DZIŚ JEST:   17   LUTY   2019 r.

VI Niedziela zwykła
Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

Szef MSZ rozmawiał z unijnymi urzędnikami. "Najważniejszy jest dialog z Komisją"

Szef MSZ rozmawiał z unijnymi urzędnikami. "Najważniejszy jest dialog z Komisją"
FOT. GABRIEL PIĘTKA/MSZ

- Na chwilę obecną najważniejszy jest dla nas dialog z Komisją. Nie ma powodu, żeby spieszyć się z debatą w Radzie – powiedział w Brukseli minister Jacek Czaputowicz. Szef MSZ spotkał się z ważnymi przedstawicielami Komisji Europejskiej, wśród nich m.in. Fransem Timmermansem.

 

Podczas wizyty szefa polskiej dyplomacji w Brukseli doszło do spotkania krajowej delegacji z pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, komisarz Elżbietą Bieńkowską oraz komisarz Věrą Jourovą. Jacek Czaputowicz spotkał się także z wysoką przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federicą Mogherini.

 

Spotkanie z Fransem Timmermansem było okazjęądo kontynuowania rozmów w ramach dialogu Polski z Komisją Europejską na temat reform sądownictwa. – Jesteśmy zdeterminowani, żeby wyjaśnić z Komisją Europejską wszelkie nieporozumienia – powiedział szef polskiego MSZ. – Nie zamierzamy wycofywać się z wprowadzanych reform. Pragniemy jedynie, żeby KE przeanalizowała nowelizowane przepisy całościowo, uwzględniając pełen kontekst, i żeby dobrze zrozumiała powody, które stoją za wprowadzanymi zmianami – dodał Czaputowicz.

 

Z kolei podczas spotkania z Federicą Mogherini, szef MSZ podkreślił rosnące zaangażowanie Polski, zarówno finansowe jak i operacyjne, w południowym sąsiedztwie UE. Wskazał m.in. na zwiększony wkład w unijne misje, udział w działaniach Frontexu na Morzu Śródziemnym oraz rosnące zaangażowanie finansowe w działania mające na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji i pomoc uchodźcom w regionie.

 

W odniesieniu do kwestii polityki wschodniej UE, wskazano na potrzebę utrzymania sankcji wobec Rosji, podkreślając brak postępu w zakresie wdrażania Porozumień Mińskich.


Podczas rozmowy z komisarz Věrą Jourową strony dyskutowały na temat prowadzonych przez nią prac nad przygotowaniem kryteriów oceny niezależności i funkcjonowania systemów wymiaru sprawiedliwości, które miałyby być brane pod uwagę przy alokacji środków z budżetu UE w ramach przyszłej perspektywy finansowej. – Odrzucamy łączenie procedury z art. 7 ust. 1 z alokacjami z unijnego budżetu. Jest to niezgodne z prawem UE i przeczy traktatowym celom polityki spójności – podkreślił minister Jacek Czaputowicz.

 

Podczas wizyty w Brukseli szef polskiej dyplomacji podkreślał również, że dla Polski dialog z Komisją jest tylko jednym z wątków szerzej pojętej współpracy europejskiej. – Polska stara się być aktywnym członkiem debaty o przyszłości Unii Europejskiej, angażuje się w polityki unijne, jak choćby polityka gospodarcza, polityka energetyczna czy polityka obronności – zauważył minister.

 

W rozmowie z komisarz Elżbietą Bieńkowską, szef polskiego MSZ zwrócił uwagę na konieczność intensyfikacji działań KE w zakresie ochrony jednolitego rynku, w szczególności jeśli chodzi o przeciwdziałanie praktykom protekcjonistycznym niektórych państw członkowskich i realizację czterech podstawowych swobód, a zwłaszcza swobody przepływu towarów i usług (również w kontekście przyjętej w zeszłym roku dyrektywy o pracownikach delegowanych).

 

– Praktyki protekcjonistyczne są niedopuszczalne i obowiązkiem Komisji jest odpowiednio reagować – podkreślił minister Jacek Czaputowicz. – Firmy z nowych państw członkowskich nie mogą czuć się dyskryminowane – dodał.

 

 

Źródło: msz.gov.pl

WMa

 

 


DATA: 2018-02-09 22:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

MSZ jest od DYPLOMACJI! Nie prowadzenia dialogów z kimkolwiek. Po jakie licho płacimy ciężką kasę w podatkach na utrzymanie takich osób
ponad 1 rok temu / agricola
 
Jakieś ustawy polskie do uzgodnienia z Brukselą? Z pewnością. No przecież "w Jedwabnem mordowali Polacy w liczbie mnogiej"
ponad 1 rok temu / młot
 
Jacek Czaputowicz to kompletny ignorant - tylko tak można określić jego wypowiedź na temat Jedwabnego.
ponad 1 rok temu / Badacz
 
Zatem nie sprawy Polskie tylko dialogowanie??
ponad 1 rok temu / Aha?
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.