DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 53  >   EKONOMIA

Bartosz Chełmiński

Szklane sufity polskich przedsiębiorców

Szklane sufity polskich przedsiębiorców

Zapowiedzi ożywienia rodzimej gospodarki głoszone szumnie przez kontrolujące ją ministerstwo to demagogiczna propaganda. Państwo nie jest w stanie uzdrowić gospodarki – mogą to uczynić wyłącznie sami przedsiębiorcy!

 

Polska gospodarka opiera się na mikro-, małych i średnich przedsiębiorstwach. To dobrze, ponieważ oznacza to, że znaczna liczba Polaków ma ochotę brać na siebie odpowiedzialność za los własny i swoich rodzin, że nie boi się ryzyka i podejmowania decyzji. Dzięki takiej postawie nie ginie to, co nazywamy duchem w Narodzie, czyli poczucie samodzielności, odpowiedzialności i siły. Ponadto, sytuacja taka stanowi najlepszy z możliwych punkt wyjścia do stworzenia potencjału konkurencyjności wobec lepiej rozwiniętych gospodarek, czyli tworzenia bogactwa Narodu i państwa.


Warto jednak zastanowić się, na ile realne są szanse na faktyczny rozwój polskiej przedsiębiorczości, zwłaszcza w kontekście ostatnich zmian politycznych, po których już mniej więcej wiadomo, czego się spodziewać. Przede wszystkim przedstawiony został tak zwany „plan Morawieckiego”, pojawiło się sporo dość ogólnikowych informacji o planowanych uproszczeniach podatkowych i biurokratycznych dla przedsiębiorców, o ujednoliceniu składek ubezpieczeniowych i jeszcze kilka pomniejszych projektów. Wszystko sprowadza się do szumnych zapowiedzi kolejnych ustaw, rozporządzeń oraz innych regulacji. Państwo będzie ułatwiać życie przedsiębiorcom poprzez kolejną powódź legislacyjną.


W obecnych czasach już nie tylko państwo, ale także cały szereg organizacji międzynarodowych, z Unią Europejską na czele, coraz aktywniej uczestniczy w procesach gospodarczych, w szczególności poprzez zatrważającą ilość codziennie wydawanych aktów prawnych: zabraniających, uprawniających czy w inny sposób regulujących w zasadzie każdą możliwą sferę aktywności przedsiębiorców. Pomijając już źródło inspirujące poszczególne regulacje, należy zauważyć, iż takie obciążenia są znacznie łatwiejsze do zniesienia dla gospodarek rozwiniętych niż dla dopiero rozwijających się (nawet tych o dużym potencjale jak Polska).


Wielkie międzynarodowe korporacje, które dysponują gigantycznym kapitałem finansowym, nie tylko dobrze sobie radzą z dużą ilością regulacji, lecz często są nawet ich inspiratorami. Wynika to z faktu ich niskiej elastyczności na zmieniające się realia wśród konsumentów. Wielkim firmom łatwiej działać w uregulowanym na własną modłę rynku, dostarczać produkt spełniający określone normy (które notabene same ustaliły) oraz ponosić dużo większe koszty bieżącej działalności (jak choćby wysokie daniny publiczne), jeżeli powoduje to wymuszenie na często kapryśnych konsumentach dostosowania ich preferencji do norm ustalonych przez państwo...Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Były czeski przywódca skrytykował w wywiadzie dla katolickiego portalu La Nuova Bussola Quotidiana nadużywanie przez rządy epidemii do wprowadzania surowych ograniczeń społecznych. Zaznaczył, że o ile na początku rozprzestrzeniania się wirusa, gdy nieznane było jego faktyczne oddziaływanie i szkodliwość, było to jakoś uzasadnione, to już wraz z upływającymi tygodniami sytuacja miała się inaczej.

 
 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział odblokowanie w najbliższym czasie granicy z Litwą. – Ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z trzema przyjaciółmi bałtyckimi będą otwarte w ciągu najbliższych dni – doprecyzował.

 

 

Propagowanie i finansowanie z pieniędzy podatników oraz wszelkich organizacji lobby homoseksualnego poprzez m.in. instytucje unijne czy władze miast oraz koncerny wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju i budowania tzw. odporności gospodarek. Światowe Forum Ekonomiczne przekonuje, że tylko te miasta, które afirmują subkulturę LGBT+ mają szansę na szybkie wyjście z szoku po pandemii COVID-19. Przedstawiciele agend oenzetowskich mówią także, iż bez upowszechnienia aborcji i sterylizacji niemożliwe jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju.

 

„Nie mogę zamknąć domu Bożego” – odpowiedział 35-letni terrorystom z Państwa Islamskiego ksiądz Ragheed Ganni. Krótko potem został zamordowany, jego proces beatyfikacyjny zakończył swój etap diecezjalny w sierpniu zeszłego roku. Niedawno ukazała się książka opisująca jego historię.

 

Prezydent Brazylii zapowiedział, że jego państwo może opuścić struktury Światowej Organizacji Zdrowia ze względu na jej jednostronną polityczną aktywność.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.