DZIŚ JEST:   25   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
 
 
 
 

Szczyt NATO w Londynie. Więcej współpracy z Rosją

Szczyt NATO w Londynie. Więcej współpracy z Rosją
Fotograf: PETER NICHOLLSArchiwum: Reuters/FORUM
#NATO    #ROSJA    #DONALD TRUMP    #LONDYN    #EMMANUEL MACRON    #PUTIN

Podczas trwającego szczytu NATO w Londynie – tak jak się spodziewano - prezydent Donald Trump skrytykował francuskiego przywódcę Emmanuela Macrona za jego słowa o „śmierci mózgowej” sojuszu, a konkretnie zobowiązania odnoszącego się do niesienia pomocy krajom sojuszniczym. Po raz kolejny rozmawiano o potrzebie zwiększenia wydatków na zbrojenia, konfliktach na świecie, reformie politycznej i potrzebie „otwarcia się na dialog z Rosją”.

 

Prezydent Francji obstawał przy swojej ocenie sojuszu. Trump uznał jego słowa za „bardzo obraźliwe” dla innych członków. Zaznaczył, że był „zaskoczony” uwagami. - Nikt nie potrzebuje NATO bardziej niż Francja – mówił amerykański przywódca, dodając, że krajem, który najmniej korzysta na sojuszu są Stany Zjednoczone.

 

Podczas napiętego dwustronnego spotkania dwaj liderzy omówili kwestie Syrii i Iraku, w szczególności odnosząc się do zdolności ISIS. W tej sprawie byli zgodni. Macron tłumaczył później, że w sojuszu istnieje potrzeba „strategicznego wyjaśniania” spraw spornych.

 

Macron oskarżył siły tureckie, że czasami współpracowały z bojownikami powiązanymi z grupą Państwa Islamskiego podczas operacji w północnej Syrii. - Kiedy patrzę na Turcję, walczą teraz razem z tymi, którzy walczyli przeciwko nam. A czasami współpracują z grupami zastępującymi ISIS – mówił.

Przedstawiciele Polski wyrazili nadzieję, że zmieni się atmosfera po tym, jak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zagroził zablokowaniem planów sojuszu odnośnie Polski i państw bałtyckich, jeśli wszystkie kraje NATO nie uznają kurdyjskiej milicji YPG za organizację terrorystyczną.  

 

Ministrowie obrony z Estonii i Litwy jasno stwierdzili, że nadal postrzegają Moskwę jako „zewnętrzne zagrożenie egzystencjalne”. - Jeśli będziemy poważnie podchodzić do naszych działań, jeśli będziemy klarowni i zwięźli w naszym przekazie, zagrożenie będzie dość niskie - wyjaśnił estoński minister Jüri Luik. - Ale jeśli będziemy słabi, chwiejni, zagrożenie może wzrosnąć - ostrzegał.

 

Tymczasem minister obrony Rumunii Nicolae Ciuca podkreślił, że region Morza Czarnego, druga ważna część wschodniej flanki sojuszu, również wymaga uwagi. Apelował o „spójne podejście do całej flanki”. Gruziński minister spraw zagranicznych David Zalkaliani zgodził się, że region musi mieć znaczenie dla NATO, ponieważ „bez bezpiecznego Morza Czarnego nie będzie bezpieczeństwa w euroatlantyckiej przestrzeni bezpieczeństwa”.

 

Prezydent Turcji Erdogan, brytyjski premier Borys Johnson, francuski prezydent Emmanuel Macron oraz niemiecka kanclerz Angela Merkel rozmawiali o sytuacji w Syrii. Poruszono również kwestię tureckiej operacji skierowanej przeciwko siłom kurdyjskim.

 

W sprawie Syrii przywódcy zgodzili się, że należy zapewnić dostęp humanitarny, w tym transgraniczny korytarz, i że ocena potrzeb ONZ powinna stanowić podstawę do niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują na północnym wschodzie Syrii.

 

Po godzinnym spotkaniu Merkel powiedziała reporterom, że rozmowy były „produktywne i przydatne”. Dodała, że ​​„z optymizmem” wkroczy w środową sesję roboczą NATO, pomimo różnic między członkami NATO w kwestii kondycji sojuszu.

