DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Szczątki 400 ofiar totalitaryzmów spoczną na białostockim cmentarzu

Szczątki 400 ofiar totalitaryzmów spoczną na białostockim cmentarzu
źródło: pixabay.com

IPN 29 października na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku ma przeprowadzić uroczysty pochówek, w 10 kolumbariach, szczątek około 400 ofiar zbrodni niemieckich, sowieckich oraz UB. Odkryto je podczas prac poszukiwawczych, które prokuratura IPN prowadziła w latach 2013–2016 na terenie obecnego aresztu śledczego przy ulicy Kopernika w Białymstoku.

 

Budowę 10 kolumbariów planowano od kilku lat. Postępowanie w tej sprawie było prowadzone na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. W połowie lutego pozwolenie na budowę wydały władze samorządowe Białegostoku. W marcu rozpoczęto prace na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku, który założono dla żołnierzy poległych w wojnie z Sowietami w roku 1920.  Pochówek szczątek około 400 osób możliwy jest jedynie w 10 kolumbariach, gdyż przestrzeń tej nekropolii jest bardzo ograniczona.

 

Uroczystości 29 października ma rozpocząć Msza św. odprawiona w białostockiej katedrze. Później  trumny zostaną przetransportowane na Cmentarz Wojskowy. Szczątki każdej osoby, umieszczone w niedużej, drewnianej trumnie zostaną pochowane, przy asyście wojska, w niszach kolumbariów. - Szczątki każdej osoby będą umieszczone oddzielnie, by w przypadku, gdy uda się je zidentyfikować, rodzina mogła podjąć decyzję, co z nimi dalej zrobić - przenieść w inne miejsce czy zostawić w kolumbarium na cmentarzu wojskowym – powiedział nam dr Paweł Myszkowski, przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy IPN w Białymstoku, jednostki która współorganizuje pochówek. Obecnie szczątki przechowywane są, w trumnach, w specjalnym pomieszczeniu pod kościołem p.w. Ducha Świętego w Białymstoku.

 

Szczątki osób, które mają być pochowane w kolumbariach zostały odnalezione podczas czynności prowadzonych w ramach śledztw prokuratury IPN Białystok, w sprawie zbrodni zabójstwa osób osadzonych w więzieniu w Białymstoku w okresie 1939-1956, czyli zarówno okupacji sowieckiej, niemieckiej, jak i działalności UB. Zbadany został teren dawnego przywięziennego ogrodu oraz piwnice, w których UB wykonywało wyroki śmierci.

 

W czasie prac ekshumacyjnych, prowadzonych w latach 2013–2016, wydobyto stamtąd szczątki blisko 400 osób – mężczyzn, kobiet i dzieci. Czyny, w wyniku których zginęły te osoby, kwalifikuje się jako zbrodnie przeciwko ludzkości. Jak dotąd, pobrano genetyczny materiał porównawczy od kilkuset członków rodzin osób, które mogły zginąć na terenie białostockiego więzienia. Niektórych z zabitych udało się już zidentyfikować. Ich rodzinom wręczono noty identyfikacyjne podczas uroczystości w pałacu prezydenckim w Warszawie. 13 nazwisk osób zidentyfikowanych zostało zapisanych na tablicy, która zostanie umieszczona na kolumbarium.

 

Podczas wojny krwawe więzienie przy ulicy Kopernika w Białymstoku prowadzili Rosjanie, a później Niemcy. W latach 1946 - 56 na terenie więzienia funkcjonariusze UB dokonywali egzekucji osadzonych tam więźniów, głównie członków podziemia niepodległościowego i osób podejrzewanych o sprzyjanie podziemiu. Według danych przekazanych przez historyków z białostockiego oddziału IPN wynika, że w białostockim więzieniu UB wykonało ponad 200 wyroków śmierci. Zasadniczo ich ciał nie wydawano rodzinom, ale chowano w kilku miejscach położonych blisko granic  Białegostoku.

 

Adam Białous


DATA: 2020-10-09 10:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.