DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Szczyt G20: celem nie redukcja emisji, ale wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla

Szczyt G20: celem nie redukcja emisji, ale wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla
źródło: pixabay.com
#EKOLOGIZM    #G20    #KLIMAT    #EMISJA    #WĘGIEL    #CO2    #PALIWA

Mimo lockdownu i wstrzymania w  znacznej mierze aktywności ludzkiej Światowa Organizacja Meteorologiczna straszy rekordową emisją gazów cieplarnianych do atmosfery. Raport ma zdopingować rządy do ostatecznych ambitnych deklaracji w zakresie przestawienia gospodarek w kierunku dekarbonizacji. UE i Arabia Saudyjska doszły do porozumienia w sprawie rezygnacji z dopłat do paliw kopalnych, ale nie zrezygnowały całkowicie z tego typu energii.

 

Według raportu ONZ, obostrzenia w związku z domniemaną pandemią Covid-19 ograniczyły poziom zanieczyszczenia powietrza w większych miastach w Indiach, czy Chinach, ale nie zahamowały nieustannego wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Światowa Organizacja Meteorologiczna twierdzi, że globalne ocieplenie przyspiesza i powoduje ekstremalne zjawiska pogodowe, topnienie lodu, podnoszenie się poziomu mórz i zakwaszanie oceanów.

 

Sekretarz generalny WMO Petteri Taalas stwierdził nawet, że obecna pandemia nie rozwiąże problemu zmian klimatycznych, chociaż obserwuje się spadek emisji dwutlenku węgla w związku z lockdownem. - W tym roku widzieliśmy spadek emisji o 4-7 procent z powodu blokad COVID, ale to nie zmieni całościowego obrazu, ponieważ żywotność dwutlenku węgla jest tak długa – mówił, sugerując, że dwutlenek węgla pozostaje w atmosferze przez wieki, a w oceanie nawet dłużej.

 

Zdaniem Oksany Tarasovej, szefowej Wydziału Badań Atmosfery i Środowiska WHO, ​​obecne tempo emisji gazów cieplarnianych jest „dramatyczne”. Porównała je nawet z okresem, gdy zmienił się klimat z okresu lodowcowego na międzylodowcowy. Poprzednia zmiana miała trwać od 100 do 200 lat, a obecna dokonała się w ciągu zaledwie 4 lat.

 

Raport ma wyraźną wymowę polityczną, by przymusić blisko 200 państw do przyjęcia radykalnego planu transformacji energetycznej świata. Do tej pory sygnatariusze umowy klimatycznej z Paryża z 2015 r. nie doszli do porozumienia w sprawie ustanowienia globalnego systemu handlu emisjami i tempa całkowitego odejścia od paliw kopalnych.

 

Już w tej chwili globaliści przyznają, że jest mało prawdopodobne, by osiągnąć cel ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopni Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej do 2050 r. Chiny, Unia Europejska, Japonia i Korea Południowa wyznaczyły kolejną graniczną datę: rok 2060, zobowiązując się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Te klika państw odpowiada za połowę globalnej emisji. Duże nadzieje wiąże się z nową administracją w USA.

 

W miniony weekend podczas szczytu G20 przywódcy UE wraz z władzami Arabii Saudyjskiej doszli do kompromisu w sprawie „gospodarki węglowej o obiegu zamkniętym”. Zamiast redukcji emisji, państwa te maja skupić się na stosowaniu drogiej technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. W rezultacie zamierzają stopniowo wycofywać dopłaty do paliw kopalnych. „Potwierdzamy nasze wspólne zaangażowanie w średniookresową racjonalizację i stopniowe wycofywanie nieefektywnych dopłat do paliw kopalnych, które zachęcają do marnotrawnej konsumpcji, zapewniając jednocześnie ukierunkowane wsparcie dla najbiedniejszych” – napisano w końcowym oświadczeniu.

 

Wzmianka o dopłatach z powodu sprzeciwu Arabii Saudyjskiej została pominięta we wcześniejszej wspólnej deklaracji ministrów energii. Według Energy Policy Tracker, państwa G20 przeznaczyły ćwierć biliona dolarów na paliwa kopalne w ramach funduszy na odbudowę gospodarki po koronawirusie. Szef ONZ Antonio Guterres grzmiał, że „w żadnym racjonalnym planie odbudowy po Covid-19 nie powinno być miejsca na dotacje do paliw kopalnych”.

