DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Szef Banku Rezerwy Federalnej cieszy się z kataklizmów? Huragany pomogą rozruszać gospodarkę

Szef Banku Rezerwy Federalnej cieszy się z kataklizmów? Huragany pomogą rozruszać gospodarkę
Krajobraz po "Irmie" By Ministery of Defense, Netherlands [CC0], via Wikimedia Commons
#USA    #GOSPODARKA    #BANK    #KATAKLIZM    #HURAGAN    #REZERWA FEDERALNA    #ODBUDOWA    #TRUMP    #IRMA

Huragany, które obecnie dają się we znaki Amerykanom – według szefa Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku Williama Dudleya - pomogą rozruszać gospodarkę. W piątek Dudley tłumaczył w stacji CNBC, że „negatywne skutki początkowe będą raczej przejściowe, a długotrwały skutek tych kataklizmów faktycznie pobudzi gospodarkę, ponieważ trzeba będzie odbudować wszystkie rzeczy, które zostały zniszczone przez huragany”.

 

Zniszczenia wywołane przez „Harvey’a” czy „Irmę” w dłuższej perspektywie pobudzą gospodarkę, chociaż „początkowy wpływ zarówno kosztów ludzkich, jak i ekonomicznych będzie szkodliwy” – podkreślił szef amerykańskiego banku centralnego. Dudley dodał, że w perspektywie długoterminowej po kataklizmach, gospodarki mają tendencję do odbicia się.

 

O zniszczeniach powodowanych przez Irmę, Dudley mówił, ze „te efekty są raczej przejściowe” i ostatecznie będą one korzystne dla gospodarki. – Spodziewam się, że zanim zbliżymy się do końca roku i na początku 2018 roku przejściowe negatywne skutki tych huraganów miną i w rzeczywistości zaczniemy dostrzegać niektóre korzyści płynące z odbudowy gospodarki – przekonywał.

 

Oświadczenie Dudleya jest odzwierciedleniem poglądu członków Rezerwy Federalnej i Grupy Trzydziestu (G30), do której należy. Założona w 1978 roku na zlecenie Fundacji Rockefellera grupa obejmuje szefów dużych banków prywatnych i centralnych oraz najlepszych pracowników ze środowisk akademickich i różnych instytucji międzynarodowych.

 

Centralni bankierzy z całego świata, w tym dwóch prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC), dwóch przewodniczących Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), dwóch głównych ekonomistów Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) oraz główni ekonomiści Banku Światowego  należą do tego ekskluzywnego klubu.

 

Nie jest tajemnicą, że już wcześniej finansiści wskazywali, iż zniszczenia  powodowane przez wojny, kataklizmy sprzyjają w ostateczności rozwojowi gospodarki i instytucjom finansowym, chociaż dokuczliwe skutki odczuwają osoby bezpośrednio dotknięte kataklizmem.

 

Francuski ekonomista Frédéric Bastiat w eseju z 1850 roku zatytułowanym „Co widać i czego nie widać” wyjaśnił na przykładzie sklepikarza, któremu nieostrożny syn zbił witrynę i musiał wydać sześć franków na wstawienie szyby, że kataklizmów nigdy nie można uznać za coś pozytywnego i traktować jako potencjalny „profit”.

 

Krytykował on m.in. głupie pomysły francuskiego wicehrabiego Augusta de Saint Chamans (1777-1861), deputowanego i radcę stanu, zwolennika protekcjonizmu, który wyliczył precyzyjnie zyski, jakie odniósłby przemysł z pożaru Paryża.(sic!)

 

Bastiat mówił, że bezsensowne zniszczenia nigdy nie mogą być traktowane jako zysk. Owszem, wskutek konieczności odbudowy zniszczonych warsztatów, domówi itp. zaczyna krążyć pieniądz i co niektórzy mogą sporo zarobić. Zwiększone zapotrzebowanie na materiały potrzebne do odbudowy, pobudzają inflację. Odbudowywana gospodarka może nawet osiągnąć poprzedni poziom przed zniszczeniem, a nawet przejdzie na wyższy. Ale to "kapitał" domów i firm, budynków i sklepów, restauracji itp. skurczy się.  Ich właściciele zapłacą znacznie więcej za naprawy. Tym samym nie przeznaczą posiadanych środków na inne cele, co w ostateczności nie służy całej gospodarce. Tego „niemądrzy: ekonomiści nie widzą, albo nie chcą zobaczyć.


Źródło: cnbcnews.com., thenewamerican.com., ccoin.wne.uw.edu.pl.,

AS


DATA: 2017-09-12 13:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dudley powiedział prawdę. Katastrofy i wojny to wybawienie dla rynków, które uległy stagnacji. Dlatego dobrze, że od czasu do czasu coś się dzieje, gdyż wtedy powstaje wiele "nowych" inwestycji - czasem nawet efektem tego jest więcej miejsc pracy niż przed stagnacją. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Jeśli człowiekowi nie, to przynajmniej gospodarce. A wtedy bogacą się ci, którym na tym zależy i którzy znają się na zarabianiu pieniędzy. I realizują się słowa z Biblii (Mt 25,29).
9 miesięcy temu / Wolnościowiec
 
@Obserwator Planowane?? Tu były dwa huragany, w jaki sposób możn zaplanować huragan??
9 miesięcy temu / ollek
 
niestety takie wypowiedzi mogą sugerować, że niektóre katastrofy mogą być planowane.
9 miesięcy temu / obserwator
 
a co się opalać - duża wojna to jest dopiero stymulacja rozwoju - im większe zniszczenia tym więcej do odbudowy?
9 miesięcy temu / pytanie
 
Bankierzy cieszą się bo liczą na kredyciki, ot i cała tajemnica.
9 miesięcy temu / Filip S
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.