10 lipca 2018

Szczyt Bruksela-Kijów: kolejny 1 mld euro pomocy mimo wielkiej korupcji na Ukrainie

(FORUM)

Wszechobecna korupcja, wojna proxy z Rosją w Donbasie, integralność państwa i umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE – takie m.in. tematy mają zdominować szczyt UE-Ukraina, który rozpoczął się w poniedziałek.

 

Podczas 20. szczytu UE-Ukraina omawiane będą warunki wdrażania układu o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską, obejmujące m.in. stworzenie głębokiej i kompleksowej strefy wolnego handlu oraz perspektywy dalszego pogłębienia integracji Ukrainy na rynku cyfrowym, unii energetycznej, ceł, wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przewiduje się także wymianę poglądów na temat sposobów wzmocnienia pomocy UE dla Ukrainy w kierunku realizacji reform na rzecz poprawy sytuacji bezpieczeństwa energetycznego.

 

Podczas szczytu przywódcy zwrócą szczególną uwagę na koordynację działań mających na celu przeciwdziałanie trwającej rosyjskiej agresji, zwiększenie skuteczności polityki sankcji wobec Rosji i zwiększenie międzynarodowej presji na Kreml, aby w pełni wdrożył porozumienia mińskie i przywrócił integralność terytorialną Ukrainy, w tym Krymu oraz Sewastopola. Ukraina domaga się także natychmiastowego uwolnienia ukraińskich zakładników i więźniów politycznych nielegalnie przetrzymywanych w Rosji.

 

„Szczyt odbędzie się na tle wejścia w życie decyzji UE o przyznaniu Ukrainie nowego czwartego programu pomocy makrofinansowej o wartości 1 mld EUR oraz decyzji Rady UE przedłużającej do 31 stycznia 2019 r. sankcje sektorowe przeciwko Rosji za podważenie integralności terytorialnej Ukrainy” – informują agencje prasowe.

 

Po szczycie odbędzie się konferencja prasowa z udziałem prezydenta Ukrainy, przewodniczącego Rady Europejskiej i przewodniczącego Komisji Europejskiej, którzy wydadzą wspólne oświadczenie.

 

W maju UE zgodziła się na pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy w wysokości 1,2 mld USD. – Międzynarodowy Fundusz Walutowy i UE domagają się głębszych reform w zakresie zarządzania i sądownictwa w zamian za pieniądze; jednak reformy systemu sądowego utknęły w martwym punkcie – podkreśla prof. Andrew Wilson z University College London.

 

– Ukraina powołała Krajowe Biuro Antykorupcyjne. Jest ono całkowicie oddzielone od skorumpowanej policji. Może dobrze wykonywać swoją pracę. Jest niezależne. Jednak w rzeczywistości nie można wsadzać złych facetów do więzienia bez reformy sądownictwa. Oni dobrze wykonują swoją pracę, ale sądy po prostu pozwalają wypuszczać złoczyńców – komentował. Profesor dodał, że „Ukraina jest proszona” o utworzenie oddzielnego sądu antykorupcyjnego. Bez takiej instytucji, walka z korupcją pozostanie fikcją – tłumaczył wykładowca londyńskiej uczelni.

 

W przyszłym roku na Ukrainie odbędą się wybory. Anastasia Woronkowa z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych w Londynie obawia się, że Ukraina nie poczyni wielkich kroków w celu spełnienia wymagań UE, właśnie ze względu na wybory.

 

Prawie rok temu podpisano umowę o stowarzyszeniu Ukrainy z UE po kilkukrotnych opóźnieniach. Wielu Ukraińców wiązało z nią pewne nadzieje na stworzenie nowych możliwości ekonomicznych i ukrócenie korupcji.

 

– Wczesne oznaki wskazują, że eksport do UE zaczyna się rozszerzać, ale nie na tyle, aby wyprowadzić gospodarkę z ruiny. Są więc pewne oznaki rozczarowania, ponieważ Ukraina nie jest w stanie więcej uczynić – twierdzi prof. Wilson.

 

Podczas szczytu UE ma potwierdzić poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy. – Presja zewnętrzna może pomóc, w szczególności może zapobiec silnej eskalacji konfliktu. Ale to nie wystarczy, by naprawdę zrobić coś sensownego dla rozwiązania konfliktu – tłumaczy Woronkowa.

 

Biały Dom – w związku z wypowiedziami Trumpa i decyzjami Pentagonu dot. możliwości przeniesienia żołnierzy amerykańskich z Niemiec i poluzowania zabezpieczeń dla państw europejskich – uspokajał sojuszników przez szczytem NATO, że nie ma zmian w amerykańskiej polityce dotyczącej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 r.

 

Stany Zjednoczone przekazały Kijowowi pomoc o wartości 350 milionów dolarów w postaci śmiercionośnej i nieśmiercionośnej broni w tym roku,  obejmującej m.in. pociski przeciwczołgowe „Javelin”.

 

Prezydent USA Donald Trump i Władimir Putin spotkają się w Helsinkach 16 lipca, a najważniejszym tematem rozmów będzie właśnie Ukraina.

 

Źródło: voanews.com, unian.info

AS

 

Zobacz także:

 

„Socjalizm według Unii” Tomasza Cukiernika

 

Socjalizm według Unii

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 964 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram