DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 

Szczecin i Wrocław to najbardziej polskie miasta!

Szczecin i Wrocław to najbardziej polskie miasta!
Fot. Izabela Tomasiewicz

Szczecin i Wrocław to najbardziej polskie miasta. Tak, tak, najbardziej polskie, bo tutaj znajduje się pełna mieszanka rodaków m.in. z terenów, które już nie wchodzą w skład naszego państwa – pisze Marcin Sajniak z MW, w odpowiedzi na list Jarosława Gorącego pt. „Proponuję aksamitną inkorporację Zachodniopomorskiego”.

               

Przeszło tydzień temu na łamach szczecińskiego portalu „Gazety Wyborczej” opublikowano list czytelnika postulującego „Aksamitną Inkorporację Zachodniopomorskiego” do Niemiec. Autorowi listu szczerze gratuluję trafnej diagnozy złej sytuacji ekonomicznej w naszym regionie, lecz jednocześnie współczuję przedstawionej recepty.

 

Młodzi szczecinianie wkraczający w dorosłość nie mają dzisiaj wielkiego wyboru: praca za gorsze na miejscu albo wyjazd za granicę. Każdy z nas może policzyć na palcach jednej ręki znajomych, którym udało się zdobyć dobrze płatną pracę na miarę ich ambicji. Autor listu do „Gazety Wyborczej” przedstawiający się jako „świeżo upieczony księgowy, jak na razie jeszcze doktorant historii”, z pewnością ma przed sobą szersze perspektywy niż statystyczny mieszkaniec naszego województwa, mimo to w trosce o przyszłość swoich rówieśników prosi władze Republiki Federalnej Niemiec o „zaopiekowanie się naszym regionem”. Ponadto, wspomina w swoim liście o tym, że odłączenie Szczecina od Polski załatwi sprawę tysięcy bezrobotnych stoczniowców. W związku z tym, proponuję Koledze Jarosławowi Gorącemu żeby udał się na Gocław albo Stołczyn i porozmawiał z naszymi rówieśnikami o pochodzeniu robotniczym. Podejrzewam, że jego pomysł nie znalazłby uznania w oczach tych chłopaków, nastawionych bardzo często patriotycznie.

 

Autorowi tekstu wróżę owocną karierę w zawodzie księgowego i domyślam się, że uczucie patriotyzmu jest mu obce. Jednakże, nie wszyscy młodzi szczecinianie podzielają pogląd uznający przynależność naszego miasta do Polski to jedynie na podstawie wyników zestawień i bilansów. Jeśli człowiek przelicza wszystko na korzyści ekonomiczne, to za pieniądze jest w stanie sprzedać nie tylko własne miasto, ale i przekonania, dom oraz rodzinę. A tak naprawdę, Szczecin i Wrocław to najbardziej polskie miasta. Tak, tak, najbardziej polskie, bo tutaj znajduje się pełna mieszanka rodaków m.in. z terenów, które już nie wchodzą w skład naszego państwa. Na tych ziemiach mieszają się tradycje kresowe, wielkopolskie, kaszubskie, czy mazowieckie. To w nas płynie krew całego narodu, która czyni te ziemie polskimi.

 

Po artykule zamieszczonym na łamach „Gazety Wyborczej”, cytowanym przez kilka ogólnopolskich portali, w Polskę poszedł sygnał, że szczecinianie chcą przyłączenia swojego miasta do Niemiec. Bzdura! Może i mury grodu gryfa są niemieckie, ale serca i głowy są polskie, a to determinuje ich przynależność państwową. W związku z tym, apeluję do polityków, którzy podejmują decyzje w Warszawie: nie zapominajcie o naszym regionie, dbajcie o Szczecin, o Świnoujście i o resztę Pomorza Zachodniego. Nie ze względów sentymentalnych, lecz przede wszystkim ze względów geopolitycznych. Albowiem, w obliczu niekorzystnych stosunków z Rosją i widmem zakręcenia kurka z gazem, nasz region ze świnoujskim gazoportem powinien być traktowany jako rejon o znaczeniu strategicznym, a nie jako prowincja.

 

Dalsza degradacja naszego województwa może powodować w przyszłości kolejne tego typu prowokacyjne głosy. Dopóki pojawiają się one wyłącznie jako „odważne” teksty publikowane w „Gazecie Wyborczej”, możemy być spokojni o polskość Szczecina. Wielu młodych ludzi chce tutaj mieszkać, pracować i zmienić ten smutny obraz, bo jak coś się psuje to powinno się to naprawić a nie wyrzucać. Autorowi tekstu dla „Gazety Wyborczej” życzę większej wiary w swoich rówieśników ze Szczecina i więcej wiary w możliwości swoich rodaków.

 

Marcin Sajniak

Młodzież Wszechpolska - Szczecin

 

 


DATA: 2014-04-17 12:58
AUTOR: KOMENTARZ PRZESŁANY PRZEZ CZYTELNIKA NA SKRZYNKĘ [email protected]
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

chyba PO-lskie miasta, nie polskie!!! Ludzie tam zupelnie zwariowali!!!
ponad 6 lat temu / okirex
 
Ludzie mają różne poglądy i na kilkadziesiąt, kilkaset tysięcy mieszkańców miasta, czy regionu, zawsze znajdzie się ktoś o nietypowaych poglądach. Rzecz w tym, które poglądy się nagłaśnia. Nagłaśnianie takiego poglądu wskazuje, że po Opolszczyźnie będą próby rozluźnienia związków z Polską zachodniopomorskiego. Później przyjdzie czas na kolejne regiony.
ponad 6 lat temu / Robin
 
Bzdury pisze. My tu właśnie się jeżymy, gdy nam coś o szkopskich resentymentach wspominają.
ponad 6 lat temu / Hugo
 
w niepodleglym kraju osobnik postulujący rozbiór tego kraju i gazeta która jego enuncjacje wydrukowala dzielili by wspolną celę i to przy zalożeniu braku kary smierci wszak w wielu krajach karą za zdradę jest śmierć
ponad 6 lat temu / Reytan
 
List p. Gorącego zamieszczony w G.Prawda budzi niepokój. Gazeta ichnika opublikowała ten list, bo ichnik musi wiedzieć, iż są plany przyłączenia Szczecina do Niemiec. *** Szczecinianie, musicie przygotować się na najgorszy wariant. Dlatego w tym i przyszłym roku patologia obywatelska nie może wygrać wyborów.
ponad 6 lat temu / Babinicz
 
Dziękuję za odpowiedź Szczecinianina na list czytelnika G.Prawda. Pozdrawiam patriotów ze Szczecina i Wrocławia.
ponad 6 lat temu / Babinicz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.