DZIŚ JEST:   02   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Świętych Aniołów Stróżów
Św. Tomasza z Herefordu, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 76  >   KU BOGU W WIEKU NIEWIARY

Szatańskie wersety włoskiego noblisty


Jak laureat literackiej Nagrody Nobla i autor Hymnu do szatana pojednał się przed śmiercią z Bogiem.

 

Wszyscy Włosi wiedzą, kim był Giosuè Carducci (albo przynajmniej powinni wiedzieć, ponieważ jest to wiedza nauczana w szkołach). Wieszcz narodowy, pierwszy laureat literackiej Nagrody Nobla rodem z Italii, najważniejszy poeta okresu Risorgimento, piewca zjednoczenia Półwyspu Apenińskiego pod berłem dynastii sabaudzkiej, a w końcu główny przedstawiciel literatury Królestwa Włoch. Poza tym wykładowca akademicki, dożywotni senator, członek masonerii. Najwybitniejszym jego dziełem były Ody barbarzyńskie, choć największą sławę przyniósł mu Hymn do szatana, w którym oddawał cześć demonowi, uosabiającemu „wszystko, co szlachetne, piękne i wielkie, a przez wieki deptane przez ascetów i księży”. To wiedza powszechnie dostępna dla przeciętnego włoskiego humanisty. Mniej znana jest historia pojednania się poety przed śmiercią z Bogiem.

 

Piórem, cyrklem i kielnią

Giosuè Carducci urodził się w 1835 roku jako syn toskańskiego lekarza i karbonariusza, który z powodu swego konfliktowego charakteru i antyklerykalnych poglądów często zmuszony był zmieniać miejsce pracy i zamieszkania. Tylko w latach 1848–1849 rodzina Carduccich musiała trzykrotnie się przeprowadzać. Podczas tych wędrówek ojciec uczył młodego Giosuè greki i łaciny, dzięki czemu chłopiec nie miał żadnych problemów podczas egzaminów wstępnych do liceum pijarów we Florencji. Jako nastolatek rozczytywał się w utworach Byrona i Schillera, przełożył X pieśń Iliady, znał na pamięć Metamorfozy Owidiusza, pisał prace historyczne, wiersze liryczne oraz zgrabne satyry na nauczycieli i kolegów z klasy. Pod wrażeniem konwersji ojca, który z antyklerykała nagle przeistoczył się w żarliwego katolika, układał także ody religijne.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 

1413 – wobec zagrożenia ze strony Krzyżaków w Horodle nad Bugiem została zawarta nowa unia polsko-litewska. Na podstawie porozumienia utrzymano nadal godność Wielkiego Księcia Litewskiego, jednakże jego wybór miał być każdorazowo uzgadniany z Polakami. Także w przypadku bezpotomnej śmierci króla polskiego, Litwini mieli wziąć udział w wyłonieniu nowego władcy.

 
 

W Ministerstwie Zdrowia trwają intensywne analizy dotyczące Wszystkich Świętych i ogłoszenia ewentualnych obostrzeń w związku z tak zwaną pandemią koronawirusa. – W tej chwili nie ma żadnych decyzji, jeśli chodzi o Wszystkich Świętych. Być może trzeba będzie ograniczyć przemieszczanie się – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

9 głosów „za”, 9 przeciw i jeden głos wstrzymujący się – taki był wynik głosowania w Radzie Miasta w Świdniku w sprawie uchylenia uchwały o strefie wolnej od ideologii LGBT. W tej sytuacji o wyniku głosowania zadecydował fakt wstrzymania się od głosu radnej Krzysztofy Kamińskiej z Koalicji Obywatelskiej. Kamińska, która z zawodu jest lekarką, tłumaczy, że zagłosowała w ten sposób przez pomyłkę, ponieważ akurat miała ważny telefon służbowy.

 

1 października br. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi rozpoczęło akcję informacyjną „STOP Komunii Świętej na rękę!”, adresowaną do wiernych Kościoła katolickiego, ukazującą zaniepokojenie świeckich środowisk katolickich praktyką udzielania Wiernym Kościoła katolickiego Komunii Świętej na rękę.

 

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley złożyła propozycję „finansowego zagłodzenia państw, takich jak Polska i Węgry” poprzez zmniejszenie dostępu do funduszy unijnych. W ten sposób polityk uzasadniała w rozmowie z „Deutschland Funk” konieczność „obrony praworządności”, która jej zdaniem jest „nieustannie łamana przez Warszawę i Budapeszt”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.