DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Szczyt G7: Donald Trump nalegał na powrót Rosji do gremium najbogatszych państw świata

Szczyt G7: Donald Trump nalegał na powrót Rosji do gremium najbogatszych państw świata
Donald Trump

Podczas ostatniego szczytu siedmiu najbogatszych państw świata, czyli grupy G7, amerykański prezydent Donald Trump zabiegał o ponowne przyjęcie Rosji do tego gremium. Kwestia ta miała stać się kością niezgody między Trumpem i jego partnerami podczas spotkania w Biarritz. Europejscy członkowie i Kanada nalegali, by G7 pozostało „klubem liberalnych demokracji”.

 

Kilkudniowy szczyt, który ma się zakończyć w poniedziałek, przybrał niespodziewany obrót, gdy w trakcie jego trwania wylądował w Biarritz samolot z irańskim  ministrem spraw zagranicznych Mohammadem Dżawad Zarifem na pokładzie. Jego przybycie nastąpiło po dyskusji w sobotni wieczór na temat irańskiego programu nuklearnego, jednego z głównych tematów szczytu.

 

Według francuskiego źródła, przywódcy mieli „zbliżyć się” w uzgodnieniach dotyczących podstawowych celów w zakresie postępowania z Iranem. Stąd spotkanie miało utorować drogę do wizyty irańskiego ministra w celu kontynuowania rozmów z rządem francuskim, który dąży do ocalenia porozumienia nuklearnego z Teheranem.

 

Podczas spotkania z liderami najbogatszych państw, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przynaglał uczestników szczytu do współpracy, podkreślając, że „to może być ostatni moment na przywrócenie jedności naszej społeczności politycznej”.

 

Amerykański prezydent starł się ze swoimi najbliższymi międzynarodowymi sojusznikami na tematy zagraniczne, w szczególności w sprawie przywrócenia Rosji do grupy G7.

 

Pomimo przybycia Zarifa, lider Stanów Zjednoczonych odmówił przyznania legitymacji prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi w sprawie negocjowania z Iranem pełnej zgodności z umową międzynarodową o ograniczeniu programu nuklearnego w zamian za pewne złagodzenie sankcji ekonomicznych. Trump oskarżył Macrona, że niepotrzebnie wysyła „mieszane sygnały” do Iranu

 

Jeszcze 8 sierpnia amerykański przywódca podkreślił, że nikt nie jest upoważniony do prowadzenia rozmów z Teheranem w imieniu Stanów Zjednoczonych. Macron tymczasem w niedzielę zapewnił Kanadę, Francję, Niemcy, Włochy, Japonię, Wielką Brytanię i USA, że Iran nie będzie rozwijał broni nuklearnej i zobowiązał się do zachowania stabilności oraz pokoju w regionie.

 

Podczas sobotniej dyskusji w ograniczonym gronie uczestników G7 Trump argumentował, że irański przykład pokazuje, iż ​​Rosja powinna powrócić do stołu G7. Pozostali uczestnicy obiadu z Europy i Kanady sprzeciwili się powrotowi Moskwy, wskazując, że G7 jest „klubem liberalnych demokracji” i takim powinno pozostać. Poza tym nielegalna okupacja Krymu, która była przyczyną wykluczenia Moskwy z tego gremium pięć lat temu, nadal pozostaje przeszkodą.

 

Przeciwko powrotowi Rosji do G7 występuje także Ukraina. W sobotę Tusk zaproponował, by zamiast Rosji w przyszłym roku powitać w G7 Ukrainę.  Pomysł przewodniczącego RE nie został przyjęty entuzjastycznie, tym bardziej, że Trump będzie przewodniczył grupie w przyszłym roku.

 

Podczas szczytu siedmiu najbogatszych państw, które wyznaczają kierunek gospodarki światowej, tradycyjnie omawiano kwestie ocieplania się klimatu i handlu. Grupa po licznych wcześniejszych kontrowersjach odnośnie przyjęcia komunikatu końcowego na G7 czy G20, zrezygnowała tym razem ze wspólnego oświadczenia. Duża różnica zdań w kluczowych kwestiach między większością państw zachodnich a Stanami Zjednoczonymi uniemożliwia unikniecie kontrowersji po ujawnieniu komunikatu końcowego.

 

W poniedziałek liderzy mieli rozmawiać m.in. o opodatkowaniu cyfrowych platform, takich jak: Facebook czy Google, co z oczywistych względów jest kwestionowane przez Waszyngton.

 

Uczestnicy spotkania, by „odtrąbić” sukces zgodzili się pomóc w gaszeniu pożarów w Amazonii. Grupa G7 wyraziła pełną solidarność z krajami Amazonii i zaoferowała pomoc finansową oraz techniczną w szczególności prezydentowi Brazylii Jairowi Bolsonaro. Ponadto kraje G& wyraziły gotowość do ponownego zalesiania Amazonii.

