DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2019 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Szef francuskiego MSW potwierdza: ocalono szkielet katedry Notre Dame

Szef francuskiego MSW potwierdza: ocalono szkielet katedry Notre Dame
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu, fot. Arina Lebedeva/TASS / FORUM

Podczas wieczornego briefingu, sekretarz stanu francuskiego MSW Laurent Nuñez potwierdził, że szkielet paryskiej katedry został ocalony. Podkreślił jednak, że wciąż potrzeba wielu interwencji, aby ostudzić płonący budynek i ugasić pożar.

 

Komendant paryskiej straży pożarnej, który również był obecny na briefingu zwrócił uwagę na liczne niebezpieczeństwa, m.in. na ryzyko zawalenia się części katedry, pomimo, że szkielet budynku został ocalony. Wyjaśnił, że sytuacja zmienia się z minuty na minutę, a pracę utrudnia mrok. Dodał, że wśród ponad 400 strażaków interweniujących przy gaszeniu pożaru, jeden został poważnie poparzony. 

 

Z kolei mer Paryża Anne Hidalgo zapewniła, że trwają starania, by ocalone zostały dzieła sztuki, relikwie i paramenta liturgiczne przechowywane w katedrze. Podkreśliła ogromną solidarność wśród mieszkańców Paryża i tych wszystkich, którzy zapewniają Francję o modlitwie i wsparciu. Z kolei rektor katedry Notre Dame ks. prał. Patrick Chauvet wezwał do tego, by zaufać strażakom. „Nie mogę patrzeć na ich pracę, ponieważ zaczynam płakać” - dodał poruszony. Zarówno on, jak i mer Paryża zapewnili, że pozostaną na miejscu pożaru aż do końca prowadzonych działań.

 

Należy podkreślić, że potwierdzono już informację o uratowaniu przed zniszczeniem najcenniejszych relikwii znajdujących się w katedrze. Wśród nich była korona cierniowa Pana Jezusa, przechowywana w skarbcu świątyni. Informację potwierdził ks. prałat Patrick Chauvet, rektor katedry. Korona cierniowa, przywieziona do Francji w 1238 r., była wystawiana do adoracji - wraz z innymi relikwiami Męki Pańskiej - w każdy pierwszy piątek miesiąca, a także we wszystkie piątki Wielkiego Postu. Strażacy z pożaru uratowali również tunikę św. Ludwika IX, króla Francji oraz cenne kielichy mszalne.

 

Francuska Fundacja Dziedzictwa Narodowego poinformowała, że w związku z zaistniałą tragiczną sytuacją, we wtorek w południe zostanie uruchomiona zbiórka funduszy na odbudowę katedry. Fundacja wyjaśniła, że ogłasza zbiórkę „w odpowiedzi na liczne prośby”. Dary pieniężne nie będą obciążone dodatkowymi opłatami.

 

Historyk religii Odon Vallet uważa, że tak jak po I wojnie światowej odbudowano katedrę Notre Dame w Reims, tak samo paryska Notre Dame zostanie odbudowana, „nawet jeśli to zabierze 20 czy 30 lat” – powiedział.

 

Źródło: KAI, Reuters

WMa

 

 


DATA: 2019-04-16 11:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Leave the France! Czyli ratuj się kto w Boga wierzy.
2 miesiące temu / skwarek
 
TO tylko budynek - nie płacz Francjo nad nim płacz nad sobą
2 miesiące temu / Kolego
 
kto podpalił islamiści czy masoni pytam 1 dlaczego pożar wybuchł w kilku miejscach jednocześnie. 2 dlaczego słychać było kilkaset wybuchów amunicji a nie trzaski kamieni 3 dlaczego ewakuowano całą dzielnicę 4 dlaczego zatrudniano arabskich budowlańców 5 dlaczego o postrzelonym strażaku mówią że jest poparzony 6 dlaczego miesiąc temu spalony został duży kościół w paryżu i nic ich to nie nauczyło 7 dlaczego protest żółtych kamizelek trwa już tak długo
2 miesiące temu / pol
 
Kogo tu bardziej żal? Katedry, która była już tylko atrakcją turystyczną, czy bardziej żal tej resztki wierzących katolików we Francji, którzy poczuli dym szatana? Najbardziej mi żal Pana Boga, że musi patrzeć na ruinę wiary we Francji, której ta spalona Katedra Notre Dame, stała się symbolem... Ale w cierpieniach, ludzie powracają do wiary, cierpienie oczyszcza tych, którzy nie zdejmują krzyża ze swoich ścian. Króluj nam Chryste!
2 miesiące temu / ry.janszarmach3
 
Czy Francuzi teraz nie wyburzą tych kościołów w całym kraju, które już są zaplanowane do rozbiórki?
3 miesiące temu / Tom Bombadil
 
Więcej bezbożności, więcej islamu Francjo. Po co masz teraz wić się w konwulsjach. Dobij się, dokonaj własnej eutanazji i nie siej więcej zgorszenia.
3 miesiące temu / banita
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.