DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 

Szef MSZ o odwołaniu ambasadora RP w Kijowie: strona ukraińska wiedziała o tym od dawna

Szef MSZ o odwołaniu ambasadora RP w Kijowie: strona ukraińska wiedziała o tym od dawna
Fot. Jarek Praszkiewicz / FORUM

Kandydatura wiceszefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bartosza Cichockiego na ambasadora w Kijowie podkreśla rangę naszych stosunków z Ukrainą. Intencją zmiany na tym stanowisku jest poprawa relacji i poszukanie możliwości rozwiązania problemów, takich jak zakaz ekshumacji – powiedział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

 

Polityk bardzo pochlebnie wypowiedział się na temat działalności odwołanego z polskiej ambasady w Kijowie Jana Piekły. Przyznał jednak, że w stosunkach polsko-ukraińskich potrzebne jest nowe otwarcie i nowe spojrzenie. Właśnie dlatego należy „umocnić polską reprezentację w Kijowie”. – Myślę, że zmiana polityczna w kontekście wyborów prezydenckich oraz parlamentarncyh, które odbędą się na Ukrainie, następuje w dobrym momencie – ocenił.

 

W ocenie Jacka Czaputowicza mianowanie aktualnego wiceministra spraw zagranicznych na ambasadora „podkreśla rangę stosunków polsko-ukraińskich”. – Bartosz Cichocki to profesjonalista, który nadzorował Departament Wschodni MSZ i zna świetnie sprawy ukraińskie. (…) I tak to jest postrzegane przez Ukraińców, którzy oczywiście o tej zmianie wiedzą od jakiegoś czasu – zapewnił.

 

Polityk odniósł się również do apelu o pozostawienie Piekły na stanowisku „do końca okresu urzędowania, lub chociażby do końca kampanii wyborczej przed wyborami do Rady Najwyższej Ukrainy”, z którym wystąpiła grupa polskich ekspertów, dziennikarzy oraz działaczy organizacji polskich na Ukrainie. – Odwołanie ambasadora Piekły zostało ustalone wiele miesięcy temu – podkreślił, po czym dodał, że „data zakończenia jego urzędowania jest określona i w związku z tym nie istnieje możliwość pozostawienia Piekły na czele kijowskiej placówki lub przedłużenia jego urzędowania do czasu wyborów.

 

Minister podkreślił, że zmiany na stanowisku ambasadora nie należy interpretować jako niechętnego gestu wobec Ukrainy. Jej intencją – jak zadeklarował – jest „poprawa wzajemnych stosunków z Ukrainą” i „poszukanie możliwości dyplomatycznego rozwiązania problemów”, takich jak ekshumacje czy „pewne kwestie historyczne”. – Minister Cichocki ma też swój zdecydowany styl działania, jasno, otwarcie mówi o pewnych problemach, a przecież nie o to chodzi, żeby udawać, że ich nie ma, bo te problemy są. Trzeba je w sposób dyplomatyczny artykułować i rozwiązywać – podsumował szef MSZ.

 

Źródło: polskieradio24.pl

TK


DATA: 2018-12-30 09:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wybory się zbliżają - Piekło odchodzi. Czaputowicz pogroził krainie U palcem w bucie.
1 miesiąc temu / gość
 
Polska mianuje lub odwołuje , tłumaczą się zniewoleni
1 miesiąc temu / Polak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.