 

Delegacje jeszcze przed szczytem uzgodniły wcześniej inne kwestie dotyczące równości płci, partnerstwa G7-Afryka, Karty Różnorodności Biologicznej oraz strategii na rzecz otwartej, bezpłatnej i bezpiecznej transformacji cyfrowej.

 

Niektóre z tych zagadnień były omawiane późno w niedzielę przy obiedzie, kiedy zaproszono do udziału przywódców różnych krajów i organizacji pozarządowych.

 

Wcześniej tego dnia sesja koncentrowała się głównie na reformie Światowej Organizacji Handlu, w szczególności na odnowie organu apelacyjnego. Sąd ten jest postrzegany jako kluczowy do rozstrzygania sporów handlowych między państwami.

 

Innym ważnym problemem było powstrzymanie nieuczciwych praktyk handlowych i gospodarczych Chin. Zastanawiano się także po raz kolejny nad reformą kapitalizmu i multilateralizmu w obliczu utrzymujących się nierówności i ryzyka nowej recesji.

 

Według źródła europejskiego, zarówno Bruksela, jak i Waszyngton postrzegają Pekin jako „systemowe zagrożenie” dla gospodarki światowej. Europejczycy wciąż mają jednak nadzieję na współpracę z chińskimi władzami w celu otwarcia ich gospodarki i położenia kresu przymusowemu transferowi technologii.

 

Trump jednak postanowił eskalować wojnę celną przeciwko Pekinowi, by przywrócić równowagę w stosunkach handlowych. Prezydent USA żałuje, że nie podniósł jeszcze bardziej taryf celnych.

 

Amerykański przywódca spotkał się w niedzielę przy śniadaniu z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Prezydent USA obiecał przywódcy torysów, że oba kraje szybko wypracują „bardzo dużą umowę handlową, większą niż kiedykolwiek”. Zapytany, czy dał nowemu premierowi brytyjskiemu jakąś radę w sprawie Brexitu, Trump odparł, że Johnson „nie potrzebuje rad”. - Jest odpowiednim człowiekiem do tej pracy – przekonywał. – Moim zdaniem to osoba, która będzie wielkim premierem – przepowiadał prezydent USA.

 

Johnson zdenerwował swoich europejskich partnerów, kwestionując obowiązek zapłaty UE 39 mld euro, jeśli jego kraj opuści UE bez porozumienia 31 października. Stwierdził, że „jeśli wyjdziemy bez umowy, wówczas 39 miliardów nie będzie już prawnie należnych”.

 

Przedstawiciele UE ostrzegli, że środki te należą się Brukseli, a brak płatności może być potraktowany jako niespłacony dług państwowy. Kwestia Brexitu miała nie być omawiana podczas dwustronnego spotkania Johnsona z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w niedzielę. Europejskie źródło podało, że spotkanie przebiegło w „pozytywnej atmosferze”, ale nie osiągnięto żadnych postępów, ponieważ Europejczycy czekają na alternatywny plan Wielkiej Brytanii, aby uniknąć kontrowersyjnej blokady.

 

W skład grupy G7 wchodzą: Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania i Kanada.

 

Źródło: euractiv.com, reuters.com, rfel.org

AS


DATA: 2019-08-26 13:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

idzie na izolacje chin
9 miesięcy temu / richard
 
Podpalili Amazonię żeby ją gasić ? Jair tak mówi, Cejrowski się dziwi... Strażacy podpalacze? Widać w Brazylii jest jeszcze zbyt zimno jak na potrzeby G7.
9 miesięcy temu / zdziwiony
 
Ukraina w G7? Ten Kołomojski to jednak mnogo bogatyj cieławiek uże jest. Czyliże Tusk budjet nadzorca chabadopolonia po ostatecznyj rozbiór Ukrainy i Polski? W żydowskiej części Parlament Europy na pewno oba pokochali się. Kanieczno toże Kidawa-Błońska chętnie pozuje u chanuki w warszawskim knesejm. Toże dostanie koryto.
9 miesięcy temu / zdrastwuj
 
"Delegacje jeszcze przed szczytem uzgodniły wcześniej inne kwestie dotyczące równości płci, partnerstwa G7-Afryka, Karty Różnorodności Biologicznej oraz strategii na rzecz otwartej, bezpłatnej i bezpiecznej transformacji cyfrowej." No tak. W skrócie: Gender, aborcja i eutanazja, powszechna inwigilacja, czipy. W końcu zwierzęta nie mogą być pod żadną ochroną. Idea Różnorodności Biologicznej służy tylko i aż, robieniu kasy przez "elity" G7.
9 miesięcy temu / wol
 
Trump - ruski agent.
9 miesięcy temu / wyborca PiS
 
Ostatnie zdanie powinno brzmieć: "W skład grupy G7 wchodzą: USA, Japonia, Kanada oraz Kalifaty: Francuski, Niemiecki Włoski i Brytyjski
9 miesięcy temu / nik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.