DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

„Szczęśliwa synteza”, czy „poglądy europejskie”?

„Szczęśliwa synteza”, czy „poglądy europejskie”?
fot. Forum

Po co niektórzy ludzie wywieszają na swoich prywatnych posesjach flagi Unii Europejskiej? Wiem, że Poznań nie jest pod tym względem żadną reprezentatywną próbą statystyczną, ale przecież gdzieniegdzie w całym kraju można spotkać takie zjawisko (nie poruszam tutaj oflagowania budynków publicznych, bo w tym przypadku obecnie rządzący obóz dokłada starań, by w żaden, najmniejszy nawet sposób nie dać pozoru „polexitu”).

 

Co chcą wyrazić ludzie, którzy decydują się na taki gest? Czy kryje się za tym coś głębszego, niż tylko zaznaczenie determinacji, by walczyć o „wolność i demokrację” przeciw „antyeuropejskim faszystom z PiS”? Co takiego budzi w dzisiejszej UE tak wzniosłe uczucia naszych obywateli, że dekorują swoje domostwa flagami unijnymi? Czy jest to wsparcie dla „wspólnej polityki rolnej”? A może akceptacja dla sposobu administrowania sprawami unijnymi przez Komisję Europejską pod przewodnictwem zapamiętałego w trudzie (dość popatrzeć jak słania się z wysiłku) Jeana Claude’a Junckera?

 

Próbując znaleźć odpowiedź na te pytania, wolę przyjąć korzystniejszy dla posiadaczy flag unijnych sposób interpretacji sensu ich ekspozycji. Bycie „pod czyjąś flagą” oznacza przecież akces, mentalne – jeśli nie duchowe – „podpisanie się” pod tym, co dana flaga, w tym przypadku flaga unijna, reprezentuje. Wywieszając flagi biało-czerwone zgłaszamy swój akces do polskości, do tego wszystkiego, co od 966 roku ją kształtowało w sensie duchowym, kulturowym i politycznym. Opisujemy w ten sposób także nas samych.

 

Per analogiam można to zastosować do posiadaczy flag unijnych, którzy wywieszają je w swoich przydomowych ogródkach i na balkonach. Oni także opisują siebie, czyli - jak to ujęła kiedyś red. Monika Olejnik – swoje „poglądy europejskie”. Czym one są? Na ten temat można pisać całe tomy. Ostatnio opisał je w „Roztrzaskanym lustrze” prof. Wojciech Roszkowski, nota bene były eurodeputowany (z listy PiS w latach 2004 – 2009). Jednak najbardziej dobitnie ich istotę pokazała reakcja niektórych „europejskich” (czytaj: unijnych) zelotów na niedawny pożar paryskiej katedry Notre Dame. Jeden z nich bredził coś o moście łazienkowskim w Warszawie, a inny miał skojarzenie z ekskrementami. Creme de la crème „poglądów europejskich”.

 

Dramatyczny wieczór 15 kwietnia był taką „flagą”, znakiem zwołującym. Ci wszyscy, którzy mieli ściśnięte serce na widok płonącej katedry (niekoniecznie nawet będąc ludźmi wierzącymi), zgłosili swój akces do zjednoczonej Europy jako „wspólnoty ducha” wyrosłej ze spotkania Aten, Rzymu i Jerozolimy (Benedykt XVI); spotkania, które przez wieki jednoczyło Stary Kontynent. Spajało go nie przez kolejne tomy urzędniczych dyrektyw, szczytów i narad, czy przez kolejne transze funduszów strukturalnych, ale więzami wspólnej cywilizacji. Jej rdzeniem była zaś umiejętność do tworzenia „szczęśliwych syntez” (Benedykt XVI).

 

Tak pojętą Europę tworzyła więc i wiara i rozum, i prawda i wolność, i dobro i piękno. Rozerwanie tych więzi, jak uczył św. Jan Paweł II w encyklice „Centesimus annus” (1991), było zwiastunem strukturalnego kryzysu cywilizacyjnego, który znalazł swój wyraz w ideologii oświeceniowej, wyrosłej z niej rewolucji francuskiej oraz jej kontynuatorów w postaci dwudziestowiecznych ideologii i ustrojów totalitarnych. Katedra Najświętszej Maryi Panny w Paryżu była wizualizacją tej cywilizacyjnej „szczęśliwej syntezy” i sama nią była jako wspaniałe dzieło ludzkiego umysłu i żarliwej wiary, wolności tworzenia piękna ad maioram Dei gloriam.

