14 grudnia 2020

Szkocki „Kościół” dyskutuje o inwestowaniu odpowiedzialnym… klimatycznie. Fala absurdu może dotrzeć i do nas

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Free-Photos))

W jaki sposób inwestować odpowiedzialnie, walcząc z globalnym ociepleniem i realizując cele klimatyczne? To wyzwanie, przed którym stoi obecnie Szkocki Kościół Episkopalny. Rozwiążanie problemu… nie jest łatwe.

 

Synod szkockich episkopalian zajmuje się kwestią inwestowania odpowiedzialnego klimatycznie od roku 2019. Powstała specjalna komisja, która przygotowała specjalny raport…

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ogólny cel jest jasny: episkopalianie chcą przyjąć odpowiednie wytyczne, które regulować będą kwestie inwestycji realizowanych przez ich związek wyznaniowy. – Jeśli odchodzimy od inwestowania w firmy wydobywające paliwa kopalne, a jednocześnie wciąż inwestujemy w firmy, które spalają znaczną ilość paliw kopalnych, pomyślmy na przykład o liniach lotniczych, firmach logistycznych i wielu innych, to nasze działania są niespójne naukowo i etycznie. Czy powinniśmy odejść od inwestowania także i w takie firmy? – zastanawia się Diana Hall należąca do grupy specjalnych doradców. Pracy jest wiele, a już niedługo, bo w roku 2021, w szkockim Glasgow odbędzie się konferencja COP26.

 

Problem jest poważny. Hall wskazuje, że inwestycja posiadanych środków finansowych – i zwrot z tych inwestycji – odgrywa bardzo ważną rolę w finansowaniu działalności jej wspólnoty religijnej. A, jak wiemy skądinąd, większość brytyjskich związków wyznaniowych podejmuje takie wysiłki, sprzyja zeroemisyjności, a nawet zachęca władze państwowe do większych starań i odważniejszej polityki w tej materii. Tymczasem do struktur Szkockiego Kościoła Episkopalnego należy ok. 28 000 osób i 370 duchownych, zgrupowanych w około 350 wspólnotach.

 

Zaangażowanie wspólnot religijnych w realizację celów polityki klimatycznej staje się coraz szersze. 12 grudnia Watykan zobowiązał się, że do roku 2050 osiągnie zerową emisję gazów cieplarnianych. W krótkim przesłaniu przygotowanym w ramach oenzetowskiej konferencji papież Franciszek zapowiedział, że Watykan zracjonalizuję gospodarkę zasobami naturalnymi i energią, zwiększy… zalesienie i wprowadzi konieczne zmiany w zakresie gospodarki odpadami. Jak możemy się spodziewać, kwestie te w bliższej lub dalszej przyszłości staną się także tematem prac krajowych episkopatów. Oczywiście tych, które jeszcze tego wysiłku nie podjęły.

 

 

Źródło: ncronline.org / churchtimes.co.uk

mat

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram