DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Szef NATO mówi o gwarancjach bezpieczeństwa: Polska to siła napędowa, dajecie dobry przykład

Szef NATO mówi o gwarancjach bezpieczeństwa: Polska to siła napędowa, dajecie dobry przykład
Jens Soltenberg, fot. Simona Supino/Forum

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg powiedział, że NATO podjęło stosowne środki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Podkreślił, że NATO uwzględnia obecną sytuację i nowe zagrożenia ze strony Rosji i organizacji terrorystycznych. Dodał również, że Polska jest siłą napędową, a także daje dobry przykład pozostałym państwo, również poprzez partycypację finansową.


Jens Stoltenberg w rozmowie z RMF FM podkreślił, że NATO podjęło stosowne kroki i jest gotowe na nowe, ewentualne zagrożenia ze strony Rosji, a także organizacji terrorystycznych. Dodał, że bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej jest gwarantowane poprzez obecność wojsk Sojuszu, które są rotacyjne, ale pozostaną w tej części świata tak długo, jak będzie to konieczne. Podkreślił, że wydatkowanie środków na obronność zostanie zwiększone. Zauważył w tym miejscu wysiłek Polski, która jako jedna z niewielu państw NATO przeznacza co najmniej 2 proc. PKB na zbrojenie. – Polska to siła napędowa, państwo znajduje się w czołówce Sojuszu pod względem wydatków; dajecie dobry przykład innym krajom – powiedział szef Sojuszu.


– Obecnie nie ma rychłego zagrożenia dla któregokolwiek z członków NATO, ale Sojusz podjął zdecydowane kroki, by przystosować się do nowego środowiska bezpieczeństwa, czyli wyzwań w postaci Rosji i terroryzmu – mówił w rozmowie z RMF FM Jens Stoltenberg. Dodał, że stale realizowane są ustalenia mówiąc o rozmieszczeniu batalionów sił NATO na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym państwach bałtyckich. – Wzmocniona wysunięta obecność na Wschodzie to dowód solidarności, który pokazuje, że atak na jednego z członków Sojuszu będzie uznany za atak na wszystkich. Nasza obecność będzie rotacyjna, ale nasze oddziały pozostaną na miejscu tak długo, jak to będzie konieczne – podkreślał.


Sekretarz generalny NATO dodał, że Sojusz nie chce nikogo prowokować do konfliktu, a wręcz przeciwnie – zapobiegać mu. Dowodem na to ma być wzmacnianie sił w sposób „zrównoważony i przejrzysty”. Zaznaczył, że Sojusz nadal szuka sensownego powrotu do dialogu z Rosją.


Stoltenberg podkreślił także znaczenie partycypacji finansowej w przedsięwzięciach NATO. Powiedział, że „bezpieczeństwo nie jest za darmo”. Dodał jednak, że Polska wywiązuje się ze swoich zobowiązań i jest wzorem dla innych krajów. Na zakończenie zwrócił uwagę, że wzmacnianie NATO nie polega jedynie na wydawaniu większych kwot na zbrojenie i bezpieczeństwo, ale przede wszystkim na wydawaniu środków w mądry sposób. – W podziale kosztów nie chodzi tylko o to, by ogólnie wydawać więcej, ale także o to, by wydawać pieniądze mądrze - na doświadczonych żołnierzy i sprzęt wysokiej klasy – stwierdził Stoltenberg. To jest kluczowa część wysiłku, który musimy podjąć ze względu na własne bezpieczeństwo i podtrzymania ważnej więzi miedzy Europą a Stanami Zjednoczonymi. Spodziewam się, że będzie to jedna z kluczowych spraw podczas szczytu NATO w Brukseli w końcu maja – zakończył szef Sojuszu.

 

 

Źródło: rmf24.pl

WMa

 

 DATA: 2017-03-19 15:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

zbliża się realizacja przepowiedni z Fatimy a on nam tu jakieś głodne kawałki...
ponad 1 rok temu / Módlmy się
 
Powtórka z 1939 .
ponad 1 rok temu / Nasa
 
Tak tak dobry przyklad jak sie realizuje natowskie strategie. Widac jak na dloni ze p.Waszczykowski z p.Macierewiczem realizuja program Nato. Wkrecanie Polski w rozgrywki z Rosja to niebezpieczny dla Polski kierunek. Totalny blad strategiczny.
ponad 1 rok temu / Podleglosc
 
"W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Bild am Sonntag szef Komisji Europejskiej wyraził przekonanie, że żaden kraj nie wyjdzie już z Unii Europejskiej: Przeciwnie: pozostałe państwa członkowskie ponownie się w sobie zakochają i odnowią śluby z Unią Europejską ? powiedział Jean-Claude Juncker oraz dodał, że UE przetrwa ponad 60 lat i powiększy się do ponad 30 członków. Szef KE nie wymienił krajów, które miałyby powiększyć Unię Europejską."
ponad 1 rok temu / coś szykują
 
W mądry sposób znaczy w USA za podwójną cenę. Grzeczny pies. Pan poklepie po karku. Nowa Jałta blisko coraz bliżej.
ponad 1 rok temu / wrr
 
No jak to jest: Macierewicz według opozycji to największy szkodnik a według Sekretarza Generalnego NATO wzór dla innych ? Ktoś tu brnie w obłęd ...
ponad 1 rok temu / Soplica
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.