 

Czyż każdy z nas, którzy ze zgrozą patrzyliśmy na pożar paryskiej katedry, nie odczułby również wstrząsu na hipotetyczny widok walącego się ateńskiego Akropolu, czy zapadających się łuków triumfalnych rzymskich cesarzy na Forum Romanum? Odważę się na odpowiedź twierdzącą. A gdyby płonął budynek Parlamentu Europejskiego? Czy porównywalne odczucia, poza troską o ludzi tam się być może znajdujących, mogły by się pojawić u osób zgłaszających swój akces do Europy ”szczęśliwych syntez”? Odważę się na odpowiedź przeczącą.

 

Rzecz jasna nie chodzi tutaj o namawianie kogokolwiek do podpalania budynków unijnych w Strasburgu czy Brukseli (mówiłem to ja, Grzegorz Kucharczyk), ale o uświadomienie sobie do jakiej wspólnoty ducha zgłaszamy swój duchowy oraz intelektualny akces. Wspomniane „poglądy europejskie”, jakkolwiek termin sam w sobie jest zupełnie bezsensowny (jak gdyby były „poglądy australijskie” lub „afrykańskie”), też jest wyrazem pewnej wspólnoty idei.

 

Te ostatnie zaś naznaczone są słowem „rozdział” – Kościoła od państwa, a de facto religii chrześcijańskiej od kolejnych społeczeństw europejskich i ich kultur; rozumu od wiary, co skutkuje ekspansją głupoty i szarlatanerii (por. forsowanie „naukowych” teorii w rodzaju gender czy ocieplenia klimatu z winy człowieka); wolności od prawdy (por. forsowany przez Parlament Europejski pogląd o tym, że aborcja jest „prawem człowieka” oraz cały zespół działań podejmowanych od trzech dekad na rzecz „tolerancji” dla „mniejszości seksualnych”), dobra i piękna (dość popatrzeć na wspomniane budynki unijne).

 

Po piętnastu latach naszej bytności w UE należy stwierdzić, że polityka poszczególnych struktur unijnych nie jest rozwiązaniem tych zasadniczych problemów, ale sama jest problemem. Należy przypuszczać, że dla posiadaczy flag unijnych wspomniane cywilizacyjne „szczęśliwe syntezy” i ich destrukcja nie jest kwestią spędzającą im sen z powiek. A jeśli już są dostrzegane, to raczej jako wyraz nieuchronnego „marszu postępu i wolności przez barykady zacofania i nietolerancji”. Częścią wszakże „poglądów europejskich” jest podkreślanie wolności przepływu osób, kapitału i usług w ramach UE. W tym pojęciu „Europa” to podróże bez paszportów i możliwość pracy za granicą. Jednak także tutaj od 2004 roku pole wolności mocno się zacieśniło. Niedawna sprawa tzw. pracowników delegowanych jest tego wyraźnym, choć niejedynym, dowodem.

 

Ostatnie piętnaście lat pokazało, że wchodziliśmy do UE, która znajdowała się u progu największego w swoich dziejach kryzysu. W 2008 roku rozpoczął się kryzys strefy euro (odprysk światowego kryzysu finansowego). W 2015 roku nastąpiła radykalna eskalacja (bo przecież nie początek) kryzysu imigracyjnego. Rok później rozpoczął się kryzys polityczny związany z decyzją Zjednoczonego Królestwa o „Brexicie”. Żaden z tych kryzysowych symptomów nie został zażegnany, ale wręcz odwrotnie – tylko się pogarsza.

 

Na to nakłada się stały rozrost unijnej biurokracji. Trwające od 2015 roku „rozpychanie się” Komisji Europejskiej w sprawie „ochrony praworządności” w Polsce jest tego jednym z symptomów, choć ich pojawienie się wypływa z logiki traktatu lizbońskiego (2009). Rozrastające się unijne superpaństwo jest państwem rozrastającej się niekompetencji i chaosu. Żaden z problemów nie został rozwiązany, a mnożą się kolejne. Zupełnie jak w socjalizmie, z którego bardzo trudno wyjść (przykład Wielkiej Brytanii jest pod tym względem bardzo pouczający).

 

Ostatnie piętnaście lat pokazało wreszcie, że UE staje się coraz bardziej niemiecka. Nowe „państwo środka” (Reich der Mitte) nad Renem i Sprewą coraz bardziej zaznacza swoją gospodarczą i polityczną dominację w UE. Tzw. rdzeń zjednoczonej Europy w postaci tandemu niemiecko – francuskiego odchodzi na naszych oczach do przeszłości. Nic tego lepiej nie okazuje jak dramatycznie żałosna prezydentura E. Macrona, który średnio co trzy miesiące ogłasza kolejne „wizjonerskie plany” reformy UE, które sprowadzają się do coraz to nowych sposobów transferu miliardów euro z budżetu niemieckiego do pogrążonej w strukturalnym kryzysie gospodarczym i społecznym Francji. W Berlinie o tym doskonale wiedzą, dlatego witają tam te „wizje” francuskiego prezydenta z otwartymi ramionami. Z otwartymi i nigdy nie zamkniętymi.

 

Niemcy – kraj, gdzie dokonuje się „erozja wiary” (słowa papieża Franciszka), a za nią następuje kryzys rozumu (por. decyzję A. Merkel z 2015 roku o otwarciu niemieckich granic przed falą muzułmańskiej imigracji). Niemcy – kraj, który nadaje ton polityce unijnej. Czy może z tego wyniknąć jakaś „szczęśliwa synteza” dla Europy?

 

 

Grzegorz Kucharczyk


DATA: 2019-04-30 14:32
AUTOR: GRZEGORZ KUCHARCZYK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wieża Babel - Obóz Socjalistyczny - Unia Europejska. Co do swobody poruszania się, taką możliwość dawał Układ z Schengen a handel to Układ o Wolnym Handlu WHO
5 miesięcy temu / Czesław
 
Dobrze. Katedra Notre Dame jest piękna, bo reprezentuje potęgę chrześcijańskiego ducha, budynki brukselskiej administracji są szpetne, bo, według Autora, reprezentują "brzydkie" idee. Jak w takim razie Autor skomentowałby monstrualny kicz bazyliki w Licheniu?
5 miesięcy temu / Magda
 
piszą tu dzióbki, że unia dała wolność podróżowania! bzdura! istniała przed unią, a jak znikła żelazna kurtyna stała się faktem. unia może ją zablokować: albo tak jak merkelina proponowała by dla utrzymania "imigrantów" podnieść ceny biletów tanich linii! inne graniczenie: aby podróżować trzeba mieć pieniądze, a tego polski unijny wyrobnik niie ma!
5 miesięcy temu / aj waj
 
W latach osiemdziesiątych mieliśmy przyjaciół w całej Europie. Ryzykując kontaktem z milicją, dając swój czas i pieniądze przywozili do Polski żywność, lekarstwa, środki opatrunkowe i wiele innych rzeczy nieosiągalnych w ówczesnych polskich sklepach. Czy państwo polskie, społeczeństwo, podziękowało za ten wysiłek? Była świetna okazja - sto lat od odzyskania niepodległości.e Może nie zauważyłem? I na koniec pytanie: czy tych właśnie ludzi reprezentuje unijna flaga?
5 miesięcy temu / Solidarny
 
Po pierwsze projekt Unia nie jest projektem który wymknął się spod kontroli.Wszystko działa zgodnie z planem i wszystko następuję punkt po punkcie zgodnie z planem. To,że ten plan jest zabójczy dla narodów europejskich w tym polskiego to zupełnie inna sprawa. Pytanie pozostaje otwarte jak długo potrwa ten projekt? Moim zdaniem dość długo. Mam na myśli co najmniej wiek albo i dwa. Czy się zawali? o tak, tylko co z tego gdy ja i moje dzieci nie dożyją normalności, nie mówiąc już o tym, czy w tym piekle będą w stanie zachować wiarę i ocalić duszę. Pomimo całej głupoty jaka rządzi w UE i ogarnia nas na każdym poziomie, jestem pesymistą w tym znaczeniu że Unia i jej diabelskie fundamenty są Bożą karą za apostazję narodów i że ta kara będzie długa i bolesna. Narody przeżyły już tyle tyranii i zbrodni więc nie ma powodu dla którego nie miała by nadejść kolejna odsłona. Brakuje mi artykułów które podpowiadałby jak przygotować się na ten czas tyranii i jak nie stracić wiary
5 miesięcy temu / pesymista
 
Fantastycznie, super, z "ust nam Pan to wyjął". Zawsze byłem przeciwko "wstępowaniu do europy" bo Polaka zawsze filarem chrześcijaństwa w tej Europie była i da Bóg jest i będzie. Jak to się mówi "głupich nie sieją sami się rodzą" flaga ue nie jest problemem, problemem jest mentalność ludzi taką flagą wymachujacych. To jest mentalność ludzi którym wszystko się należy. To mentalność niewolników, za których inni muszą podjąć decyzję i nadać kierunek działania. Cały system oświaty europejskiej dąży do ograniczenia myślenia i wyrobienia odruchów testy zamiast podejmowania decyzji. Spotkałem w komentarzach tezę, iż UE to III wojna światowa wygrana przez Niemcy bez użycia broni i trudno choć to wielkie uproszczenie z tym się nie zgodzić. Największym beneficjentem UE są niemcy i ich gospodarka. Przyłączenie "nowych państw" spowodowało napływ legalnej taniej siły roboczej do Niemiec, czyli finalnie ten sam efekt co wywóz robotników przymusowych podczas II wojny światowej. Czas to
5 miesięcy temu / Nico
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.