24 kwietnia 2012

Sobór Watykański II z perspektywy 50-lat

Koń Trojański w Mieście Boga? Pytania na 50-lecie Soboru Watykańskiego II to temat konferencji jaka 21 kwietnia odbyła się w warszawskim Muzeum Literatury. W spotkaniu zorganizowanym przez Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683 wzięli udział wybitni naukowcy i znawcy poruszanych tematów: o. dr. hab. Benedykt Huculak OFM, dr hab. Jacek Bartyzel, dr hab. Sławomir Cenckiewicz, red. Dariusz Zalewski, dr Tomasz Terlikowski i ks. Karol Stehlin FSSPX.

Kościół katolicki reformowany – takiego określenia użył o. Benedykt Huculak OFM, mówiąc o posoborowym ekumenizmie i podziale wewnątrz kościoła. Zarówno on jak i inni prelegenci starali się wskazać przyczyny kryzysu jakiego doświadczają dzisiaj katolicy na całym świecie. O rewolucji, która w wyniku soboru nastąpiła w nauczaniu społecznym Kościoła i jej konsekwencjach dla ewangelicznej zasady budowania Królestwa Chrystusa, mówił dr hab. Jacek Bartyzel z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz przedstawił zebranym okoliczności, w wyniku których Sobór nie tylko powstrzymał się od potępienia komunizmu, ale praktycznie milczał  na temat zła tego systemu. Według historyka i publicysty przyczyniły się do tego naciski służb specjalnych państw obozu komunistycznego na niektórych ojców soborowych. Dariusz Zalewski, ceniony pedagog przedstawił związek pomiędzy rezygnacją z tradycyjnej dyscypliny moralnej, jaka rozlała się po katolickich ośrodkach wychowawczych po Vaticanum II, a ogólnym kryzysem wychowania.

Wesprzyj nas już teraz!

Część oficjalną III Konferencji z cyklu „Zwróćmy się ku Panu” zakończyła dyskusja o Soborze Watykańskim II z perspektywy 50 lat od jego rozpoczęcia między red. Tomaszem Terlikowskim i ks. Karolem Stehlinem.

Kościół katolicki zatracił ducha Tradycji i to stało się przyczyną kryzysu wewnątrz kościoła, ale także kryzysu w życiu społeczeństw chrześcijańskich i kryzysu katolickich rodzin. Ulegając w formułowaniu dokumentów duchowi tego świata, wprowadzając niuanse i dwuznaczności do tradycyjnej doktryny, unikając potępień tak groźnych zjawisk, jak komunizm, sobór odebrał Kościołowi zdolność do przeciwstawienia się laicyzującym i sekularystycznym falom, które przetoczyły się przez świat w połowie XX wieku – tak na swej stronie internetowej konferencję podsumowali organizatorzy imprezy.


Źródło:
www.wieden1683.pl

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 95 063 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram