DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Szczecin: ksiądz katecheta upomniany za… katechezę

Szczecin: ksiądz katecheta upomniany za… katechezę
Fot. A. Chomicz / Forum

Duchowny, który przypomniał rodzicom ochrzczonych dzieci o obowiązku ich katolickiego wychowania, został upomniany przez dyrekcję szkoły. W obronę wzięła go kuria biskupia wskazując, że ewangelizacja to kapłańskie powołanie i obowiązek.

 

 

„Ksiądz katecheta, który za pośrednictwem e-dziennika wysłał do rodziców list z reprymendą, że nie posyłają swoich dzieci na lekcje religii, otrzymał reprymendę i karę od dyrektora szkoły” – pisze z satysfakcją portal wyborcza.pl, tytułując informację: „Dyrekcja liceum rozprawiła się z księdzem katechetą, który straszył rodziców Sądem Bożym”.

 

Wbrew tytułowi ksiądz Paweł Korupka żyje, ma się dobrze i nawet pozostaje na wolności. Archidiecezjalna Rada Katechetyczna nie dopatrzyła się w jego postępowaniu niczego nagannego. Zwróciła uwagę, że „ksiądz jako członek grona pedagogicznego miał prawo skorzystać z elektronicznego dziennika” zaś napisany przez niego list do rodziców zaniedbujących religijną formację swych dzieci „potraktowany został w kategoriach ewangelizacji, do której kapłani są powołani i zobowiązani”.

 

Zamieszanie wywołane wokół katechety zaczęło się, gdy w szkolnym e-dzienniku napisał on do rodziców ochrzczonych dzieci, którzy nie posyłają ich na lekcje religii: „Odrzucając religię w szkole, odrzuciliście wiarę”. „Religia jest najważniejszym przedmiotem, ponieważ przygotowuje do życia wiecznego. Pozostałe zaś przedmioty przygotowują jedynie do życia doczesnego” – zauważył.

 

Uwagi księdza nie spodobały się części rodziców oraz kilku lewicowym radnym. Dominika Jackowski, Edyta Łongiewska-Wijas i Przemysław Słowik przekonywali, że e-dziennik nie może służyć ewangelizacji.

 

Sprawa oparła się nawet o prezydenta miasta Krzysztofa Soskę, który nazwał list „działaniem niestosownym”.

 

„Jak wynika z odpowiedzi wiceprezydenta Szczecina, sprawę listu dyrekcja szkoły wyjaśniała z uczniami, rodzicami i wychowawcami oraz z samym księdzem katechetą. Efekt: dyrektor szkoły Mirosława Mika udzieliła księdzu kary upomnienia za naruszenie przez pracownika zasad i porządku w pracy” – czytamy w internetowym wydaniu „Gazety Wyborczej”.

 

Szkoła poskarżyła się również do Wydziału Wychowania Katolickiego szczecińskiej Kurii Metropolitalnej.

 

 

Źródło: wyborcza.pl

RoM

 

 

 

 

 

 

 

 


DATA: 2020-12-06 14:54
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przecież niema obowiązku należenia do kościoła.
1 miesiąc temu / Jot
 
W szkołach religia traktowana jest, jak zło konieczne. Katecheci, czy to świeccy, czy duchowni są traktowani, jak nauczyciele drugiej kategorii. Rodzice nie chcą przekazać dzieciom wiarę, ale obrzędowość. I to jest powód tej całej sytuacji.
1 miesiąc temu / anna
 
Nie zawsze wycofanie dziecka z lekcji religii jest równoznaczne z brakiem szacunku dla wiary. W dobrą jakość katechezy tego Księdza nie wątpię. Ale bywa, że poziom lekcji religii w szkole jest tragiczny: puszczane w kółko szkodliwe protestanckie filmiki typu Spotkanie, albo hałaśliwe kreskówki spłycające sprawy wiary, a wszystko w atmosferze latających ławek i głupawych odzywek niektórych uczniów. Wówczas pozostaje uczyć dziecko samemu Edukacja Domowa, korzystając z dobrych starych źródeł. W ten sposób wiele osób prowadzi swoje dzieci, nawet przygotowując je do sakramentów: Komunii Świętej czy Bierzmowania ksiądz egzaminuje.
1 miesiąc temu / vera
 
Drodzy rodzice, jak widzicie, nie jesteście sami. To najwyższa pora, aby przestać posyłać dziecko na religie, bo "tak wypada" albo, bo "tak wygodnie". Jeśli nie zgadzacie się na szkodliwą działalność kościoła w Polsce, to posyłając dzieci na lekcje religii, pomagacie mu dalej funkcjonować, powiększać swoje zyski i wpływy. Nie posyłając dzieci na religię, nie tylko uchronimy dzieci przed często szkodliwą i kłamliwą indoktrynacją, ale możemy również oszczędzić pieniądze w budżecie Szczecina. Nie tylko Szczecin policzył uczestników lekcji religii.Koszt lekcji religii w tym roku szkolnym to prawie 15,5 mln złotych! 71% tej kwoty pokrywa subwencja otrzymywana z budżetu państwa to również nasze pieniądze. Ponieważ od dawna subwencja nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem oświaty w Szczecinie, konieczna jest dopłata z budżetu miasta. 4 466 000 zł - tyle w tym roku szkolnym dopłaciliśmy do lekcji religii. To kolejne dofinansowanie kościoła.
1 miesiąc temu / orbita
 
A gdyby nie byli na matematyce to rodziców nie należy informować?
1 miesiąc temu / xxx
 
ja proponuje zawiesić pania dyrektor bo niesłusznie dala nagane ponieważ rodzice przy chrzcie św, przysiegaja wychować dzieci po katolicku a ten ksiądz napewno napisal do rodzicow dzieci ochrzczonych wiec mial prawo
1 miesiąc temu / adam
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.