DZIŚ JEST:   25   MARCA   2019 r.

Zwiastowanie Pańskie
Św. Prokopa
 
 
 
 

Szczyt Trump-Putin: o kwestiach wojskowych, handlu, relacjach z Izraelem

Szczyt Trump-Putin: o kwestiach wojskowych, handlu, relacjach z Izraelem
Fot. REUTERS / Kevin Lamarque / Forum

Podczas poniedziałkowego szczytu w Helsinkach Władimir Putin i Donald Trump rozmawiali przez ponad dwie godziny w cztery oczy. W trakcie konferencji prasowej po zakończeniu spotkania wygłosili wiele stwierdzeń i deklaracji świadczących o odnowieniu wzajemnych relacji.

 

Zgodnie z harmonogramem, Donald Trump i Władimir Putin mieli rozpocząć spotkanie w cztery oczy o 12.00 czasu polskiego. Jednak prezydent Rosji spóźnił się do Helsinek, a na miejsce spotkania przybył dopiero 40 minut później. Z kolei przywódca amerykański do Pałacu Prezydenckiego dotarł o 13.00.

 

Na początku rosyjsko-amerykańskiego szczytu doszło do krótkiego spotkania z dziennikarzami. Donald Trump powiedział wówczas, że relacje USA i Federacji Rosyjskiej w ostatnich latach nie były najlepsze. Wyraził jednak nadzieję na ich poprawę. Stwierdził, że tego właśnie tego oczekuje świat, szczególnie że obydwa kraje dysponują 90 procentami bomb atomowych na świecie – co, jak stwierdził, „nie jest dobrą rzeczą, lecz złą”.

 

Donald Trump pogratulował też Władimirowi Putinowi „jednych z najlepszych” Mistrzostw Świata w dziejach i dobrego występu Rosji. Powiedział, że będą dyskutowali o wszystkim: od spraw wojskowych, przez handel aż po relacje ze „wspólnym przyjacielem, prezydentem Xi” (przewodniczącym Chińskiej Partii Komunistycznej).

 

Spotkanie w cztery oczy trwało 2 godziny i 10 minut. Zaplanowany czas został zatem przekroczony o 30 minut. Zdaniem Donalda Trumpa, oznacza to bardzo dobry początek rozmów.

 

Po zakończeniu konwersacji „sam na sam” ruszyły rozmowy z udziałem delegacji z obydwu krajów. Następnie rozpoczęła się konferencja prasowa. Władimir Putin mocny akcent poświęcił współpracy Rosji i USA w rozwiązywaniu kryzysu humanitarnego na Bliskim Wschodzie, a także koordynacji działań, które umożliwiły uniknięcie incydentów pomiędzy wojskami obydwu państw podczas syryjskiej kampanii przeciwko ISIS.

 

Należy również stopniowo rozwiązywać problemy półwyspu koreańskiego – kontynuował Putin. – Jest to możliwe dzięki osobistemu zaangażowaniu prezydenta Trumpa, w duchu dialogu, współpracy, a nie konfrontacji.

 

Prezydent Rosji omawiając treść poniedziałkowych rozmów wspomniał o swym zaniepokojeniu ze względu na wycofanie się Stanów Zjednoczonych z jądrowego porozumienia z Iranem. Stwierdził, że dzięki temu porozumieniu kontrola poczynań Teheranu jest najskuteczniejsza.

 

Odnosząc się do kwestii ukraińskiej zapewniał o konieczności realizowania układu z Mińska „w duchu zaufania”.

 

Mówiąc o sprawach gospodarczych podkreślił zainteresowanie obydwu stron ożywieniem współpracy biznesowej.

 

Państwo rosyjskie nigdy nie mieszało się i nie będzie mieszać się w wewnętrzne sprawy amerykańskie – przekonywał nawiązując do oskarżeń dotyczących ingerencji Kremla w przebieg wyborów za Oceanem.

 

Z kolei przywódca Stanów Zjednoczonych po kurtuazyjnym wstępie wygłosił kilka stwierdzeń, które wskazywać mogą na przełom w obustronnych stosunkach pomiędzy mocarstwami.

 

– Dyplomacja oraz zaangażowanie są lepsze niż konflikt i działania wrogie – mówił. – Dialog jest dobry nie tylko dla Stanów Zjednoczonych i Rosji, ale również dla świata. Nieporozumienia pomiędzy naszymi krajami są dobrze znane. Prezydent Putin i ja omówiliśmy dzisiaj te tematy dogłębnie. Mieliśmy rozwiązywać różne problemy, które stoją przed naszym światem. Musimy w tym celu odnaleźć odpowiednie drogi by realizować wspólne interesy. Zbyt często w przeszłości mieliśmy do czynienia z konsekwencjami sytuacji, gdy dyplomacja była pozostawiona gdzieś z boku. Widzimy również, jakie korzyści związane są ze współpracą – mówił.

 

– W ciągu ostatniego wieku nasze narody walczyły ramię w ramię podczas II wojny światowej. Również w okresie napięcia związanego z zimną wojną, kiedy świat wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj, Stany Zjednoczone oraz Rosja były w stanie utrzymać silny dialog. Nasze relacje nigdy nie były jednak gorsze niż są w tej chwili. Jednak to się zmieniło cztery godziny temu. Naprawdę w to wierzę – stwierdził Trump.

