DZIŚ JEST:   21   CZERWCA   2018 r.

Św. Alojzego Gonzagi
Św. Jana Rigby
 
 
 
 

Szczyt UE: jest wstępne porozumienie

Szczyt UE: jest wstępne porozumienie
Wojciech Artyniew/Forum
#EURO    #TUSK    #NIEMCY    #WŁOCHY    #FRANCJA    #WIELKA BRYTANIA    #VAN ROMPUY    #POROZUMIENIE    #SZCZYT UE    #UE    #BUDŻET UE

Od czwartkowego wieczoru, z jedną, kilkugodzinną przerwą, obradują nad budżetem w Brukseli przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej. Osiągnięto już wstępne porozumienie co do limitów wydatków w latach 2014-2020.

 

Lutowy szczyt Unii Europejskiej, przeciwieństwie do tego z listopada ub. roku, ma podobno zakończyć się porozumieniem przedstawicieli państw członkowskich w sprawie budżetu na lata 2014-2020.

 

Główny spór toczy się o to, jak wysokie będą cięcia. Prowadzący negocjacje z poszczególnymi państwami szef Rady Europejskiej Herman van Rompuy zaproponował zmniejszenie budżetu o 12 mld euro w porównaniu z propozycją z roku ubiegłego. Obecnie proponuje w tzw. zobowiązaniach 960 mld euro, a w płatnościach ok. 908 mld euro.

 

Za cięciami w budżecie opowiada się Wielka Brytania i Niemcy. Przeciwko są Hiszpanie i Włosi. Francuzom z kolei zależy na tym, by w wypadku cięć nie ucierpiały dotacje na politykę rolną.

 

Polacy na nowych propozycjach van Rompuya tracą niewiele. W listopadzie okazało się, że szanse na obiecane przez premiera Donalda Tuska 300 mld zł z polityki spójności dla Polski, są niewielkie. Już wówczas szef rządu usłyszał, że może się starać o 72, 4 mld euro, a nie – jak zamierzał – o 80 mld.

 

Rompuy obiecał nam także ok. 30 mld euro na politykę rolną. Zaproponowane przez szefa Rady Europejskiej cięcia nieznacznie dotkną Polski. Stracimy najprawdopodobniej kilka milionów euro.

 

Uczestnicy szczytu obradują od czwartkowego wieczoru. Po północy zakończyła się pierwsza runda negocjacji. Ogłoszono wówczas kilkugodzinną przerwę, podczas której toczyły się rozmowy kuluarowe. Ok. godziny 7 wznowiono obrady.

 

Na szczycie UE w Brukseli osiągnięto wstępne porozumienie, co do limitu wydatków budżetowych na lata 2014-2020 i w sprawie dochodowej części budżetu (rabaty) – poinformował w piątek wysokiej rangi unijny urzędnik. Jego zdaniem ostateczne porozumienie raczej zostanie osiągnięte.

 

 

Źródło: TVP.info

ged


DATA: 2013-02-08 09:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Policzmy: 73 mld EUR to ok. 306 mld PLN, czyli ok. 44 mld PLN rocznie, czyli ok. 1160 PLN per capita, czyli ok. 97 PLN miesięcznie. Bez uwzględniania inflacji, kosztów tej \'darowizny\' etc. Zaiste wielkie to ochłapy!
ponad 5 lat temu / John Galt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.