 

Część analityków jest rozczarowana ostatnim szczytem. Mają jednak nadzieję, że za rok, gdy G20 będą przewodzić Włochy i gdy zmieni się już administracja w USA, uda się osiągnąć znaczy postęp w zakresie polityki klimatycznej. Przyszły specjalny wysłannik USA dz. zmian klimatycznych w administracji Joe Bidena, były sekretarz stanu John Kerry zapowiedział, że potraktuje zmiany klimatyczne jako „stan zagrożenia bezpieczeństwa narodowego”.

 

Kerry podpisał porozumienie paryskie w imieniu USA. Ma być pierwszym urzędnikiem zasiadającym w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, który poświęci się działaniom w kraju i zagranicą na rzecz dekarbonizacji gospodarki światowej.  „Ameryka wkrótce będzie miała rząd, który będzie traktował kryzys klimatyczny jako pilne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego” – tweetował Kerry wkrótce po desygnowaniu go na wysłannika ds. zmian klimatu w administracji Bidena. Były szef Departamentu Stanu w administracji Baracka Obamy będzie m.in. mobilizował młodych aktywistów klimatycznych na całym świecie.

 

To on jako sekretarz stanu uzgadniał w 2014 r. z Pekinem zasady porozumienia klimatycznego podpisanego rok później w Paryżu przez 193 państwa. USA oficjalnie wycofał z porozumienia Donald Trump. Biden obiecuje, że jedną z pierwszych jego decyzji jako prezydenta będzie powrót USA do umowy.

 

Biden obiecał ożywić kluczowe sojusze i wszcząć „dyplomatyczny nacisk” na działania klimatyczne po czterech latach odwrotu pod rządami prezydenta Donalda Trumpa. Kerry i przyszły sekretarz stanu Anthony Blinken mają uwzględnić „zmiany klimatyczne” w każdym aspekcie strategii bezpieczeństwa zagranicznego i narodowego Stanów Zjednoczonych.

 

Źródło: climatechange.com, voanews.com

AS


DATA: 2020-11-24 13:47
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

95% to gaz cieplarniany, który nazywa się parą wodną. Co2 to zaledwie ok. 3%. Ponadto ilość pary wodnej w atmosferze zmienia się i nie mamy na to specjalnie wpływu. Wnioski pozostawiam czytającym.
1 miesiąc temu / Nick
 
@Klimatolog \\ Ludzkość w swej działalności wytwarza około 0,04 bilionów ton rocznie, co stanowi jedynie niewielką część dwutlenku węgla dostarczanego do atmosfery. Głównym źródłem są procesy naturalne dostarczające około 0,55 biliona ton rocznie.
1 miesiąc temu / Ryś
 
@q ale wiesz że jest wartość progowa zawartości CO2 po której rośliny nie pobierają CO2 tylko obumierają?
1 miesiąc temu / Czytelnik
 
Wszystko przez tych globalistow ja jestem antyglobalista
1 miesiąc temu / ztula
 
wy śmieszkujecie a jest to jeden z e znaków apokalipsy. zima gwałtowna i mroźna a do katolików w sutannach i bez mam pytanie: czy wszystkie modlitwy odmawiacie jakie zalecił wam Zbawiciel? Powiedział byście się modlili aby wasza ucieczka nie wypadła w zimie. Czy ktoś słyszał taką intencję mszalną?
1 miesiąc temu / srgr
 
Czy naprawdę ludzie nie wiedzą, że życie jest oparte na węglu? Że rośliny aby żyć i asymilować potrzebują właśnie CO2, a nie SiO2? Jak można twierdzić, że CO2 pozostaje w atmosferze czy oceanach na zawsze? To naprawdę nikt nie rozumie, że rośliny wbudowują ten związek w swoje organizmy? Naprawdę już nie dużo zostało aby zabijać ludzi bo "produkują ślad węglowy"...
1 miesiąc temu / q
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.