 

Prezydent skarżył się na opozycję wewnętrzną, która przeszkadza mu w utrzymywaniu odpowiedniej dla kraju polityki, w tym stosunków zagranicznych. Mówił także: – Konstruktywny dialog między USA oraz Rosją tworzy szansę by otwierać nową drogę dla pokoju i stabilności w naszym świecie. Wolę podjąć ryzyko polityczne na drodze do pokoju niż ryzykować pokój realizując zadania polityczne – deklarował.

 

- Jestem przekonany, że prezydent Putin oraz Rosja bardzo, bardzo chcą zakończyć ten problem – mówił z kolei o nuklearnej demilitaryzacji Korei Północnej. – Będą współpracować w tym zakresie z nami i jestem wdzięczny za ich zaangażowanie.

 

Trump obiecał też współpracę z Kremlem w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi ISIS. Poświęcił kilka słów Iranowi. Zapowiedział dalsze działania na rzecz niedopuszczenia do dalszego rozwoju nuklearnego potencjału Teheranu.

 

Podjęliśmy te pierwsze działania i idziemy ku świetlanej przyszłości, takiej, która będzie oparta na prawdziwym dialogu i głębokich myślach – przemawiał, wskazując, że poniedziałkowe spotkania stanowiły zaledwie wstęp do ożywionej współpracy z Rosją. Zapowiedział częste spotkania zmierzające do rozwiązania wszystkich problemów poruszanych w Helsinkach.

 

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Trump długo zaprzeczał oskarżeniom o niedozwolone kontakty jego sztabu wyborczego z Rosjanami. Mówił m.in., że związana z tym afera zaszkodziła stosunkom największych mocarstw nuklearnych świata, posiadających łącznie 90 procent globalnego arsenału jądrowego.

 

Odnosząc sie do kolejnego pytania lider Stanów Zjednoczonych w cokolwiek zawiły sposób podkreślił znaczenie relacji obydwu państw z Tel Awiwem.

 

Nigdy żaden kraj nie był tak blisko Izraela jak my. Prezydent Putin również pomaga Izraelowi. Współpracujemy razem z Bibi Netanjahu. Chcemy robić wspólnie również inne rzeczy, także dotyczące Syrii. One są związane z bezpieczeństwem Izraela. W związku z tym my absolutnie chcielibyśmy współpracowac żeby pomóc Izraelowi a Izrael będzie pracował wraz z nami. Zatem obydwa nasze kraje będa pracowały wspólnie. Myślę, że kiedy popatrzy pan na cały postęp, który udało się osiągnąć w obszarach związanych z wykorzenieniem ISIS w 98 czy 99 procentach, zupełnie szczerze mogę powiedzieć, że Rosja pomogła nam w różnych obszarach – powiedział Trump. – Współpraca z Izraelem jest czymś wspaniałym. 

 

W Helsinkach odbyły się protesty przeciwko wizycie. Demonstranci domagali się od obydwu przywódców szanowania praw człowieka. Manifestowali też zwolennicy amerykańskiego prezydenta.

 

 

Źródła: foxnews.com / TVN24 / tvn24.pl / CNN / Polsat News.

 

mjend, RoM

 

 

 

 


DATA: 2018-07-16 20:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Helsinki - nowa Jałta? Co tam w rzeczywistości zostało postanowiono dowiemy się obserwując geopolitykę w najbliższych miesiącach (latach). Obstawiam że mógł zostać ustalony jakiś nowy Sykes -Picot (Pompeo-Ławrow?)
8 miesięcy temu / bvr
 
Targowica w USa to jedna loża masońska, Trump to inna loża masońska. Różnią się tylko metodami działania. Obie loże są wrogami ludzkości i Kościoła katolickiego. Są wrogami Boga.
8 miesięcy temu / @HB
 
Jak się czyta to normalnie... "gołąbki pokoju". Izrael oczkiem w głowie. Najwyraźniej mapy zostały wytyczone, regiony wpływów ustalone. Kopiemy się po kostkach ale nie wyżej. Czyli jednym słowem: "Houston, mamy problem" :( Generalnie po możnych tego świata nie jestem w stanie spodziewać się nic dobrego. Czy by się bili na gołe pięści czy "serdecznie" uśmiechali to nie ma co liczyć na nich. Nie ma co pokładać nadziei w człowieku. I tak na naszych oczach, toczy się duchowa walka o wiele bardziej groźna, zaciekła i tragiczniejsza w skutkach niż chyba wszystko co do tej pory przewalało się przez ludzkie doświadczenia.
8 miesięcy temu / qlnick
 
Jest oficjalna deklaracja. Trump i Putin współpracują z Izraelem w zaprowadzeniu nowego porządku. Kto zatem jest Targowicą? PiS ciągnie w jedną, opozycja marksistowska w drugą stronę. Rozdzierają Polskę jak jakaś szmatę na drobne kawałki. W jaki sposób stronnictwo amerykańsko-żydowskie we współpracy z PO zamierza dokonać rozbioru Polski dowiemy się z filmu na kanale Radosława Patlewicza "Rozmowa z Rafałem Orłowskim, świadkiem ws. afery podsłuchowej".
8 miesięcy temu / dyt
 
Targowica w USa robi to samo co w naszym kraju od grudnia ub,roku kto ją finansuje GS?
8 miesięcy temu / HB
 
Na zdjeciu walcza na miny przestraszaja sie.
8 miesięcy temu / Nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.