DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Szczygieł, Tokarczuk, Hugo-Bader. Czy kościół to dobre miejsce na festiwal literacki?

Szczygieł, Tokarczuk, Hugo-Bader. Czy kościół to dobre miejsce na festiwal literacki?
Kościół św. Jana Chrzciciela w Miedziance. Lesnydzban [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

W sierpniu w niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku kolejny raz odbędzie się festiwal MiedziankaFest. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że podczas dotychczasowych edycji spotkania autorskie odbywały się w miejscowym kościele, a udział brali w nich m.in. twórcy kojarzeni z „Gazetą Wyborczą” i lewicowo-liberalną stroną polskiego życia publicznego – Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk i Jacek Hugo-Badera. W tym roku gościem wydarzenia ma być (acz już nie w kościele) Adam Bodnar.

 

W czwartkowej „Gazecie Wyborczej” znajdziemy zarówno tekst opisujący festiwale literackie, jak i zdjęcie ilustrujące materiał. Widzimy na nim m.in. reportażystę Mariusza Szczygła siedzącego przy stoliku ustawionym przed… ołtarzem w kościele św. Jana Chrzciciela w Miedziance. Wszystko dlatego, że katolicka świątynia w niewielkiej dolnośląskiej miejscowości była miejscem spotkań w ramach festiwalu. „Spotkania autorskie odbywają się w gościnnych nawach kościoła św. Jana Chrzciciela” – informowali organizatorzy wydarzenia w serwisie pomagającym zebrać fundusze na organizację tegorocznej imprezy.

 

„Gazeta Wyborcza”, 18 lipca 2019, s. 4. 

 

W rozmowie z PCh24 ksiądz Piotr Suska, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Janowicach Wielkich, pod którą należy kościół św. Jana Chrzciciela w Miedziance, wyjaśnił, że już na samym początku organizowania wydarzenia przedstawił warunek, by świątynia nie była miejscem uprawiania polityki, zaś zgodę na przeprowadzenie festiwalu również w budynku kościoła wyraziła Rada Parafialna oraz ksiądz biskup. Duchowny zauważył, że w miejscowości zachowały się niestety jedynie dwa większe budynki: kościół i browar – i właśnie w nich odbywała się impreza. Na czas jej trwania Najświętszy Sakrament był przenoszony z kościoła w Miedziance do kościoła w Janowicach Wielkich. Zdaniem księdza proboszcza udostępnienie świątyni „to świadectwo o byciu człowiekiem, o miłosierdziu”, zaś poprzednie edycje festiwalu nie dają podstaw, by ktoś był urażony. 

 

Uważam, że w tym wypadku, na przestrzeni ubiegłych lat, naprawdę nikt nie ma prawa być urażony, jeżeli chodzi o religijność, o nasze chrześcijaństwo. Ja też jestem na tych spotkaniach i nie wychwyciłem niczego, co mogłoby wzbudzić jakieś kontrowersje – stwierdził ks. Suska. Jak dodał, ci, którzy w poprzednich latach występowali w kościele, tym razem będą prezentować się w innym miejscu.

 

Z jednej strony słowa księdza proboszcza mogą uspokajać, z drugiej jednak bez wątpienia widok Mariusza Szczygła – wspierającego środowisko LGBT zadeklarowanego homoseksualisty – który przemawia spod katolickiego ołtarza, może wstrząsać, nawet jeśli mówił on wyłącznie o reportażu. Warto także pamiętać, że w Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy: „Wszyscy, do których to należy, mają troszczyć się o utrzymanie w kościołach takiej czystości i piękna, jakie przystoją domowi Bożemu, i nie dopuszczać do tego, by działo się w nim coś obcego świętości miejsca” (Kan. 1220 - § 1).

 

To jednak nie koniec kontrowersji, gdyż pod koniec czerwca na facebookowym profilu MiedziankaFest pojawiła się informacja o wydawnictwach współpracujących z festiwalem. Na liście widzimy m.in. Wydawnictwo AGORA, które należy do spółki Agora. Ta sama spółka wydaje znaną z wrogości wobec Kościoła „Gazetę Wyborczą”.

 

Wrocławska „GW” opisując na swoim portalu w roku 2018 festiwal MiedziankaFest użyła słownictwa stosowanego i kojarzącego się z wiarą i sakramentami. „To jedyny taki festiwal w Polsce, na którym reporterzy kilka razy dziennie wypełniają po brzegi kościół. I gdzie Mariusz Szczygieł ma swój konfesjonał, w którym czytelnicy spowiadają się ze swoich prawd” – pisała Magda Piekarska. Owym „konfesjonałem” była drewniana budka przystankowa znajdująca się „w połowie drogi między browarem, mieszczącym klub festiwalowy, a kościołem, miejscem spotkań literackich”.

 

Festiwal w roku 2017 opisał także legnicki „Gość Niedzielny”, a tekst Janusza Skowrońskiego został na portalu gosc.pl zilustrowany zdjęciem przemawiającego przed ołtarzem Jacka Hugo-Badera („Gazeta Wyborcza”). W artykule wspomniano m.in., że podczas wydarzenia zbierano pieniądze także na remont miejscowej świątyni.

 

Zauważa to również opisująca początki imprezy „Gazeta Wyborcza” (18.07.2019), która podaje, że „wsparcie okazał miejscowy ksiądz, który na spotkania z autorami udostępnił kościół. – A my zbieramy na remont kościoła – dodaje Jonek-Springer [dyrektor MiedziankaFest-red.]. – Udało się już wyremontować drzwi i okna, w tym roku cel to nowe nagłośnienie” – czytamy w „GW”.

  

Przy okazji warto również zauważyć, że „Gazeta Wyborcza” w tekście pt. „Wielcy pisarze wychodzą do ludzi” bez entuzjazmu odnotowuje brak ministerialnych dotacji dla części opisanych festiwali. Tymczasem mówimy o tytule przez lata przekonującym, że na wolnym rynku trzeba sobie radzić i każdy powinien umieć się dostosować do nowej rzeczywistości. Gdyby cień narracji z lat 90. XX wieku był dla kogoś zbyt odległy, to o wiele świeższe jest straszenie programem 500+, który miał zniszczyć budżet państwa. Tymczasem wydawanie publicznych pieniędzy na finansowanie przez państwo rozmaitych festiwali nie okazuje się być w optyce „Gazety Wyborczej” czymś nagannym – przeciwnie: byłoby pożądane.

 

 

Źródło: „Gazeta Wyborcza” / gosc.pl / wspieram.to / wroclaw.wyborcza.pl

Michał Wałach

 

 


DATA: 2019-07-19 06:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W dawnej Rzeczpospolitej w kościołach odbywały się np.sejmiki, bo innego locum nie było. Też wynoszono Najświętszy Sakrament- w procesji i z wielką czcią.A to towarzystwo z kręgu GW,chętnie zapraszano do kościołów w latach osiemdziesiątych.Najświętszego Sakramentu nie wynoszono,gdyż wszystko działo się w podniosłym patriotycznym i solidarnościowym klimacie.No i tak zostało.
6 miesięcy temu / ena
 
Kościoły coraz częściej są obiektami imprezowymi nie mającymi żadnego związku z religią. w czasie nabożeństwo kościoły pustawe, natomiast wierni spotykają się na stadionach, niczym świadkowie jehowy i tam są ich setki tysięcy. o co w tym wszystkim chodzi???
6 miesięcy temu / Maryna
 
Przecież mogli sobie wynająć i postawić duży, elegancki namiot. To niewiele kosztuje, stać by ich było. Ale nie: tu chodzi o to, żeby postawić nogę w kościele, żeby homoseksualista gadał swoje farmazony w kościele. Od rzemyczka do koniczka. Kropla drąży skałę.
6 miesięcy temu / Tom Bombadil
 
Czy ktoś pamięta, że kościół to Dom Boży? Wynosi się Gospodarza w postaci Najświętszego Sakramentu, żeby mogły zaprezentować się stworzenia?
6 miesięcy temu / ?
 
Proboszcz zachwalał spotkania, jednak chociażby ze względu na powiązania uczestników z antykatolicką gazetą wyborczą festiwal nie powinien się odbyć w Kościele.
6 miesięcy temu / Michu.
 
Dziwne zachowanie księdza... Najciekawsze jest pomysł wyprowadzenia Pana Jezusa z Tabernakulum... aby mogło się odbyć spotkanie, o którym za 20 lat nikt nie będzie pamiętać...
6 miesięcy temu / Krakusik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.