DZIŚ JEST:   17   LUTY   2019 r.

VI Niedziela zwykła
Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

Szczyt NATO w Brukseli. Wszystkie oczy skierowane na Donalda Trumpa

Szczyt NATO w Brukseli. Wszystkie oczy skierowane na Donalda Trumpa
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

W środę w Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt NATO. Zgromadzeni przywódcy państw poruszą kwestie współpracy obronnej w ramach Paktu. Donald Trump tuż przed wyjazdem na szczyt ponowił wezwanie do przeznaczania 2 procent PKB na obronność przez członków Paktu. Postawa amerykańskiego prezydenta wywołuje mieszane reakcje.

 

Jak zauważa Alex Ward na portalu Vox wśród amerykańskich polityków i personelu NATO pojawiają się obawy, że Donald Trump pochwali Rosję i skrytykuje swoich sojuszników. Część z nich mówi również o bezprecedensowej sytuacji. Dotychczas bowiem amerykańscy prezydenci nie ukrywali się ze swoją rolą przywódców NATO. Tymczasem postawa Donalda Trumpa wobec Paktu jest zdaniem niektórych dwuznaczna.

 

Donald Trump wielokrotnie podkreślał konieczność wywiązywania się przez sojuszników ze swoich zobowiązań do przeznaczania 2 procent PKB na obronność. We wtorek w dniu wyjazdu na szczyt, amerykański prezydent napisał na Twitterze, że „kraje NATO muszą płacić WIĘCEJ, a Stany Zjednoczone MNIEJ. Bardzo niesprawiedliwe!”.

 

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wezwał prezydenta USA do doceniania swoich sojuszników. „Zawsze warto wiedzieć, kto jest twoim strategicznym przyjacielem, a kto strategicznym problemem”. Podkreślił, że Amerykanie muszą doceniać sojuszników, gdyż nie mają ich zbyt wielu. 

 

Na szczyt dotarł prezydent Andrzej Duda. Według szefa gabinetu polskiego prezydenta Krzysztofa Szczerskiego z polskiego punktu widzenia najważniejsza w Brukseli okaże się dyskusja na temat przyszłego kształtu NATO-wskiej struktury dowodzenia, dalszego zwiększania gotowości sił Paktu oraz współpracy w celu poprawy ich mobilności.

 

Podczas szczytu prezydent RP Andrzej Duda spotka się między innymi z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, a także o bezpieczeństwie w basenie Morza Czarnego oraz dążeniach Ukrainy i Gruzji do wejścia do NATO.  Jak podaje TVN 24, Polska zapewne poprze te aspiracje.

 

Rzeczpospolita prawdopodobnie poprze również namowy Donalda Trumpa do zwiększenia wydatków obronnych przez innych członków Paktu. Podobne stanowisko w tej kwestii wyraził Steve McCarthy z brytyjskiej ambasady w Waszyngtonie. Na łamach defenseone.com podkreślił konieczność współpracy amerykańsko-brytyjskiej i silnego NATO. Pozytywnie wyraził się o dążeniach do powiększenia budżetu obronnego członków Paktu Północnoatlantyckiego. 

 

Utworzone w 1949 roku NATO stanowiło główną przeciwwagę dla Związku Sowieckiego podczas zimnej wojny. Tradycyjnie najsilniejszym ogniwem Paktu były Stany Zjednoczone. Zgodnie z artykułem 5 Traktatu Północnoatlantyckiego „strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub kilka z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uważana za napaść przeciwko nim wszystkim”. Dlatego też zobowiązują się do podjęcia akcji jaką uznają za konieczną „nie wyłączając użycia siły zbrojnej”. 

 

Źródła: vox.com / abc.net.au / tvn24.pl / defenseone.com / nato.int

mjend

 

 


DATA: 2018-07-11 12:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trzeba patrzeć co wyprawia największy bandyta świata.
7 miesięcy temu / tak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.