DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Sześć miesięcy – tyle wystarczy, by dopuścić rozwodników do Komunii Świętej

Sześć miesięcy – tyle wystarczy, by dopuścić rozwodników do Komunii Świętej
Abp Jorge Ferreira da Costa Ortiga / By Joseolgon (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

W sześć miesięcy portugalska archidiecezja w Bradze ma decydować o tym, czy rozwodnicy żyjący w ponownych związkach mogą przystępować do Komunii Świętej. To efekt portugalskiej interpretacji Amoris laetitia”.

 

W archidiecezji w Bradzie – zgodnie z zaleceniem „Amoris laetita” – każdy przypadek dopuszczenia rozwodników do Komunii Świętej ma być rozpatrywany osobno, a proces ten ma trwać dokładnie pół roku. Po tym okresie wydana ma być decyzja czy żyjący w grzechu ludzie będą mogli w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej.

 

Wiele wskazuje na to, że biskupi w Bradze dążą do zerwania z doktryną nierozerwalności małżeństwa. Dotąd bowiem nauczanie Kościoła pozostawało niezmienne – dopuszczenie do Komunii Świętej rozwodników żyjących w ponownych związkach było możliwe jedynie wówczas, gdy zachowywali oni wstrzemięźliwość seksualną.

 

O budzących poważny niepokój działaniach biskupów w Bradze pisaliśmy kilka dni temu. 17 stycznia odbyła się bowiem w Bradze konferencja prasowa zorganizowana przez władze archidiecezji, na której zaprezentowano inspirowany ósmym rozdziałem Amoris Laetitia dokument „Zbudować dom na skale. Kierunki duszpasterstwa rodzinnego”. Agencja prasowa „Ecclesia” informowała wówczas, że stosowne decyzje odnośnie rozwodników w nowych związkach zapadły znacznie wcześniej.

 

W listopadzie ubiegłego roku Rada Kapłańska archidiecezji powołała grupę roboczą, która ma zajmować się opieką duszpasterską nad rozwodnikami w nowych związkach pragnącymi przystępować do sakramentów. Jako zasadę przyjęto ewentualność dopuszczenia do Komunii Świętej „w zgodzie z procesem indywidualnego rozróżniania” w każdym przypadku. Rada kapłańska obradując nad znaczeniem Amoris Letitia bez żadnego głosu sprzeciwu przyjęła interpretację mówiąca o możliwości dopuszczenia niektórych rozwodników do sakramentów.

 

 Wspomniana grupa robocza do spraw rozwodników w nowych związkach składa się zarówno z kapłanów, jak i ze świeckich. Ma zasadniczo zajmować się informowaniem rozwodników w nowych związkach o możliwości przeprowadzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności ich pierwszego małżeństwa; dodatkowo ma wspierać rozwodników „w procesie osobistego rozróżniania dostępu do sakramentów”.

 

„Ecclesia” cytując bezpośrednio z dokumentu „Budować dom na skale” poinformowała, że archidiecezja zaleca unikanie wywoływania wrażenia, jakoby chodziło o „ogólne dopuszczenie do sakramentów”. Idzie tymczasem raczej o „osobisty proces rozróżniania na forum internum, w towarzystwie duszpasterza, z częstymi spotkaniami, który ma pomóc właściwie ocenić każdy poszczególny przypadek w świetle nauczania kościelnego”. Wszystko ma być „w zgodzie z Amoris Laetitia”.

 

 Arcybiskupem Bragi i zarazem prymasem całej Portugalii jest od 1999 roku 74-letni Jorge Ferreira da Costa Ortiga.

 

 

Źródło: Katholisches.info/małydziennik.pl

ged


DATA: 2018-01-27 07:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela" Mt19,6 to POLECENIE, nie zalecenie. "Kto oddala swoją żonę - chyba w wypadku nierządu - a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo" Mt19,9. Czyli dopuszczalna separacja, jeśli nie mogą być razem. "Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! ...cudzołożnicy...nie odziedziczą królestwa Bożego" 1Kor6,9-10. Nasz sprzeciw jest wobec prób podważenia Ewangelii, nawet jeśli to mieliby robić papież i niektórzy biskupi. Bo "Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową" Ga1,7. Co z tego że "drugie związki" mogą być szczęśliwe, skoro takie osoby po śmierci będą strasznie cierpieć z powodu obecnego "szczęścia"? Ktoś kochający bliźniego będzie go ostrzegał przed potępieniem. Ktoś utwierdzający bliźniego w grzechu de facto nienawidzi go, bo życzy mu p
ponad 2 lata temu / do AM
 
Mnie tylko dziwi ten sprzeciw co do postawy Papieża i Biskupów w tym zagadnieniu. Bywa, że małżeństwa się rozpadają. Ludzie nieraz po kilku latach nie mogą na siebie patrzeć. Drugie związki bywają szczęśliwe i udane. Kościół chce wyjść im naprzeciw. Po rozpoznaniu sprawy (np. czy nie było czyjejś krzywdy) dopuścić do sakramentów. W końcu juz sam Jezus wiedział, że małżeństwo to ciężka sprawa. Zalecał aby nie rozwodzić się a na koniec obiecał, że w Raju zdejmie z nas te kajdany małżeńskie. Cłowiek będzie wolny a ludzie nie będą się żenić.
ponad 2 lata temu / AM
 
Oczywiście że Pan Bóg nie prześladuje niewinnych dzieci poczętych w grzechu. To dotyczy nie tylko dzieci ze związków cudzołożnych, ale też np. dzieci z in vitro. A jak wygląda sprawiedliwość Boża, przeczytaj w przypowieści o chwaście (Mt13,24-30). Podczas "żniw" Pan Bóg sprawiedliwie rozdzieli pszenicę (niewinne dzieci) od chwastu (zatwardziałych cudzołożników). Miłosierdzie Boże polega zaś na tym, że jeśli cudzołożnik będzie żałował za swój grzech i nawróci się przed śmiercią, to uniknie przeznaczenia chwastu. Masz rację, nie twórz własnych doktryn, tylko zapoznaj się z Prawem Bożym.
ponad 2 lata temu / do AM
 
OK, w takim razie szydzisz z Prawa Bożego, bo nie napisałem nic przeciwko temu Prawu.
ponad 2 lata temu / do Irrec
 
Co do opinii, że "związki wiarołomne i cudzołożne nie maja poparcia Pana Jezusa" W przypadku pojawienia sie dzieci w takich małżeństwach są chyba one sprawiedliwie traktowane przez Boga i Bóg nie prześladuje przecież tych niwinnych dzieci. Tym samym i ich rodzin nie może Bóg traktować jakoś gorzej bo nie byłby sprawiedliwy a to najważniejsza cecha Pana Boga. Zreszta samo życie wokół nas potwierdza to co napisałem. Lepiej samemu się nie wymądrzać ale rozglądnąć się dookoła i pomiarkować na podstawie faktów. A nie tworzyć własne dokktryny. Bóg jest naprawdę miłosierny. Zwłaszcza dla grzeszników,
ponad 2 lata temu / AM
 
Ja Ci nie dziękuję i nie nazywam Cię dobrym, to była ironia...
ponad 2 lata temu / @do irrec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.