DZIŚ JEST:   17   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Roberta Bellarmina, biskupa
Św. Hildegardy z Bingen
Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 6  >   Credo

Kardynał Jorge Medina Estévez

Szatan: ojciec fałszu i zbrodni


Dla wiary katolickiej istnienie demona i jego zgubnej działalności nie podlega żadnej dyskusji. Mówiąc wprost, demon istnieje i działa. Ta prawda jest zawarta w Biblii, została potwierdzona przez naszego Pana Jezusa Chrystusa i wchodzi w skład nauczania Magisterium Kościoła, a nie tak dawno została wyrażona dobitnie w Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK, nn.391 i nast.; 538 i nast.; 1086; 1237; 1673; 1707 i nast.; 2482; 2851). Jezus Chrystus, który nazywa siebie samego „Prawdą” (J 14, 6), określa diabła mianem kłamcy i ojca kłamstwa (J 8, 44), jako że demon ma upodobanie w oszustwie, fałszu i odrzucaniu prawdy.

Skoro, jak mówi Jezus, prawda was wyzwoli (J 8, 32), ponieważ nikt nie jest bardziej wolny od tego, który roztacza dobro, ten, kto wpada w zasadzkę zła, staje się – jak mówi Ewangelia – niewolnikiem grzechu (J8, 34), poddanym łańcuchom kłamstwa, które stanowi zniekształcenie bytu, gwałt zadany dobru, zerwanie harmonii i jedności.

Jeżeli przyjrzymy się początkom losu diabła, zauważymy, że jego bunt polegał na całkowitym odrzuceniu prawdy: non serviam – nie będę służył, nie ukorzę się, nie uznam Syna Bożego w Jego Wcieleniu jako wyższego ode mnie i któremu winienem cześć, poddanie i uwielbienie, kiedy On przyjął ludzką naturę, będąc do nas podobny we wszystkim z wyjątkiem grzechu (Hbr 4, 15). Czyli chodzi o nieuzasadnione żądanie, aby nie być poddanym Bogu i odmówić uznania dróg Bożych, odległych od naszych dróg, tak jak niebiosa górują nad ziemią (Iz 55, 9); dróg ubóstwa, pokory i posłuszeństwa.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Portal Life News przytoczył wstrząsające fragmenty zeznania pielęgniarki, która w trakcie kongresowej debaty nad ustawą nakazującą ratowanie dzieci żywo urodzonych po nieudanej aborcji, opisywała jeden z tragicznych przypadków.

 

 
 

Obrońcy życia z Ekwadoru próbują zapobiec wprowadzeniu przez Zgromadzenie Narodowe pełnej legalizacji aborcji oraz wolnego dostępu do marihuany. Dzisiaj w stolicy kraju, Quito odbędzie się modlitwa obrońców życia i rodziny przed gmachem Parlamentu oraz przed wędrującą „Od Oceanu do Oceanu” kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Na kilka dni przed parlamentarną dyskusją nad ustawą bioetyczną, która m.in. rozszerza możliwość zapłodnienia pozaustrojowego na pary lesbijskie i samotne kobiety, francuscy biskupi katoliccy zorganizowali w poniedziałek konferencję na ten temat w paryskim Kolegium Bernardynów. Wyrazili tam swój sprzeciw wobec proponowanych rozwiązań i poparli zaniepokojonych nimi obywateli, którzy 6 października zamierzają uczestniczyć w manifestacji organizowanej w stolicy Francji.

 

„Nacjonalizacja szkół i szpitali katolickich jest wyrazem nienawiści do wiary i do religii” – napisali w specjalnym liście skierowanym do ministra edukacji biskupi Erytrei. Wszystko rozpoczęło się od zamknięcia placówek, potem doszło do ich przejęcia, a następnie do upaństwowienia. Hierarchowie dodają, że wydarzenia te są wyrazem prześladowania dzieł prowadzonych przez Kościół katolicki. To samo dotyczy instytucji prowadzonych przez muzułmanów oraz protestantów.

 

Kard. Reinhard Marx odrzuca stanowczo krytykę Watykanu wobec „drogi synodalnej”. Zapewnił Stolicę Apostolską, że Niemcy chcą zachować jedność z Kościołem. Nie pozwolą jednak zabronić sobie debaty także nad tymi kwestiami, które reguluje Urząd Nauczycielski.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.