DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Szef NATO: Zbyt wcześnie by mówić o stałych bazach w Polsce

Szef NATO: Zbyt wcześnie by mówić o stałych bazach w Polsce
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej (www.do.wp.mil.pl), via Wikimedia Commons

Jest zbyt wcześnie, by odnieść się do propozycji utworzenia stałej bazy wojsk USA w Polsce – to słowa wypowiedziane w środę przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

 

Najwyższy rangą przedstawicel Paktu Północnoatlantyckiego przypomniał o rotacyjnej obecności żołnierzy sił międzynarodowych na terenie naszego kraju. Unikał jednak bezpośrednich odniesień do polskich propozycji, zgodnie z którymi w Polsce miałyby pojawić się stałe bazy.

 

Znacznie bardziej konkretna była – według doniesień radia RMF – amerykańska ambasador przy NATO, Kay Bailey Hutchison. Miała ona stwierdzić, że Waszyngton w ogóle nie zastanawia się nad taka ewentualnością. – Polska to wspaniały sojusznik, z pewnością jest mocną częścią NATO, ale obecnie nie mamy w planach nowych, stałych baz w Polsce – podkreśliła przedstawicielka Białego Domu.

 

W czwartek rozpocznie się dwudniowe posiedzenie ministrów obrony państw wchodzących w skład sojuszu. Konferencja stanowi część przygotowań do lipcowego szczytu, jednak nie tylko. Uczestnicy mają też zdecydować o tym, gdzie zainstalowane zostaną nowe miejsca dowodzenia. Nieoficjalnie mówi się o umieszczeniu w amerykańskim Norfolk sztabu odpowiedzialnego za ochronę szlaków komunikacyjnych między Europą i Ameryką Północną. Z kolei oficerowie, których zadaniem będzie czuwanie nad logistyką działania sojuszu, zwłaszcza na obszarze europejskim, trafić mają do niemieckiego Ulm – siedziby wielonarodowego, połączonego dowództwa NATO.

 

W związku z tym, że sojusz przechodzi reformę struktur dowodzenia, Polska zaproponowała umieszczenie lądowego dowództwa armijnego na terenie szczecińskiej kwatery Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód.

 

Jak powiedział Stoltenberg, wysoki stopień gotowości oddziałów NATO to obecnie, „w nieprzewidywalnym świecie, sprawa podstawowej wagi”. Zgodnie z oczekiwaniami dowództwa paktu, do 2020 r. ma on dysponować 30 batalionami zmechanizowanymi, 30 dywizjonami lotniczymi i 30 okrętami gotowymi do podjęcia działań w ciągu 30 dni.

 

 

Źródła: polsatnews.pl, rmf24.pl

RoM

 

 

 

 


DATA: 2018-06-06 19:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

to zwykłe podpuszczanie żeby powiedzieć Polakom: "poproście bardziej, chciejcie mocniej, dajcie za to więcej". mizdrzą się jak panna na wydaniu a przebierają nogami żeby już się u nas rządzić jak we wszystkich zajętych przez siebie krajach.
ponad 2 lata temu / tereferek
 
Żadnych baz wojsk obcych. Żadnych wojsk obcych na terenie Polski. Ujawnić wszystkich obcych agentów. Wydalić.
ponad 2 lata temu / wf
 
No i bardzo dobrze.
ponad 2 lata temu / Andreas
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.