DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 

Szczecin: sprawa połamanego krzyża będzie ponownie rozpatrzona. Tomasz L. nie uniknie kary?

Szczecin: sprawa połamanego krzyża będzie ponownie rozpatrzona. Tomasz L. nie uniknie kary?
Fot. Jason Morrison/freeimages.com
#KRZYŻ    #SZCZECIN    #ATEIZM    #SĄD    #WIARA

Sąd Okręgowy w Szczecinie nie podzielił argumentacji sądu pierwszej instancji, który uznał, że mężczyzna łamiąc krzyż uczynił to „przypadkiem” i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Mężczyzna – zadeklarowany ateista – będąv pod wpływem alkoholu uznał krzyż za nieuprawnioną konstrukcję budowlaną, którą chciał usunąć z miejsca publicznego.

 

Sprawa ma swój początek 18 stycznia 2016 roku. Jak poinformowało nas Stowarzyszenia Fidei Defensor, Tomasz L. będąc pod wpływem alkoholu połamał krzyż na Placu Grunwaldzkim w Szczecinie.  Sprawca jako zdeklarowany ateista uznał, że krzyż nie powinien znajdować się w przestrzeni publicznej.

 

Krzyż stoi na placu Grunwaldzkim od 2007 roku, przy tablicy pamiątkowej ku czci poległych opozycjonistów po 1945 r. Został tam ustawiony przez Stowarzyszenie „Kontra 2000”, a członkowie stowarzyszenia dbają o niego. Prokuratura zarzuciła oskarżonemu obrazę uczuć religijnych z art. 196 Kodeksu Karnego.


Oskarżony uznał jednak krzyż za nieuprawnioną konstrukcję budowlaną, którą chciał usunąć z miejsca publicznego. Sąd Rejonowy Szczecin Centrum przychylił się do wniosku oskarżonego uznając go za niewinnego i uwalnił od stawianych zarzutów. Sąd dał wiarę oskarżonemu, który tłumaczył, że krzyż połamał przypadkiem, bo się potknął. Nadto sąd uznał, że mężczyzna miał prawo usunąć krzyż, bo stał nielegalnie.


W postępowanie włączył się Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Stowarzyszenia Fidei Defensor, który zaoferował pomoc prawną stowarzyszeniu „Kontra 2000”. W efekcie apelacji Sąd Okręgowy w Szczecinie uchylił poprzedni wyrok uznając w świetle materiałów dowodowych, iż wnioskowanie sądu pierwszej instancji było sprzeczne z logiką oraz błędny w ocenie. Jednocześnie sąd odwoławczy uznał, że w świetle posiadanego materiału dowodowego doszło do naruszenia art. 196 k.k. i skierował jednocześnie do ponownego rozpatrzenia przez sąd rejonowy.

 

Źródło: PCh24.pl

MA

Czytaj także:
DATA: 2020-09-26 10:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mam nadzieję, że ten człowiek zostanie za to ukarany. "Oskarżony uznał jednak krzyż za nieuprawnioną konstrukcję budowlaną, którą chciał usunąć z miejsca publicznego" to mógł zgłosić do zarządu budowlanego, a nie robić swoją samowolkę według swojego mniemania.
1 miesiąc temu / trooper
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.