DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

Szef MSZ: były przypadki, że Żydzi złapani przez Niemców denuncjowali Polaków, którzy ich ukrywali

Szef MSZ: były przypadki, że Żydzi złapani przez Niemców denuncjowali Polaków, którzy ich ukrywali
Jacek Czaputowicz. FOT.Krystian Maj/FORUM

Byli zdrajcy wśród Polaków i byli bohaterowie. Były też jednak także przypadki, że Żydzi złapani przez Niemców denuncjowali Polaków, którzy ich ukrywali. Sytuacja była niesłychanie skomplikowana. Trzeba to wszystko opowiadać. Społeczeństwo polskie to byli Polacy i polscy Żydzi – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Jacek Czaputowicz, szef MSZ.

 

Minister odniósł się m.in. do monachijskiej wypowiedzi szefa rządu Mateusza Morawieckiego. – Odsłuchałem kilkakrotnie wypowiedź premiera. Podkreśla on, że intencją nowelizacji ustawy nie jest karanie tych badaczy, którzy mówią, że wśród współpracowników Niemców byli obywatele polscy, ani tych, którzy mówią, że wśród współpracowników Niemców byli Żydzi czy przedstawiciele innych narodowości – podkreślił Czaputowicz.

 

Szef MSZ zaznaczył, że istnieje „wiele zachowanych wspomnień” z czasów II wojny światowej i okupacji niemieckiej w Polsce. – Nie ma jednak wspomnień, jak z Żydami obchodzili się Niemcy – mówił dodając, że mimo iż „spotkanie z Polakami zostawiało często złe doświadczenia”, to jednak „spotkanie z Niemcami oznaczało pewną śmierć”, co stanowi potwierdzenie w braku jakichkolwiek świadectw i wspomnień, bowiem „ci ludzie ginęli i nie miał ich kto napisać”.

 

– Niektórzy z Żydów, którzy przeżyli getto, wspominają również, jak zachowywali się ich współbracia. Dokumentuje to m.in. Archiwum Ringelbluma. Nie da się tych problemów zawrzeć w prostym przekazie. Przecież każdy przypadek miał miejsce w jakimś szerszym kontekście. Nie oceniajmy łatwo skomplikowanych dylematów etycznych, z jakimi zawsze mamy do czynienia w czasach braku struktury państwowej i terroru, a takim był okres okupacji niemieckiej – wskazywał polityk.

 

Czaputowicz został zapytany również o książkę „Fałszerze pieprzu” Moniki Sznajderman, w której kobieta opowiada m.in. „o zdemoralizowanych Polakach grabiących żydowskie wille w okolicach Otwocka. – Wojną rządzą inne prawa. Pojawiają się pokłady zła, które w normalnych warunkach nie występują w takiej skali i takiej brutalności. Pisali o nich liczni autorzy. Struktury państwa polskiego nie funkcjonowały, a administracja stworzona przez okupanta nie tylko temu nie przeciwdziałała, a wręcz popychała do czynów haniebnych – odpowiedział minister.

 

 

Źródło: gazetaprawna.pl

TK

 

 


DATA: 2018-02-20 10:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Były też jednak także przypadki, że Żydzi złapani przez Niemców denuncjowali Polaków, którzy ich ukrywali" - mówi Czaputowicz. Pan C. wypowiada się bardzo oględnie. To nie były "przypadki" - to była reguła. Przypadki (nieliczne przypadki) polegały na tym, że złapany Żyd nie zadenuncjował (a tym samym nie przyprawił o śmierć) Polaków, którzy go ukrywali (lub w inny sposób pomagali).
ponad 1 rok temu / wwm
 
Racja! Haniebnym jest fakt ocenianie Narodu polskiego za czas ll wojny światowej w kontekście miłości do żydów za których ukrywanie groziła pewna śmierć.
ponad 1 rok temu / helena
 
Spokojne, wyważone wypowiedzi.A prawdziwe. Tak trzymac i nie okazywać słabości.
ponad 1 rok temu / Admirał
 
Wojna spowodowała wypuszczenie z więzień ludzi osadzonych, wyrzutków społecznych odbywających karę za przestępstwa. To samo stało się w każdym kraju w którym wybucha wojna np. w Syrii. W Izraelu takich ludzi się nie więzi? Aha, tam więzi się tylko dzieci palestyńskie. Netanjahu chodzi wolno, a nawet rządzi wywołując III WŚ.
ponad 1 rok temu / tymi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.