DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Szef MI5 obawia się rosyjskich cyberataków i zamachów terrorystycznych

Szef MI5 obawia się rosyjskich cyberataków i zamachów terrorystycznych
REUTERS/UK Parliament via REUTERS TV/Files/Forum
#USA    #ROSJA    #WIELKA BRYTANIA    #TERRORYZM    #CYBERATAK    #MI5    #SNOWDEN

Szef brytyjskiej agencji wywiadowczej MI5 Andrew Parker w pierwszym wywiadzie, jakiego udzielił prasie mówił o swoich obawach dotyczących „agresywnej polityki zagranicznej Rosji”, doniosłości szkód Edwarda Snowdena i potencjalnych atakach terrorystycznych w Wielkiej Brytanii.

 

Ostatni wywiad Parkera z dziennikarzem gazety „The Guardian” ma być przejawem nowej polityki otwartości i transparentności. Podczas rozmowy szef MI5 skoncentrował się na zagrożeniu rosyjskimi cyberatakami przeciwko Wielkiej Brytanii.

 

- Rosja coraz bardziej wydaje się definiować przez opozycję wobec Zachodu i wydaje się działać odpowiednio w tym kierunku – mówił. Parker wyjaśnił, że tę politykę widać zarówno na Ukrainie, jak i w Syrii. Większość ataków rosyjskich – jak podkreślił – jednak nie jest dostrzegana przez społeczeństwo, ponieważ są to cyberataki. - Moskwa zawsze groziła cyber-wojną, teraz sytuacja jest jednak bardziej niebezpieczna, ponieważ istnieje więcej i bardziej zróżnicowanych metod stwarzania takiego zagrożenia – tłumaczył szef kontrwywiadu Wielkiej Brytanii.

 

Po aneksji Krymu w marcu 2014 roku, USA i UE nałożyły szereg sankcji wobec rosyjskich i ukraińskich polityków, biznesmenów oraz separatystów związanych z Kremlem. Zamrożono ich aktywa, wprowadzono zakaz podróżowania oraz inne środki, które miały wywrzeć wpływ na rosyjskiego przywódcę i spowodować zmianę polityki na Ukrainie.

 

Sankcje zostały usztywnione kilka miesięcy później, kiedy uniemożliwiono czołowym rosyjskim bankom państwowym, firmom i korporacjom takim jak np. Gazprom i Rosnieft pozyskiwać długoterminowe kredyty na Zachodzie. Rosja jednak wciąż mogła czerpać zyski z głównego towaru eksportowego, to jest ropy i gazu, których sprzedaży nie obłożono sankcjami. Moskwa wychodzi z recesji.

 

Parker twierdzi, że od czasu aneksji Krymu, Moskwa stała się większym zagrożeniem dla Wielkiej Brytanii i Zachodu w ogóle. - Rosja wykorzystuje cały swój zakres kompetencji organów państwowych i prowadzi swoją politykę zagraniczną w coraz większym stopniu korzystając z agresywnych środków propagandowych, szpiegowskich, dywersji i ataków – stwierdził Brytyjczyk. Zaznaczył, że w tej chwili zadanie jego agencji polega na przeciwdziałaniu tym akcjom Rosji w Europie oraz w Wielkiej Brytanii.

 

Szef MI5 ostrzegł też przed niebezpieczeństwem ataków terrorystycznych ze strony radykałów islamskich. Do tej pory agencji udało się zapobiec większości zamachów na terenie Wielkiej Brytanii, ale Parker nie gwarantuje, że służby wywiadowcze dalej będą w stanie im zapobiegać w porę. - Liczba planowanych zamachów w tym kraju jest wyższa obecnie niż kiedykolwiek wcześniej, odkąd pracuję w tej agencji, a jestem w niej od 33 lat – podkreślił, dodając, że w ciągu ostatnich trzech lat udało się udaremnić aż 12 ataków terrorystycznych.

 

Parker skrytykował przeciek Edwarda Snowdena z 2013 roku mówiąc, że osłabił on zdolność działania wielu agencji wywiadowczych, takich jak MI5. Snowden obecnie mieszka w Rosji.Źródło: csmonitor.com

AS


DATA: 2016-11-02 14:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.