DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Szczyt bliskowschodni w ogniu krytyki. Media krytykują agresywną postawę Stanów Zjednoczonych

Szczyt bliskowschodni w ogniu krytyki. Media krytykują agresywną postawę Stanów Zjednoczonych
Fot. Michal Dyjuk / FORUM

Zakończona w Warszawie konferencja bliskowschodnia wywołała komentarze zagranicznych mediów. Część z nich krytykuje postawę Donalda Trumpa. Pojawiła się także krytyka służalczej postawy polskich władz.

 

Fred Kaplan na łamach Slate.com krytycznie odniósł się do konferencji. Jego zdaniem błędem Amerykanów było zapatrzenie się na politykę Baracka Obamy i żądanie od europejskich sojuszników wycofania się z umowy z Iranem. Podkreślił również, że niewłaściwe jest uzależnianie od tego relacji z europejskimi sojusznikami.

 

Jego zdaniem Stany Zjednoczone budują sojusz obejmujący Izrael oraz narody sunnickie, takie jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Publicysta odniósł się również do kwestii ewentualnej wojny amerykańsko-irańskiej. Podkreślił, że byłby to chybiony pomysł, gdyż Iran to kraj o ludności 2 razy większej od irackiej i 4 razy większej powierzchni. Wszak wielu z nich podziwia Zachód i sprzeciwia się rządowi. Jednak może to ulec zmianie w przypadku otwartej inwazji.

 

Według Freda Kaplana, Polska zdecydowała się „zbudować namiot dla tego cyrku” z powodu desperackiego pragnienia posiadania w Polsce stałej bazy amerykańskiej. Jego zdaniem Polacy  czynią wszystko, co możliwe, by przypochlebić się amerykańskiemu prezydentowi. Ten jednak, jak twierdzi publicysta, nie dba zbytnio o zobowiązania wynikające z NATO.   

 

W podobnym duchu wypowiada się Alex Ward na łamach Vox.com. Podkreśla, że proszenie Europy o to, by obcięła więzy ekonomiczne z Iranem, zaszkodzi amerykańsko-irańskim relacjom. Ponadto w przypadku odmowy ze strony UE, doprowadzi to do wrażenia amerykańskiej słabości. Autor powołuje się także na raport przedstawicieli amerykańskich służb (w tym Dana Coatsa szefa Narodowego Wywiadu) ze stycznia. Zgodnie z nim Irańczycy wdrażają porozumienie nuklearne, nawet mimo jego wypowiedzenia przez USA. 

 

Z kolei David E. Sanger and Katie Rogers na łamach portalu New York Times stwierdzili, że wiceprezydent Mike Pence wykorzystał szczyt do zaatakowania europejskich sojuszników, takich jak Wielka Brytania, Francja i Niemcy. New York Times podkreśla, że według Europejczyków to Donald Trump złamał warunki porozumienia. 

 

Źródła: slate.com / vox.com / nytimes.com

mjend

 


DATA: 2019-02-15 18:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ks. Paweł Murzyński w jednym ze swoich wykładów mówił prawie rok temu, że obecna sytuacja Polski przypomina mu sytuację z historii Izraela, gdy zaczął panować król pobożniejszy od poprzedniego i ludzie myśleli, że już będzie dobrze, ale nie zmienili swoich serc. A ten pobożny król wmieszał się w wojnę, chociaż sam nie miał żadnego konfliktu z tamtym władcą, ale chodziło mu o sojusze... I przegrał. Mówił też, że Polska musi przejść oczyszczenie i ukoronować Chrystusa na Króla Polski tym razem właściwie. Ja sugeruję oczyszczenie zacząć od pierwszych sobót.
4 miesiące temu / BP
 
Czy nasz rząd to nasz rząd. Boże ratuj Polskę i Polaków.
4 miesiące temu / Te deum
 
A to firanek nie wiesza sie juz w oknach tylko na stole?
4 miesiące temu / Nick
 
Bliskowschodni Szczyt w Warszawie,powtórką zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z bolszewikami 1920r.?.
4 miesiące temu / stan
 
Dopiero teraz okazało się co oznacza robienie Amerykanom laski...
4 miesiące temu / JJ
 
I słusznie że krytykują ameryke. Polska jako kraj popiera USA w różnych przedsięwzięciach a tu nagle przedstawia się warunki skrajnie niekorzystne dla Polski. Głównie za sprawą Izraela którego Polska popiera wyraźnie mniej. Tylko izraelczycy mogli wymyślić że Polska dokonała rzezi na Żydach w związku z tym to Polacy powinni być zniszczeni.
4 miesiące temu / Bxyzt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66185"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.