DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Szef brytyjskiej dyplomacji wzywa do walki z prześladowaniem chrześcijan

Szef brytyjskiej dyplomacji wzywa do walki z prześladowaniem chrześcijan
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com

Świat winien opisywać prześladowania chrześcijan przez pryzmat „chrystianofobii” – apelował w poniedziałek szef brytyjskiej dyplomacji. Sekretarz Jeremy Hunt odniósł się do prześladowania chrześcijan w wielu krajach świata. Brytyjską pomoc im określił jako nie zawsze „odpowiadającą skali problemu”. Zwrócił uwagę, że mogło to wynikać z „błędnej poprawności politycznej” lub niechęci do poruszania kwestii religijnych. 

 

Jeremy Hunt przemawiał podczas prezentacji raportu dokumentującego prześladowanie wyznawców Chrystusa i reakcje Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Autorzy raportu (powstałego pod kierunkiem anglikańskiego „biskupa” Philipa Mounstephena z Truro) odnotowują prześladowania wyznawców Chrystusa na całym świecie. Podkreślają, że  chrześcijanie są zdecydowanie najbardziej prześladowaną grupą. Padają bowiem ofiarą 80 procent prześladowań ze względu na religię. Lekceważenie tego problemu przez Brytyjczyków jest  niedopuszczalne – zauważył „biskup” Mounstephen.

 

Zdaniem anglikańskiego hierarchy, brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych powinno domagać się rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywającej wszystkie państwa Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu do ochrony wyznawców Chrystusa i przedstawicieli innych prześladowanych mniejszości. Wezwał także do monitorowania sytuacji w tych krajach przez obserwatorów ONZ. 

 

Anglikański hierarcha Mounstephen poddał pod rozwagę nałożenie sankcji na winnych naruszania praw mniejszości religijnych – takich jak chrześcijanie. Inne jego propozycje obejmują utworzenie funduszu pomocy prześladowanym (Magna Carta) czy obowiązkowe szkolenie dyplomatów w kwestii walki z prześladowaniem. We wstępie do raportu anglikański duchowny napisał, że wiara chrześcijańska „zawsze będzie stanowić radykalne wyzwanie dla każdego reżimu, który uzurpuje sobie absolutną władzę, a na świecie jest ich mnóstwo”.

 

Anglikański hierarcha stwierdził, że demokratyczne rządy muszą przeciwstawiać się władzom absolutnym. Podkreślił, że wiara chrześcijańska stanowiła „kamień węgielny zachodnich, demokratycznych rządów”. Z kolei szef dyplomacji brytyjskiej podkreślił, że zgodnie z raportem rządy wolały raczej mętny język ogólnego potępienia niż stawienie czoła specyficznemu problemowi anty-chrześcijańskiej dyskryminacji i prześladowań”. Przekonywał, że należy zdefiniować zjawisko prześladowania chrześcijan jako „chrystianofobia”.

 

Podał on przykład Nigerii, gdzie jest wiele czynników leżących u podstaw konfliktu między w dużej mierze muzułmańskimi pasterzami i chrześcijańskimi rolnikami. – Niezależnie od tego, czy rozlew krwi jest napędzany głównie rywalizacją o ziemię i wodę, błędem byłoby pominięcie nienawiści religijnej jako ważnego czynnika – podkreślił. – W rzeczywistości trudno uniknąć stwierdzenia, iż bandyci, którzy w zeszłym roku napadli na kościół w stanie Benue, mordując dwóch księży i siedemnastu wiernych (…) były motywowane czymkolwiek innym – dodał. Przykład ten to tylko jeden z wielu poruszonych w raporcie.

 

W ostatnich latach Wielka Brytania angażuje się bardziej w obronę wolności religijnej. Brytyjski rząd pogłębił swe zaangażowanie w kwestię wolności religijnej w ostatnim czasie. W 2018 r. mianowano lorda Tariqa Ahmada na pierwszego specjalnego wysłannika premiera ds. wolności religijnej i przekonań. 

 

W swym oświadczeniu stwierdził on, że „zarówno strategicznie, jak i skupiając się na krajach priorytetowych, nie tylko podnieśliśmy kwestię prześladowań religijnych i nadużyć, ale także odnieśliśmy sukces w związku z rosnącą falą prześladowań chrześcijańskich na całym świecie”.

Owym sukcesem jest jego zdaniem sporządzenie raportu służącego zwalczaniu prześladowania chrześcijan i nasileniu działań w obronie wolności sumienia. 

 

Z kolei Hunt wyraził nadzieję, że konstruktywna krytyka brytyjskiego  Ministerstwa Spraw Zagranicznych przyniesie dobre owoce. Podkreślił też, że antychrześcijańska bigoteria nigdy zapewne nie zostanie całkiem wyeliminowana. Wynika to bowiem z nauki o grzechu pierworodnym, na jaką się powołał. Przestrzegł jednak przed pomijaniem problemu. Podkreślił, że Wielka Brytania jako kraj będący „latarnią wolności i tolerancji” powinna lepiej przyjrzeć się kwestii prześladowania chrześcijan.

 

Źródło: cruxnow.com

AS


DATA: 2019-07-11 07:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To ten sam sekretarz Jeremy Hunt który "zatrzyma /lewaka/ Darrocha w swojej dyplomacji"?
10 miesięcy temu / podstęp
 
Zaczynają wojnę religijną. To nie jest opamiętanie, to zaplanowana akcja masonów.
10 miesięcy temu / detox
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.