DZIŚ JEST:   25   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Św. Marka Ewangelisty
Św. Rustyka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 53  >   EKONOMIA

Bartosz Chełmiński

Szklane sufity polskich przedsiębiorców

Szklane sufity polskich przedsiębiorców

Zapowiedzi ożywienia rodzimej gospodarki głoszone szumnie przez kontrolujące ją ministerstwo to demagogiczna propaganda. Państwo nie jest w stanie uzdrowić gospodarki – mogą to uczynić wyłącznie sami przedsiębiorcy!

 

Polska gospodarka opiera się na mikro-, małych i średnich przedsiębiorstwach. To dobrze, ponieważ oznacza to, że znaczna liczba Polaków ma ochotę brać na siebie odpowiedzialność za los własny i swoich rodzin, że nie boi się ryzyka i podejmowania decyzji. Dzięki takiej postawie nie ginie to, co nazywamy duchem w Narodzie, czyli poczucie samodzielności, odpowiedzialności i siły. Ponadto, sytuacja taka stanowi najlepszy z możliwych punkt wyjścia do stworzenia potencjału konkurencyjności wobec lepiej rozwiniętych gospodarek, czyli tworzenia bogactwa Narodu i państwa.


Warto jednak zastanowić się, na ile realne są szanse na faktyczny rozwój polskiej przedsiębiorczości, zwłaszcza w kontekście ostatnich zmian politycznych, po których już mniej więcej wiadomo, czego się spodziewać. Przede wszystkim przedstawiony został tak zwany „plan Morawieckiego”, pojawiło się sporo dość ogólnikowych informacji o planowanych uproszczeniach podatkowych i biurokratycznych dla przedsiębiorców, o ujednoliceniu składek ubezpieczeniowych i jeszcze kilka pomniejszych projektów. Wszystko sprowadza się do szumnych zapowiedzi kolejnych ustaw, rozporządzeń oraz innych regulacji. Państwo będzie ułatwiać życie przedsiębiorcom poprzez kolejną powódź legislacyjną.


W obecnych czasach już nie tylko państwo, ale także cały szereg organizacji międzynarodowych, z Unią Europejską na czele, coraz aktywniej uczestniczy w procesach gospodarczych, w szczególności poprzez zatrważającą ilość codziennie wydawanych aktów prawnych: zabraniających, uprawniających czy w inny sposób regulujących w zasadzie każdą możliwą sferę aktywności przedsiębiorców. Pomijając już źródło inspirujące poszczególne regulacje, należy zauważyć, iż takie obciążenia są znacznie łatwiejsze do zniesienia dla gospodarek rozwiniętych niż dla dopiero rozwijających się (nawet tych o dużym potencjale jak Polska).


Wielkie międzynarodowe korporacje, które dysponują gigantycznym kapitałem finansowym, nie tylko dobrze sobie radzą z dużą ilością regulacji, lecz często są nawet ich inspiratorami. Wynika to z faktu ich niskiej elastyczności na zmieniające się realia wśród konsumentów. Wielkim firmom łatwiej działać w uregulowanym na własną modłę rynku, dostarczać produkt spełniający określone normy (które notabene same ustaliły) oraz ponosić dużo większe koszty bieżącej działalności (jak choćby wysokie daniny publiczne), jeżeli powoduje to wymuszenie na często kapryśnych konsumentach dostosowania ich preferencji do norm ustalonych przez państwo...Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

1937 – zmarł Michał Drzymała, chłop polski z poznańskiego, wsławiony trwającym cztery lata sporem z administracją pruską o budowę domu we wsi Podgradowice (od 1871 do 1918 Kaisertreu), dziś Drzymałowo. Zmagania Drzymały polegające na wykorzystaniu przezeń luk w prawie pruskim stały się głośne w Polsce i na świecie, a symbolem stał się wóz cyrkowy, w którym chłop zamieszkał.

 
 

W ubiegłym roku na świecie zginęło co najmniej 4 305 chrześcijan a ponad 1,8 tysiąca świątyń zostało zniszczonych lub przynajmniej zaatakowanych. Dane powyższe przedstawił w rozmowie z madryckim dziennikiem „ABC” Jaime Menéndez Ros, dyrektor krajowego oddziału papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP).

 

Dziesięć osób nie żyje, a trzydzieści zostało rannych po tym, jak mężczyzna z premedytacją wjechał w dziecięcą procesję wielkanocną w Gombe na terenie północno-wschodniej Nigerii. Wśród zabitych jest ośmioro dzieci oraz sprawca i jego kolega, których wstrząśnięty zbrodnią tłum zlinczował na miejscu.

 

Już dziesięć lat trwa batalia prawna rodziców w sprawie zachowania życia ich syna Vincenta Lamberta, który przebywa w stanie śpiączki. Najpierw dyrekcja francuskiego szpitala postanowiła odłączyć go od aparatury podtrzymującej funkcje organizmu. Później zakazała podawania choremu pokarmów i postanowiła zagłodzić. Tego typu wyroki śmierci szefostwo placówki podejmowało już czterokrotnie. Za każdym razem rodzicom wspieranym przez obrońców życia udawało się syna ratować.

 

W środę czasu lokalnego północnokoreański przywódca Kim Dzong Un wsiadł do pociągu pancernego i udał się do Rosji na swój pierwszy szczyt z prezydentem Władimirem Putinem. O co będzie zabiegał?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.