tym samym móc odpowiedzieć na wyzwania współczesności. Podaje tutaj jednocześnie przykład wielu katolików w Wielkiej Brytanii, którzy znając nauczanie społeczne Kościoła czują sympatię to partii lewicowych, ale pogardę do polityków będących „głosem tych, którzy są najbardziej pozbawieni głosu – nienarodzonych dzieci”. Tymczasem nauka społeczna Kościoła „nie jest ani lewicowa, ani prawicowa, ale chroni i promuje to wszystko, co jest autentycznie ludzkie”.

 

Pytany o encyklikę Humanae Vitae biskup powiedział, że „ma ona jeszcze istotniejsze znaczenie dzisiaj niż kiedykolwiek”, a została skierowana przez papieża „nie tylko do duchowieństwa i wiernych w Kościele, ale to wszystkich ludzi dobrej woli. A to dlatego, że był przekonany, iż tego rodzaju kwestie, jakie podnosiła, oraz nauka, jakiej udzielała, opierały się na prawie naturalnym, co przemawiało do umysłowości, doświadczenia i sumienia każdej osoby ludzkiej, każdej wiary bez wyjątku. (...) Wiara miała jedynie rzucić jaśniejsze światło i wzbogacić to, co każdy mógł i powinien był już odkryć i przyjąć o prawdzie i sensie osoby ludzkiej i seksualności w ogóle”.

 

Zdaniem biskupa Humanae vitae to dokumentem o charakterze prorockim. „Papież przewidział, że negatywny wpływ osobisty i kulturowy antykoncepcji będzie widoczny w czterech sferach: niewierności i moralnym upadku, utraconym szacunku dla kobiet, nadużywaniu władzy – w tym władzy przemysłowej nad światem rozwijającym się – oraz pragnieniem przez ludzi nieograniczonego panowania nad swoim ciałem”.

 

„Obecnie żyjemy w tym antykoncepcyjnym świecie” – stwierdza dalej szkocki duchowny i wymienia to wszystko, co świadczy o jego upadku – rozwody, aborcję, samotnych rodziców, choroby weneryczne, sterylizację kobiet w Afryce, przymusowe aborcje w Chinach itp., itd. Zdaniem biskupa jedynie ideolodzy mogą w takiej sytuacji wierzyć, że tak wygląda wolność i postęp, przymykając oko na te przytłaczające dowody głębokiego kryzysu i upadku. A dalej dodaje: „Trudno zrozumieć, jak ci, którzy byli w Kościele sceptyczni czy nieśmiali, by wesprzeć Humanae vitae w minionych czasach, mogą znajdować jakąkolwiek wymówkę, by nie udzielić jej pełnego poparcia dzisiaj, w świetle minionych 50 lat gorzkiego doświadczenia”.

 

Konkludując szkocki biskup stwierdza: „Jestem osobiście przekonany, że los naszego świata tak bardzo polega na naszym pogodzeniu się z prawdą i znaczeniem Humanae vitae, że naszej zachodniej cywilizacji albo nie będzie tutaj w przyszłości, albo jeśli za łaską Boga wciąż będziemy, to będzie to z Humanae vitae jako Magna Carta naszej globalnej kultury”.

 

Jan J. Franczak

Źródło: National Catholic Register


DATA: 2018-07-26 09:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

O ile się orientuję to oficjalnie nie. Ale kto wie co zostanie wymyślone/ustalone w najbliższej przyszłości?
ponad 1 rok temu / Kasandra
 
A co, obecnie może być mężem kilku żon?
ponad 1 rok temu / do Kasandra
 
...niezmienna nauka Kościoła powiadasz...może to że biskup ma być mężem jednej żony?
ponad 1 rok temu / Kasandra
 
Super. Mamy kolejne >zdanie< kolejnego biskupa a Liczy się jedynie co mówi jedna niezmienna nauka K.K.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
To sie nazywa PRZEPUDZENIE. A gdzie Ksiądz biskup był przez ostatnie 20 lat, komu KLASKAŁ ? To międzyczasie nie było syndów biskupów . Nie można było bić na ALARM wtedy ?
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Kościół ma kłopot z sexem. To co proponuje jest arcytrudne do spełnienia (Św Jan Viannej był przeciwnikiem nawet tańców) i wahadło poszło na maxa w stronę wyuzdania. A już starożytni szukali złotego środka.
ponad 1 rok temu / Kasandra
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.