 

Rzecznik Downing Street komentował później, że czterej przywódcy oświadczyli, iż „będą pracować nad stworzeniem warunków do bezpiecznego, dobrowolnego i trwałego powrotu uchodźców oraz że należy kontynuować walkę z terroryzmem na wszystkich jego formach”.

 

W sprawie Libii potwierdzono poparcie dla specjalnego wysłannika ds. Libii, Ghassana Salamé, aby posunąć naprzód proces polityczny, wspomagany przez ONZ i wspierany przez format berliński.

W odpowiedzi na pytanie o Chiny, Sekretarz Generalny NATO zauważył, że przywódcy NATO po raz pierwszy omówią zbiorową odpowiedź na wzrost znaczenia Pekinu jako potęgi światowej.

– Nie chodzi o przeniesienie NATO na Morze Południowochińskie, ale o wzięcie pod uwagę faktu, że Chiny zbliżają się do nas - w Arktyce, w Afryce -  inwestują znaczne środki w infrastrukturę także w Europie, w cyberprzestrzeń – mówił szef NATO, Jens Stoltenberg.

 

Norweska premier Erna Solberg argumentowała, że ​​NATO musi „doprowadzić do nieco większej dyskusji na temat tego, jak ważne jest powstrzymanie zmian klimatu”.

 

Według Solberg „rolą NATO jest upewnienie się, że analizuje podstawowe przyczyny zmian bezpieczeństwa w różnych obszarach z powodu zmian klimatu”. Przekonywała, że zmiany klimatu „powodują przemieszczanie się ludzi i… stwarzają nowe zagrożenia bezpieczeństwa”, które z kolei podsycają ekstremizm w Mali i Burkina Faso, a także na Bliskim Wschodzie.

 

W odpowiedzi na komentarze Macrona dotyczące słabej kondycji NATO przywódcy Kanady i Holandii wspólnie wezwali do ​​„fundamentalnego przemyślenia” struktury sojuszu.

 

Obaj liderzy poparli francusko-niemiecką propozycję reformy sojuszu wojskowego. Premier Holandii, Mark Rutte dodał, że sensowne byłoby powołanie proponowanej grupy ekspertów „mądrych osób”, która zastanowiłaby się, jak zreformować sojusz politycznie po pojawieniu się podziałów między Turcją, Francją i USA.

 

Do spotkania w Londynie odniósł się prezydent Rosji. Przemawiając w rosyjskim kurorcie Soczi Władimir Putin po raz kolejny powiedział, że dalsza ekspansja NATO stanowi zagrożenie dla Rosji, dodając, że sojusz jest bezcelowy, biorąc pod uwagę brak zagrożenia ze strony Moskwy po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku. Putin wyraził nadzieję, że przeważy wspólny interes wspólnego bezpieczeństwa i dodał, że Rosja pozostaje gotowa do współpracy.

 

Szef NATO – Stoltenberg – także podkreślił, że sojusz „musi zrobić więcej, aby poszukać dialogu z Rosją” i znaleźć sposoby na odnowienie kontroli zbrojeń po unieważnieniu traktatu INF w sierpniu tego roku.

 

 

Źródło: euractiv.com

AS


DATA: 2019-12-04 14:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

TAK! Sojusz Rosja-NATO jest genialnym pomysłem! Prawdziwym zagrożeniem dla wspaniałego lecz regularnie niszczonego przez lewicę USA są Chiny, zarówno Polska jak i Europa pogrążona w kryzysie wyjdą na tym lepiej.
9 miesięcy temu / US
 
czy E.Marcon będzie już pobierał narządy , transplantując je islamistom , mózg nie umarł , mózg ma czip w uchu 24/7
9 miesięcy temu / schengen brawo
 
@ ala wilk Dlaczego ma oddać Krym? Pzrecież to Rosjanie odebrali Krym Turkom.
9 miesięcy temu / Ryś
 
"Po raz kolejny rozmawiano otwarcia się na dialog z Rosją." i co na to rodzimi rusofobowie, bardziej zachodni niż zachód?
9 miesięcy temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.