DZIŚ JEST:   17   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
 
 
 
 

Szef MSZ o ustawie 447: obywatele polscy narodowości żydowskiej nie mogą być specjalnie traktowani

Szef MSZ o ustawie 447: obywatele polscy narodowości żydowskiej nie mogą być specjalnie traktowani
źródło: msz.gov.pl

Just Act nie rodzi skutków prawnych, w szczególności nie jest instrumentem pozwalającym domagać się czegokolwiek od innych państw, na przykład Polski. Zresztą nasz kraj nie jest wymieniony w tej ustawie, podobnie jak żadne inne państwo – powiedział w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych.

 

Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że w 1960 roku Polska (wówczas PRL – red.) podpisała umowę z USA, „na mocy której zapłaciliśmy odszkodowania za mienie obywateli amerykańskich pozostawione w Polsce”. – Polska zapłaciła 40 mln dolarów. Na mocy tego porozumienia Stany Zjednoczone przejęły wszystkie roszczenia na siebie, jeśli chodzi o obywateli USA z tamtego okresu, co potwierdziły w 2011 roku – podkreślił.

 

Polityk wskazywał, że największe zaniepokojenie wśród przedstawicieli polskich władz budzi „możliwość wykorzystania ustawy Just Act do dzielenia obywateli polskich”. – W Polsce wszyscy obywatele są równi wobec prawa. Obywatele polscy narodowości żydowskiej nie mogą być w jakikolwiek sposób dyskryminowani, ale też nie mogą być specjalnie traktowani. Wówczas byłoby to dyskryminowanie innych Polaków – zaznaczył.

 

Minister Czaputowicz wyjaśnił, że ewentualny zwrot majątków nie może odbywać się na zasadzie dzielenia poszkodowanych „na Żydów i nie-Żydów”. Dodał, że największy błąd ustawy 447 polega właśnie na wprowadzaniu takich podziałów. – (Just Act red.) dotyczy bowiem m.in. polskich Żydów ocalałych z Holokaustu, a pomija Polaków, którzy przeżyli powstanie warszawskie czy walczyli w armii Andersa. A przecież oni także utracili majątki w wyniku nacjonalizacji. Takie podejście może pobudzać niewłaściwe sentymenty, tworzyć niepotrzebne podziały w społeczeństwie – podkreślił, po czym po raz kolejny zaznaczył, że „ustawa 447 nie tworzy skutków prawnych, wbrew temu, co czasem pojawia się w artykułach publicystycznych”.

 

Niektóre organizacje żydowskie podnoszą też kwestię mienia Żydów, którzy zginęli w Holokauście i nie pozostawili następców. Zgodnie z polskim prawem, podobnie jak to ma miejsce we wszystkich państwach Zachodu, mienie, do którego nie ma prawnych spadkobierców, staje się własnością państwa lub samorządu, np. stanu Nowy Jork. W Polsce jest podobnie i nie będzie inaczej – zakończył Czaputowicz.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

TK


DATA: 2018-05-14 11:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polacy powinni obejrzeć Film " Amerykański radykał " - Dr Norman G. Finkelstein i kwestia żydowska. Norman Gary Finkelstein ? amerykański historyk i politolog żydowskiego pochodzenia, od 2001 do 2007 profesor DePaul University w Chicago, obecnie niezależny uczony. Specjalizuje się w dziedzinie konfliktu palestyńsko-izraelskiego oraz Holocaustu. Jego matka, Maryla Husyt, córka ortodoksyjnego żyda, dorastała w Warszawie, podczas niemieckiej okupacji przeżyła pobyt w getcie warszawskim oraz w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Ojcem był Zacharias Finkelstein, również więzień warszawskiego getta, a następnie obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.. I co mówi Norman że Żydzi izraelscy atakują Holokaust w Polsce i Antyfeminizm aby odwrócić to co robią z Palestyną jak tam mordują dzieci i cywilów Palestyńskich i żeby Norman nie był Żydem to Izrael by go nazwał Antysemitą że jest grupa w Izraelu i Ameryce co są przeciwko Palestynie i Libanowi. Jak sobie nie dają rady Izrael w tedy wkracza Ameryka gdzie ro
ponad 1 rok temu / Ryszard
 
Patrz pan panie Czaputowicz co żydzi robią dzisiaj w Palestynie z Palestyńczykami. To samo zrobią w Polsce razem z Trumpem. Pan to współorganizujesz. Tak właśnie będzie.
ponad 1 rok temu / gun
 
Minister Czaputowicz swoją nieodpowiedzialnością zaciąga już chyba zdradę stanu. Zapomniał, jak ostatnio środowiska Holokaust Industry wyegzekwowały potężne pieniądze od Szwajcarii?
ponad 1 rok temu / Jurek
 
A czytam gdzieś że pis wysoko w sondażach ,czyli głupców nie brak .
ponad 1 rok temu / Wojciech
 
Do nas mówi, czy do żydów? Ile jeszcze spraw podjętych niemal wiążących pod rządami PO i PSL trzeba będzie zmieniać o ile się da 90% do poprawy,70% , 60%. Kiedy USA ustali prawo zwrotu ziem Indianom amerykańskim i będzie go pilotować i rekompensować????/
ponad 1 rok temu / Teodore
 
To ja nie mogę żądać odszkodowania za zabrany grunt pod drogę przez prl (mój grunt i niby się przedawnił termin roszczeń) a tu jakieś organizacje będą dostawać kasę??????no ale ja jestem Polakiem małym i słabym bez organizacji...
ponad 1 rok temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.