DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

Szczecin bez sowieckich pomników?

Szczecin bez sowieckich pomników?
By Kapitel (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Stowarzyszenie Republikański Szczecin wraz z Inicjatywą Obywatelską występują przeciwko prezydentowi miasta, który ich zdaniem od lat zwleka z decyzją o zburzeniu komunistycznych pomników.

 

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek pod naciskiem obywateli zajął się sprawą trzech sowieckich pomników, która nadal zalegają w przestrzeni publicznej miasta. Dwa z nich mają być zburzone. Prezydent napisał w tej sprawie do Rosjan, prosząc o zgodę. Nie przeszkodziło to jednak w podjęciu decyzji o pracach nad oczyszczeniem jednego z monumentów. Natomiast trzeci pomnik, w dzielnicy Dąbie, ma pozostać.

 

„Jeszcze w tym miesiącu prezydent planuje, w ramach miejskiej informacji turystycznej, podpisać inny posowiecki pomnik w prawobrzeżnej dzielnicy Szczecina – Dąbiu. Powraca zatem do swojej wcześniejszej koncepcji, by z pomników sławiących okupanta Polski uczynić atrakcję turystyczną” - komentuje sprawę Artur Kubaj z Inicjatywy Obywatelskiej. „Zdaje się, że prezydent Szczecina zabiega tym samym o głosy w wyborach i że raczej są to wyborcy, którym szczególnie dobrze zapisały się w pamięci lata okupacji sowieckiej nad Polską” – dodaje.

 

Na pomniku ma zostać umieszczony napis informujący o jego historii. W ewidencji miejskiej czytamy o nim, że został wzniesiony „dla upamiętnienia żołnierzy polskich i radzieckich poległych w 1945 r., w czasie walk o wyzwolenie wschodnich dzielnic Szczecina”. Należy jednak zaznaczyć, że w załączniku do polsko-rosyjskiej umowy o miejscach pamięci widnieje on jako obiekt oddający cześć „bohaterskiej Armii Radzieckiej wyzwolicielce”.

 

Inicjatywa Obywatelska nie przestaje ponaglać prezydenta do podjęcia konkretnych działań – ten jednak nie robi jak na razie nic oprócz wysyłania pism do Rosji (wysłane we wrześniu tego roku spotkało się ze stanowczą odmową).

 


Źródło: naszdziennik.pl

FO


DATA: 2014-11-17 10:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prezerwatywy - produkt pierwszej potrzeby każdego kierowcy. Czy to nas nie upadla o wiele bardziej niż te sowieckie pomniki? Kto z was, warchoły zwraca uwagę na takie "drobiazgi"? "Wam kury szczać prowadzać a nie politykę robić" - zwracam się w ten sposób do owych "republikanów". Może byście zaczęli od spraw naprawdę istotnych i w zasięgu kompetencji każdego normalnego faceta.
ponad 5 lat temu / jeryho
 
Stanowczo sprzeciwiam się szczylowatemu ingerowaniu w poważną politykę. Burzenie sowieckich pomników to polityka i to z górnej półki. Jest to akt o wielkiej wymowie międzynarodowej. Co z tego, że mi te pomniki też się nie podobają? Wiele rzeczy mi się nie podoba. Trzeba jednak zastanowić się nad priorytetami, okolicznościami i konsekwencjami. Do tego potrzeba wiedzy, odpowiedzialności i głębokiej moralności. Kim są ci ludzie, którzy występują przeciw sowieckim pomnikom, co oni ryzykują? Czy jakby coś się złego z tego powodu stało, pierwsi głowę swoją położą? Czy jak Józef Beck głośno krzyczą a potem dadzą dyla z kraju? Pozostałości komuny rażą, ale czy trzeba występować przeciw sąsiedniemu państwu? Czy nasze rodzime porachunki są już wyrównane? Ulicy AL już nie ma w Szczecinie? Na takie porządki Rosyjska ambasada interweniować nie będzie. A może jeszcze gdzie indziej znaleźć smoka? Nie trzeba szukać daleko. Najbliższa stacja benzynowa... co jest widzimy?
ponad 5 lat temu / jeryho
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.