DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Szkocja zezwoli na wyśmiewanie i lżenie religii

Szkocja zezwoli na wyśmiewanie i lżenie religii
Fot. Pixabay

Szkocki minister sprawiedliwości Humza Yousaf zapowiedział, że rząd usunie z ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznego przepisy, które zakazują obrazy przekonań religijnych. Ustawa ma zezwolić więc na „antypatię, niechęć, wyśmiewanie i obrażanie” ich pod pretekstem „ochrony uzasadnionego prawa do wolności wypowiedzi”.

 

 

Kampanię na rzecz zmiany przepisów prowadziły oddziały organizacji ateistów: Humanist Society Scotland (HSS) i Hummanists UK.

 

HSS już w lipcu interweniowała w tej sprawie. Miesiąc później pozyskała poparcie koalicji ponad 20 wpływowych osób i organizacji ze świata sztuki, dziennikarstwa, literatury, teatru, polityki i „praw człowieka”. Wszystkie te gremia we wspólnym liście wezwały do wprowadzenia poprawek. Humaniści kilkakrotnie spotykali się też z ministrem Humzą Yousafem.

 

We wrześniu minister ogłosił, że rząd wprowadzi w ustawie jedną z dwóch kluczowych zmian, o które zabiegało HSS i wspierający ich Humanists UK. W listopadzie minister przystał na kolejną poprawkę.

 

Andrew Copson, dyrektor naczelny Humanists UK komentował, że zniesienie kar za bluźnierstwo, to „ogromny postęp w zakresie zapewnienia wolności słowa i prawa do swobodnej krytyki przekonań oraz idei o podstawowym znaczeniu, religijnych lub innych”.

 

Działacze Humanists UK piszą na swojej stronie, że są „krajową organizacją charytatywną działająca na rzecz osób niereligijnych”. I dalej: „Wspierani przez ponad 85 tysięcy członków i zwolenników rozwijamy swobodne myślenie i promujemy humanizm, aby stworzyć tolerancyjne społeczeństwo, w którym dominuje racjonalne myślenie i życzliwość. Zapewniamy ceremonie, opiekę duszpasterską, edukację i usługi wspierające, z których co roku korzysta ponad milion osób, a nasze kampanie promują humanistyczne myślenie o kwestiach etycznych, prawach człowieka i równym traktowaniu wszystkich”.

 

 

Źródło: humanism.org.uk

AS

 

 

 

 


DATA: 2020-11-25 20:46
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Humza Yousaf? Formalnie pewnie będzie można obrażać tylko katolicyzm. Nikt nie obrazi islamu obawiając się o swoje gardło. Ponadto nikt ze sług diabelskich nie pała taką nienawiścią do islamu jak do Kościoła Chrystusowego. A artyści? Od czasu gdy przeczytałem Wyznania św Augustyna mam w pogardzie m. in. teatr i kino. I dziś, gdy otwierają swoje paszcze w sprawach światopoglądowych widzę, że nic nawet z okruchów tego świata nie straciłem.
1 miesiąc temu / czloax
 
Oj będzie wesoło jak to lewackie szkockie cymbalstwo zacznie obśmiewać muslimów. Oj będzie wesoło. Oczywiście nie wszystkim.
1 miesiąc temu / CHORE TO
 
@Jeszcze raz do NERON to dotyczy religii ogólnie.Myślę że nikt nikogo nie będzie obrażał bez tak zwanej prowokacji chyba że ty i tobie podobni.
1 miesiąc temu / racjonalista
 
@No i właśnie jeszcze nikt nikogo nie wyśmiał ani nie obraził a ty już masz problem.Przeczytaj kilka razy co napisałeś może zrozumiesz to czego nie rozumiesz.czy ja będę coś zmieniał czy nie to moja sprawa.Każdy ma prawo komentować ty poprosku szu kasz zaczepki do kłutni ale ze mną to ci się nie uda nie jestem CIEMNIACZKIEM.
1 miesiąc temu / racjonalista
 
@racjonalista Żeby nie było, nie ubliżam tym których sytuacja zmusiła do wyjazdu. To często jest ciekawa przygoda i nie każdy ma odwagę aby podjąć takie ryzyko. Ale irytujące są teksty tryskające takim bezpodstawnym tanim zachwytem. To jest po prostu głupie. Poza tym masz problem z wyciągniecie logicznych wniosków, więc powinieneś zmienić chyba ten nick. Nie po to ktoś znosi zakaz lżenia tych czy tamtych aby z tej ''wolności'' nie skorzystać. Przecież to logiczne. Poza tym muzułmanów i żydów nikt nie ośmieli się obrażać a dostanie się tylko najsłabszym i de facto bezbronnym czyli chrześcijanom. To takie kopanie leżącego za prawdę wymaga wielkiej ''odwagi''
1 miesiąc temu / neron
 
Lenin nie był szkotem, ale Szkocja robi się leninowsko-Stalinowska i marksistowska.
1 miesiąc temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.