DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Szczepienia boleśnie obowiązkowe. Rośnie społeczny opór, sypią się surowe kary

Szczepienia boleśnie obowiązkowe. Rośnie społeczny opór, sypią się surowe kary
Fot. Mariusz Jakubowicz / Forum

Coraz więcej kar za nieszczepione dzieci wymierzają rodzicom urzędnicy w Polsce. – Wyszczepialność jest w Polsce na bardzo wysokim poziomie, ale widoczny jest, niestety wzrost liczby osób uchylających się od szczepień – ubolewa Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz.


 

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny notuje, że rośnie grupa rodziców, którzy w obawie przed niekorzystnymi dla zdrowia efektami ubocznymi nie poddaje swoich dzieci obowiązkowym szczepieniom. O ile w latach 2006-2010 w statystykach widniało po około 4 tysiące takich przypadków, to już w roku ubiegłym – już ponad 23 tysiące.

 

W ślad za coraz wyraźniejszym oporem dla szczepionkowego rygoru sypie się coraz więcej kar wymierzanych przez urzędników. Prawo przewiduje za to surowe grzywny. Rodzice otrzymują najpierw upomnienie i wezwanie do zaszczepienia w ciągu tygodnia. Jeśli jednak nie podporządkują się, mogą otrzymać karę, wynoszącą nawet do 10 tysięcy złotych. W praktyce jednorazowa grzywna wynosi najczęściej kilkaset złotych na każde z rodziców, jednak nie wyczerpuje procedury, bowiem można ją nakładać wiele razy. Górna poprzeczka łącznej wysokości kar wynosi aż 50 tysięcy złotych.

 

Rodzice mogą złożyć zażalenie na decyzję urzędników do ministra zdrowia, zaś gdy okaże się to nieskuteczne – przysługuje im odwołanie do sądu administracyjnego.

 

 

 

Źródło: rp.pl

RoM

 

 

 


DATA: 2017-04-02 16:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

dość tego przumusu szczepień i pora najwyższa to zmienić sanepidy z tą niexluczoną masą swoich urzędników niech znajdzie sobie inne zajęcia podatnicy nie chcą utrzymywać takiej instytucji koniec do zmiany koniecznej ta firma!! co zatrudnia swouch tam nepotyzm to norma szczepienia przymusowe to tylko wtedy piwinny być gdy jest zagrożenie chrobą zakażną na danym terenie a nie na świnkę pneumokoki itp a grużlucę szczepią a coraz więcej chorych tylko dobrowolne szczepienia dzieci nie są ani koncernów farmaceutycznych ani sanepidów a jak to sanepidy robią tyle kontrolu wszędzie a nosicielu wirusa HCV przybywa? o
ponad 2 lata temu / rafał
 
Jestem lekarzem i szczepię i siebie i swoje dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień. Chronię w ten sposób nie tylko siebie, ale i innych, którzy się nie szczepią. Jak każdy lek także szczepienia mogą mieć działania niepożądane, ale ryzyko jest znacznie mniejsze niż korzyść. Warto zauważyć, że szczepienia to nie jest indywidualna sprawa, bo dotyczy też innych, bo chroni przed zachorowaniem innych np. dzieci nienarodzone przed różyczką - a różyczka u płodu to powód do aborcji. Ci, którzy się nie szczepią, a mogliby, wykorzystują tych, którzy podejmują ryzyko szczepień.
ponad 2 lata temu / irena
 
@~~: Szczepienia polio nikogo nie uratowały. Trzeba poczytać na internecie n.t. mitu o polio. 95% ludzi przechodzi polio z objawami takimi jak przeziębienie. Pozostałe 4,5% wymaga zwykłego leczenia witaminą C. Pozostałe 0,5% ludzi o wyjątkowo osłabionej odporności i po przebytych innych chorobach musi być intensywnie leczona i tylko im grożą poważne powikłania. Niestety statystyki nie podają ile procent osób szczepionych przeciwko polio cierpi na powikłania poszczepienne. Czy warto zaryzykować zdrowie dziecka? Chyba nie ponieważ choroba ta była w zaniku jeszcze zanim zaczęto szczepienia.
ponad 2 lata temu / Niktoś
 
chyba wyjade do innego kraju by urodzic i odchowac dziecko do 5 lat
ponad 2 lata temu / Alina
 
Nikt rozsądny nie umieszcza świetlówek w zasięgu rąk dzieci! Dlatego wśród rozsądnych rodziców takie zagrożenie praktycznie nie istnieje. Podobnie, rozsądni rodzice nie będą truli dzieci rtęcią zawartą w szczepionkach. A nierozsądni rodzice - cóż, co tam dla nich zaburzenia neurologiczne i obniżony iloraz inteligencji potomstwa. Będą szczęśliwi że dziecko nie będzie mądrzejsze od nich i nie zagnie ich kiedyś: tatusiu/mamusiu, czemu mnie zatrułeś/aś?
ponad 2 lata temu / do ~~
 
@do Wystarczy że dziecko rozbije zapaloną świetlówkę używaną np. w lampce na biurku. Opary rtęci zawarte w świetlówce wywołają zaburzenia neurologiczne albo co najwyżej obniżą iloraz inteligencji dziecka. W porównaniu z tym śladowe ilości rtęci zawarte w szczepionce to nic nie znacząca ilość. Jeśli już walczyć ze szczepionkami, to o to aby były produkowane w Polsce, a nie przez zagraniczne koncerny.
ponad 2 lata temu / ~~
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.