5 czerwca 2018

Szefowie koncernów naftowych w Watykanie. Temat: „zrównoważony rozwój”

(Fot. Happymind/Pixabay.com)

Papież Franciszek będzie gospodarzem spotkania z inwestorami i dyrektorami dużych firm naftowych. Spotkanie zaplanowane w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk ma pomóc w przyspieszeniu działań w celu transformacji gospodarki świata w duchu „zrównoważonego rozwoju” zgodnie z Agendą 30.

 

Na dwudniowe spotkanie za zamkniętymi drzwiami, zaproszeni zostali m.in.: Larry Fink, szef BlackRock, największego na świecie funduszu założonego przez brokerów z Wall Street, Robert Dudley, szef grupy BP; Eldar Saetre, dyrektor generalny Equinor, norweskiej państwowej spółki energetycznej; oraz Ernest Moniz, były sekretarz ds. energii USA za prezydentury Baracka Obamy.

Wesprzyj nas już teraz!

Spotkanie odbędzie się w rok po ogłoszeniu przez prezydenta Trumpa zamiaru wycofania Stanów Zjednoczonych z Porozumienia Klimatycznego zawartego w Paryżu w grudniu 2015 r. To niewiążące porozumienie, które jednak jest priorytetowe dla UE, zakłada dobrowolne ograniczenie emisji dwutlenku węgla przez państwa, by nie dopuścić do rzekomego wzrostu temperatury na świecie o 2 stopnie Celsjusza.

 

Papież Franciszek w swojej encyklice „Laudato si” i w licznych przemówieniach przekonuje, że mamy do czynienia z globalnym ociepleniem i w związku z tym państwa winny w szybkim tempie przestawić swoje gospodarki oparte na kopalnych źródłach energii na energię odnawialną. Winny także zmienić się wzorce produkcji i konsumpcji, czego domaga się – jak tego domagał się od kilkudziesięciu lat propagator New Age i „prawa ręka” Rockefellerów, organizator m.in. szczytu Ziemi w Rio Maurice Strong.

 

Spotkanie zorganizowane m.in. z inicjatywy amerykańskiego uniwersytetu katolickiego Notre Dame – zapraszającego na wykłady zwolenników aborcji – mające na celu zbliżenie szefów korporacji energetycznych z papieżem Franciszkiem i przedstawicielami Stolicy Apostolskiej zajmującymi się sprawami środowiska, zaplanowano na 8 i 9 czerwca w Casina Pio IV w Watykanie.

 

W wydarzeniu wezmą udział szefowie ExxonMobile, Eni, British Petroleum, Royal Dutch Shell, Equinor (były norweski Statoil) i Pemex, jak informuje Reuters. Eni będzie reprezentowana przez dyrektora zarządzającego Claudio De Scalzi. Tytuł konferencji brzmi „Transformacja energetyczna i troska o nasz Wspólny Dom”.

 

W paragrafie 165 encykliki Laudato si czytamy: „Wiemy, że technologia oparta na spalaniu silnie zanieczyszczających paliw kopalnych, zwłaszcza węgla, ale także ropy naftowej, a w mniejszym stopniu gazu, powinna być stopniowo zastąpiona. W oczekiwaniu na wszechstronny rozwój odnawialnych źródeł energii, który powinien już się zacząć, słuszne jest opowiadanie się za mniejszym złem lub nastawienie się na rozwiązania przejściowe”.

 

Światowe koncerny energetyczne chcąc utrzymać przewagę na rynku i w związku z odkrywaniem coraz to nowszych źródeł energii, które jak głosili propagandyści czołowych uczelni na świecie jeszcze w latach 70., powinny były wyczerpać się do końca XX wieku, podejmują działania, mające zapewnić im przewagę komparatywną. Koncerny oprócz ropy naftowej od dawna zajmują się pozyskiwaniem i sprzedażą gazu, a także produkcją energii odnawialnej (OZE), uchodzącej za „czystą energię,” która jednak taką nie jest.

 

Rosnąca presja na spółki naftowe w celu przejścia na OZE ma m.in. zapewnić zachowanie dotychczasowej uprzywilejowanej pozycji szybko tracącym swoje dawne wpływy starym potęgom światowym, ograniczając produkcję w krajach rozwijających się, wskutek utrudniania dostępu do taniej energii.

 

W spotkaniu oprócz Kanclerza Papieskiej Akademii Nauk Marcelo Sanchez Soronda, wezmą udział także kardynał Turkson, prefekt ds. promocji integralnego rozwoju człowieka, która zajmuje się między innymi sprawy ochrony środowiska, gospodarką i zrównoważonymi finansami.

 

Spotkanie ma rozpocząć dialog z dyrektorami generalnymi koncernów naftowych – jak wyjaśnił sekretarz prasowy Papieskiej Akademii Nauk bp Sanchez Sorondo – aby „dowiedzieć się, w jakim stopniu są oni świadomi, że ropa jest główną przyczyną zmian klimatycznych, tj. globalnego ocieplenia, które rujnuje naszą planetę.” Dialog jest „ważny, ponieważ dziś kwestia ta nie tylko rządzi gospodarką, ale także polityką wielu narodów, w szczególności G-20,” Hierarcha dodał, że dyrektorzy koncernów powinni uświadomić polityków i inwestować w odnawialne źródła energii, odchodząc od węgla. To cel społeczno-gospodarczy, kluczowy dla rynku pracy i dobrobytu naszego Wspólnego Domu. – Mamy nadzieję, że będą słuchać tego przesłania, jak niektórzy już to zrobili – mówił bp Sorondo, dodając, że dyrektorzy chcieli takiego spotkania, a Watykan „z radością zaczyna poważny, krytyczny i konstruktywny dialog” z nimi.

 

Jednocześnie  6 czerwca w Brukseli Światowy Katolicki Ruch Klimatyczny wraz z trzema europejskimi sieciami Konferencji Episkopatów (COMECE, CCEE, Justice and Peace Europe) organizuje pierwszy dzień refleksji nad Laudato si na szczeblu europejskim na temat „Zrównoważonych finansów w Europie i Kościele”.

 

 

Źródło: lastampa.it

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 131 297 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram