DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Szef WHO przynagla kraje do wpłacania na fundusz szczepionkowy

Szef WHO przynagla kraje do wpłacania na fundusz szczepionkowy
fot. DENIS BALIBOUSE / Reuters
#SZCZEPIONKI    #KORONAWIRUS    #WHO    #COVAX    #BUDŻET    #ŚWIAT    #KOALICJA    #GAVI    #BILL GATES

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus przypomniał, że do tej pory ponad 170 krajów wyraziło zainteresowanie przystąpieniem do programu COVAX Global Vaccines Facility, który ma wygenerować fundusze dla branży zajmującej się produkcją szczepionek, terapii i leków na koronawriusa SARS-CoV-2. Wzywa niezdecydowane państwa, by natychmiast przystąpiły do sojuszu, którym współkieruje Gavi Vaccine Alliance Billa Gatesa.

 

- Wzywam te kraje, które jeszcze nie przystąpiły do ​​COVAX, aby uczyniły to przed jutrzejszym terminem przedłożenia Gavi swoich zobowiązań - powiedział w czwartek Tedros.

COVAX wyznaczyło sobie cel dostarczenia dwóch miliardów dawek szczepionki do końca przyszłego roku. W zeszłym miesiącu w jej portfolio było dziewięć szczepionek, a kolejne dziewięć jest w trakcie oceny.

 

Szef WHO podkreślił wsparcie swojej agencji dla wysiłków na rzecz opracowania szczepionki, która zwalczy koronawirusa SARS-CoV-2. - Szczepionki będą kluczowym narzędziem do opanowania pandemii. Ale nie mamy gwarancji, że jakakolwiek szczepionka, która jest obecnie opracowywana, zadziała – zaznaczył Tedros na spotkaniu.

 

- Im więcej będziemy mieć możliwości, tym większa szansa, że ​​otrzymamy bardzo bezpieczną i bardzo skuteczną szczepionkę. Dlatego pracujemy nad wspieraniem globalnej solidarności i współpracy w badaniach nad szczepionkami – dodał.

 

COVAX jest jednym z czterech filarów „akceleratora dostępu do narzędzi COVID-19 (ACT)”, który ma na celu przyspieszenie opracowywania i produkcji testów, leków oraz szczepionek dostępnych dla wszystkich ludzi na całym świecie.

 

ACT-Accelerator został uruchomiony w kwietniu i do tej pory otrzymał fundusze o wartości około 2,7 miliarda dolarów na wyprodukowanie dwóch miliardów dawek szczepionek, a także 245 milionów leków i 500 milionów testów.

 

W zeszłym tygodniu Sekretarz Generalny ONZ António Guterres zaapelował o „olbrzymi skok w finansowaniu” w celu zaspokojenia potrzeb finansowych akceleratora w wysokości 35 miliardów dolarów.

 

Do programu COVAX przystąpiła Komisja Europejska w imieniu państw członkowskich. W ramach wysiłków w formule „Drużyna Europy” KE ogłosiła również, że w kontekście globalnej reakcji na pandemię koronawirusa zaoferuje 400 mln euro w postaci gwarancji na rzecz wsparcia COVAX i jego celów.

 

Przewodnicząca KE Ursula vin der Leyen stwierdziła: - Globalna współpraca jest jedynym sposobem pokonania ogólnoświatowej pandemii. Dzięki globalnej reakcji na pandemię koronawirusa i kampanii „Globalny cel: zjednoczeni z myślą o przyszłości” zobaczyliśmy, że cały świat zjednoczył swoje siły. Do tej pory zadeklarowano 16 mld euro, a najbardziej utalentowani naukowcy i organizacje łączą swoje wysiłki, aby opracować szczepionki, testy i metody leczenia, które będą naszym powszechnym, wspólnym dobrem. Komisja ogłasza dzisiaj, że wniesie wkład w wysokości 400 mln euro na rzecz COVAX, aby umożliwić współpracę w zakupie przyszłych szczepionek z korzyścią dla krajów o niskich i średnich dochodach. Jestem przekonana, że przybliży nas to do osiągnięcia naszego celu: pokonania wirusa wspólnymi siłami.

 

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides podkreśliła, że „potrzebujemy międzynarodowego podejścia polegającego na współpracy wielu podmiotów, a jak pokazujemy dzisiaj „Drużyna Europy”, czyli Komisja Europejska i państwa członkowskie UE, zobowiązała się do zapewnienia powodzenia programu COVAX i ułatwienia wszystkim ludziom na całym świecie sprawiedliwego dostępu do szczepionki”.

 

Program COVAX, który jest współkierowany przez Gavi, Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień, Koalicję na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI) i WHO, ma na celu przyspieszenie opracowania i produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 oraz zapewnienie „sprawiedliwego i równego dostępu dla wszystkich krajów na świecie”.

„Udział UE w programie COVAX będzie stanowił uzupełnienie trwających negocjacji UE z przedsiębiorstwami produkującymi szczepionki. Celem tych negocjacji jest zwiększenie zdolności produkcyjnych producentów szczepionek.

 

Komisja Europejska stawia sobie za cel zagwarantowanie, że szczepionka będzie dostępna dla wszystkich potrzebujących, a nie tylko dla mieszkańców Unii. „Nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni” - przekonują. Dlatego Komisja natychmiast odpowiedziała na wezwanie WHO do podjęcia działania i od 4 maja 2020 r. zebrała niemal 16 mld euro w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa” – czytamy na stronie KE.

 

W globalnej reakcji na „pandemię koronawirusa” podjęto działanie na skalę światową mające zapewnić powszechny dostęp do szczepionki przeciwko koronawirusowi, testów i leczenia po przystępnych cenach, czyli kampanię „Globalny cel: zjednoczeni z myślą o przyszłości”, która została uruchomiona w dniu 28 maja przez organizację pozarządową Global Citizen pod patronatem przewodniczącej Ursuli von der Leyen.

 

4 maja Bruksela zaproponowała ramy współpracy w celu skoordynowania globalnych wysiłków i przyspieszenia postępów w opracowywaniu szczepionek przeciwko koronawirusowi, terapii i diagnostyki oraz w celu wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej: akcelerator dostępu do narzędzi walki z COVID-19 (ACT Accelerator).

 

Jego podstawę stanowią trzy partnerstwa w oparciu o trzy priorytety globalnej reakcji na „pandemię”: gromadzą one przemysł, centra badawcze, fundacje, organy regulacyjne i organizacje międzynarodowe, by dostarczyć funduszy i know how w celu produkcji szczepionek, terapii i leków oraz zapewnić zbyt na nie.

 

Program COVAX, który jest współkierowany przez Gavi, Koalicję na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI) i WHO, został zainicjowany w kwietniu 2020 r. podczas wydarzenia, którego współorganizatorami byli dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, prezydent Francji, przewodnicząca Komisji Europejskiej oraz fundacja Billa i Melindy Gatesów.

 

Od tego czasu UE jest aktywnie zaangażowana w działalność Gavi, CEPI i innych krajów uczestniczących w tworzeniu narzędzi zarządzania i finansowania COVAX.

Program COVAX ma umożliwić zakup 2 mld dawek szczepionki do końca 2021 r. Oparty jest on na mechanizmie podziału ryzyka, by odciążyć producentów inwestujących w szczepionki, testy itp. bez zagwarantowanego popytu.

 

Źródło: news.un.org / ec.europa.eu

AS

Czytaj także:
DATA: 2020-09-19 06:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Korupcja i jeszcze raz korupcja i nastepne pranie mózgu ludzkosci PLANETA ZIEMIA
25 dni temu / Dzidek
 
Przwcież to na oko widać że o kase chodzi a nie zdrowie ludzi.
28 dni temu / nabohudonozor
 
Jak się to czyta to aż się nie chce wierzyć że tak słabo się kamuflują. Całą ta sprawa to jeden wielki transfer publicznej kasy do kieszeni elity finansowej i pogłębianie globalizacji, tak jak wymyślone ocieplenie klimatu, do tego COVID i masz się podporządkować, bez dyskusji czy refleksji, jest stan wyjątkowy więc nie ma czasu tłumaczyć, jak się nie zgadzasz to trzeba użyć siły. USA wystąpiły z WHO, ta instytucja ma ogłupiać społeczeństwa i umożliwiać ich okradanie, najwyższy czas opuścić to szambo.
29 dni temu / Cyraniusz
 
Sam niech sobie wstrzyknie te wszystkie szczepionki
1 miesiąc temu / Kinga
 
Ja sobie myślę żeby może te najbogatsze rodziny świata ,mówiące jakimi to są filantropami,co dla nas biednych robią,same wyłożyły te parędziesiąt miliardów,może przyznają się ile zarobiły na tym koronawirusem,bo my tylko tracimy,a tak myślę że rząd powinien jak najszybciej ,jak zrobili to Amerykanie i wyjść z tej organizacji czyli WHO,i niech sobie na utrzymanie loży Gates
1 miesiąc temu / Kazimierz
 
A WYBORCY PiS WZYWAJĄ Rząd do REZYGNACJI z WHO i płacenia na ich szaleńcze i niehumanitarne CELE. Idźmy za przykładem USA.
1 miesiąc temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.