DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 76  >   KU BOGU W WIEKU NIEWIARY

Szatańskie wersety włoskiego noblisty


Jak laureat literackiej Nagrody Nobla i autor Hymnu do szatana pojednał się przed śmiercią z Bogiem.

 

Wszyscy Włosi wiedzą, kim był Giosuè Carducci (albo przynajmniej powinni wiedzieć, ponieważ jest to wiedza nauczana w szkołach). Wieszcz narodowy, pierwszy laureat literackiej Nagrody Nobla rodem z Italii, najważniejszy poeta okresu Risorgimento, piewca zjednoczenia Półwyspu Apenińskiego pod berłem dynastii sabaudzkiej, a w końcu główny przedstawiciel literatury Królestwa Włoch. Poza tym wykładowca akademicki, dożywotni senator, członek masonerii. Najwybitniejszym jego dziełem były Ody barbarzyńskie, choć największą sławę przyniósł mu Hymn do szatana, w którym oddawał cześć demonowi, uosabiającemu „wszystko, co szlachetne, piękne i wielkie, a przez wieki deptane przez ascetów i księży”. To wiedza powszechnie dostępna dla przeciętnego włoskiego humanisty. Mniej znana jest historia pojednania się poety przed śmiercią z Bogiem.

 

Piórem, cyrklem i kielnią

Giosuè Carducci urodził się w 1835 roku jako syn toskańskiego lekarza i karbonariusza, który z powodu swego konfliktowego charakteru i antyklerykalnych poglądów często zmuszony był zmieniać miejsce pracy i zamieszkania. Tylko w latach 1848–1849 rodzina Carduccich musiała trzykrotnie się przeprowadzać. Podczas tych wędrówek ojciec uczył młodego Giosuè greki i łaciny, dzięki czemu chłopiec nie miał żadnych problemów podczas egzaminów wstępnych do liceum pijarów we Florencji. Jako nastolatek rozczytywał się w utworach Byrona i Schillera, przełożył X pieśń Iliady, znał na pamięć Metamorfozy Owidiusza, pisał prace historyczne, wiersze liryczne oraz zgrabne satyry na nauczycieli i kolegów z klasy. Pod wrażeniem konwersji ojca, który z antyklerykała nagle przeistoczył się w żarliwego katolika, układał także ody religijne.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 

Kary za brak lub nieprawidłowe założenie maski będą dwukrotnie wyższe. Prawo ich nakładania przysługiwać będzie nie tylko policji, ale także straży miejskiej i straży ochrony kolei.  

 

 
 

Nie ma zgody na dominację na uczelniach poglądów lewicowo-liberalnych zwłaszcza tych radykalnych w treści, wręcz totalitarnych, które opanowały w szczególności szkoły wyższe, ale przenikają również do szkolnictwa średniego i podstawowego – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” nowy minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

 

Po sukcesie Marszu dla Życia i Rodziny Centrum Życia i Rodziny nie zwalnia tempa. Już niebawem - bo 22 X 2020 - organizuje konferencję "Utopia tęczowej rewolucji", a już teraz udostępnia niezwykłą publikację „W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy” - zestaw rzeczowych argumentów za ochroną życia - dostępnych dla każdego na: https://kompendiumprolife.pl/ Łukasz Karpiel zaprasza na rozmowę z Pawłem Ozdobą, prezesem CŻiR.

 

Według Eurostatu we wrześniu inflacja w Polsce wyniosła 3,8 proc, czyli najwięcej w całej Unii Europejskiej. Na drugim miejscu pod względem wzrostu cen są Węgry, na trzecim Czechy. Średnia unijna to 0,3 procent.

 

We wtorek liczna delegacja wysokich rangą urzędników ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich odwiedziła Izrael po raz pierwszy od czasu, gdy oba kraje zgodziły się na normalizację stosunków. Podpisano szereg dwustronnych umów mających na celu zacieśnienie relacji.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.