DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2020 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 

Szczecin: radni przeciwko zastąpieniu Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej pomnikiem Matki Bożej

Szczecin: radni przeciwko zastąpieniu Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej pomnikiem Matki Bożej
Wizualizacja projektu zmiany pomnika Wdzięczności w pomnik Matki Boskiej. źródło: gs24.pl

Radni Szczecina jednogłośnie odrzucili pomysł przebudowy Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej. Miał on zostać zastąpiony pomnikiem Matki Bożej Królowej Pokoju, patronki pojednania narodów Europy.

 

„Pomnik Wdzięczności w obecnej formie ma znikome poparcie społeczne. Należy jednak zauważyć, że nie jest to pomnik Lenina czy Dzierżyńskiego, a szarych żołnierzy, wśród których znajdowało się wielu Polaków. Usunięcie pomnika zrodzi nowe kontrowersje. W proponowanym rozwiązaniu przestrzeń obarczona konfliktem stanie się miejscem pojednania i modlitwy. Jest to propozycja koncyliacyjna i ekumeniczna, godząca wszystkich, bo nawet nie będzie potrzeba demontować żadnych elementów, a ewentualnie dodać nowe. Czujemy się przynagleni, aby wobec aktów profanacji świętych wizerunków, grobów, naporu bluźnierczej sztuki chociaż w części wynagrodzić to Panu Bogu poprzez uczczenie Jego Matki w naszym mieście, które znajduje się w stanie zapaści i pomoc tak potężnej Patronki jest mu bardzo potrzebna. Mają swoje pomniki Matki Boskiej takie miasta, jak Lwów, Racibórz, Kamieniec Podolski, gdzie Matka Boska króluje na dawnym minarecie, nie mówiąc o Rzymie – może mieć i Szczecin, gdzie Matki Boskiej będą strzegli pogodzeni już polegli żołnierze różnych formacji. Mamy nadzieję, że taki akt– o mocniejszej wymowie niż likwidacja pomnika – stałby się precedensem dla analogicznych inicjatyw w innych miejscach Polski”, argumentowali pomysłodawcy.

 

- Uzyskaliśmy aprobatę księdza arcybiskupa i innych wyznań chrześcijańskich dla naszego projektu – powiedziała przed głosowaniem jedna z przedstawicielek pomysłodawców budowy nowego pomnika. Dodała, że nazwę zaproponował arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

 

Niestety na nic się to zdało, ponieważ radni jednogłośnie bez żadnej dyskusji odrzucili obywatelski projekt uchwały.

 

- Dla mnie to pomysł abstrakcyjny. Nie po to miasto rozpisało konkurs na zagospodarowanie tego miejsca, żeby wstrzymywać decyzję. Nie oszukujmy się, Matka Boska na cokole sowieckiego pomnika? Komuniści z religią mieli niewiele wspólnego - powiedział Rafał Niburski, radny PiS.

 

Projektodawcy nie zgodzili się z tym stanowiskiem. Podkreślali, że został on zaprojektowany i wykonany przez polskich patriotów Stanisława Rudzika i Józefa Starzyńskiego a w roku 1994 usunięto z niego wszelkie totalitarne i komunistyczne emblematy.

 

 

Źródło: polskatimes.pl, gs24.pl

TK

 

 

 

 


DATA: 2017-09-14 08:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szkoda że radni Szczecina mają nikłą wiedzę na temat pierwszych polskich świątyń chrześcijańskich, które powstawały na ruinach świątyń pogańskich. Wspomnieć można również samą Jerozolimę, w której raz był kościół raz minaret itd. Pozdrawiam upartych tępogłowych
ponad 2 lata temu / Jacek
 
Dla ziem odzyskanych zasłużony jest tez Gomułka, co może dla niektórych wyznawców początku świata od czasów Solidarności, a jeszcze lepiej od przekrętu gospodarczego lat 90`, jest nie do zrozumienia. Brawo radni! Kochać Matkę Bożą, to niekoniecznie stawiać jej pomniki. To jest wtedy hipokryzja.
ponad 2 lata temu / katopol
 
Plac nosi nazwę Żołnierza Polskiego. Dlaczego na tym cokole nie stanie Pomnik Polskiego Żołnierza? Albo kompromisowo - pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego, bardzo zasłużonego dla Szczecina i w ogóle dla Ziem Zachodnich.
ponad 2 lata temu / TZ.
 
Skoro radnemu przeszkadza niegodne miejsce, no to proszę bardzo- pomnik komunistyczny zrównać z ziemią i że tak powiem sola posypać, a w innym miejscu pomnik Matki Bożej, najlepiej z 2 razy większy i wspanialszy niż zakładał pierwotny projekt. Jeśli już tak dbamy o godność dla Maryi, to bądźmy konsekwentni.
ponad 2 lata temu / incuss
 
Ci ludzie Boga sie nie boją. Ale jak będzie trwoga to polecą do Boga.
ponad 2 lata temu / katecheta
 
Ciemniak ten radny PiSu.tu niec hodzi o gloryfikacjje komunizmu czy profanacje wizerunku Matki Bożej której posąg miałby stanąc na miejscu dawnego pomnika ku chwale zołnierzy radzieckich.Tu chodzi o akt pojednawczy między narodami Europy.Bądż co bądż chrześcijanskimi.Polacy,Niemcy,Rosjanie wszyscy potrzebujemy w obecnych czasach pomocy Bożej w pojednaniu się.Nie zważając na głupotę polityków zwykli ludzie chcą normalności.Ale oczywiści pisowcy już widząpotrzbe"reparacji wojennych" a potem skarżą sie że w niemieckich mediach żle piszą o Polakach.Chociaz prawda jest też taka NIEMCY NIE MAJĄ WOLNYCH MEDIÓW.One sa tylko niemieckojęzyczne jak u nas GW polskojęzyczna.Ale pomijając tę sprawę-pomnik Matki Bożej Królowej Narodów jest jak najbardziej potrzebny.
ponad 2 lata temu / lolas
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.