DZIŚ JEST:   25   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
 
 
 
 

Szczyt NATO: zapadły kluczowe decyzje drugiego dnia obrad. Co z Ukrainą i Państwem Islamskim?

Szczyt NATO: zapadły kluczowe decyzje drugiego dnia obrad. Co z Ukrainą i Państwem Islamskim?
Jens Stoltenberg, Barack Obama fot. KEVIN LAMARQUE/REUTERS

NATO potwierdziło wsparcie dla Ukrainy, przedłużenie misji w Afganistanie, a także zapowiedziało podjęcie nowych działań na polu walki z Państwem Islamskim.

 

W sobotę odbyło się m.in. spotkanie NATO-Ukraina z udziałem prezydenta Petro Poroszenki. Sojusz potwierdził wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. – Wzywamy Moskwę do zaprzestania politycznego, militarnego i finansowego wspierania separatystów" na wschodniej Ukrainie – powiedział szef NATO. – Wszystkie strony muszą w pełni wdrożyć porozumienia z Mińska i pracować na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu – dodał.

 

Jak poinformował prezydent Poroszenko w Warszawie zapadły decyzje, które pozwolą Ukrainie uzyskać rozszerzony status partnera NATO, co w praktyce ma oznaczać pogłębioną współpracę w zakresie bezpieczeństwa.

 

Stoltenberg skomentował również kwestię rozszerzenia NATO o takie kraje, jak Gruzja. W jego opinii poczyniła ona postępy na drodze ku członkostwie w Sojuszu, który ma zamiar nadal wspierać jej wysiłki jeśli chodzi o zachowanie suwerenności.

 

Kolejnym tematem, który zdominował sobotnie obrady były kwestie sytuacji na Bliskim Wschodzie, szczególnie zaś sprawa misji w Afganistanie oraz walka z Państwem Islamskim. - NATO przedłuży misję w Afganistanie – ogłosił na zwołanej w sobotę konferencji prasowej sekretarz generalny organizacji, Jens Stoltenberg. Decyzja ta ma uchronić Afganistan przed scenariuszem irackim, gdy zakończenie misji w tym kraju doprowadziło do poważnego kryzysu, którego skutkiem było dojście do głosu antyzachodnich sił.

 

Pomoc wojskowa, a także zaangażowanie polityczne i finansowe Sojuszu w Afganistanie ma uchronić ten kraj przed groźbą niestabilności i przemocy. Niewiadomo jeszcze do końca, w jaki sposób będzie wyglądało zaangażowanie NATO w tym kraju. Szczegóły zostaną ustalone w przyszłym roku. Jak dotąd wiadomo, że Afganistan otrzyma miliard dolarów na wzmocnienie armii.

 

Sojusz w ramach niebojowej misji Resolute Support będzie też szkolił miejscowe służby bezpieczeństwa, a także podejmie współpracę taktyczną.  

 

- To jedno z największych osiągnięć podczas szczytu – ocenił Stoltenberg. – Przesłanie jest jasne: Afganistan nie jest sam – dodał.

 

W trakcie szczytu postanowiono również rozszerzyć działania NATO w walce z Państwem Islamskim. – Postanowiliśmy, że będziemy zapewniać bezpośrednie wsparcie przeciwko Państwu Islamskiemu. Zgodziliśmy się, że samoloty rozpoznawcze AWACS udzielą bezpośredniego wsparcia siłom koalicyjnym. To wyraźny sygnał, że jesteśmy zdecydowani walczyć z terroryzmem – powiedział sekretarz generalny Sojuszu.

 

Stoltenberg dodał też, że w ramach stabilizowania sytuacji na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce, żołnierze NATO będą szkolić też irackich żołnierzy, a Sojusz otworzy bazę wywiadowczą w Tunezji. Sojusz rozpocznie również nową misję o nazwie Sea Guardian, której głównym celem ma być ochrona statków przed atakami terrorystycznymi, prowadzona w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej.

 

Sekretarz generalny Sojuszu zaznaczył również, że w piątek przywódcy NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu odstraszania i obrony, a w sobotę zdecydowali o wzmacnianiu partnerów i stabilizowaniu otoczenia poza granicami Sojuszu.

 

 

Źródło: Onet.pl/rp.pl/tvn24.pl

ged


DATA: 2016-07-09 17:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przypominam. Obywatele polscy, banderowcy pochodzenia ukraińskiego dokonali okrutnego ludobójstwa na Polakach, na ziemiach państwa polskiego. Obowiązkiem Polski jest osądzić zbrodniarzy i ukarać. Dyskusje z kimkolwiek na ten temat są zbędne. Uchylanie się od tego obowiązku to współudział w zbrodni.
ponad 4 lata temu / prawnik
 
Jak to co z Ukrainą? To proste - temat należy odłożyć do czasu aż nie rozliczy się ze swoją zbrodniczą przeszłością. Dla zezwierzęconej dziczy rozcinającej ciężarnym Polkom brzuchy i widłami wrzucającej niemowlęta do ognia w cywilizowanym świecie miejsca nie ma i trzeba to wreszcie jasno powiedzieć.
ponad 4 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.