DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 6  >   Credo

Kardynał Jorge Medina Estévez

Szatan: ojciec fałszu i zbrodni


Dla wiary katolickiej istnienie demona i jego zgubnej działalności nie podlega żadnej dyskusji. Mówiąc wprost, demon istnieje i działa. Ta prawda jest zawarta w Biblii, została potwierdzona przez naszego Pana Jezusa Chrystusa i wchodzi w skład nauczania Magisterium Kościoła, a nie tak dawno została wyrażona dobitnie w Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK, nn.391 i nast.; 538 i nast.; 1086; 1237; 1673; 1707 i nast.; 2482; 2851). Jezus Chrystus, który nazywa siebie samego „Prawdą” (J 14, 6), określa diabła mianem kłamcy i ojca kłamstwa (J 8, 44), jako że demon ma upodobanie w oszustwie, fałszu i odrzucaniu prawdy.

Skoro, jak mówi Jezus, prawda was wyzwoli (J 8, 32), ponieważ nikt nie jest bardziej wolny od tego, który roztacza dobro, ten, kto wpada w zasadzkę zła, staje się – jak mówi Ewangelia – niewolnikiem grzechu (J8, 34), poddanym łańcuchom kłamstwa, które stanowi zniekształcenie bytu, gwałt zadany dobru, zerwanie harmonii i jedności.

Jeżeli przyjrzymy się początkom losu diabła, zauważymy, że jego bunt polegał na całkowitym odrzuceniu prawdy: non serviam – nie będę służył, nie ukorzę się, nie uznam Syna Bożego w Jego Wcieleniu jako wyższego ode mnie i któremu winienem cześć, poddanie i uwielbienie, kiedy On przyjął ludzką naturę, będąc do nas podobny we wszystkim z wyjątkiem grzechu (Hbr 4, 15). Czyli chodzi o nieuzasadnione żądanie, aby nie być poddanym Bogu i odmówić uznania dróg Bożych, odległych od naszych dróg, tak jak niebiosa górują nad ziemią (Iz 55, 9); dróg ubóstwa, pokory i posłuszeństwa.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, poeta, wieszcz, konserwatywny myśliciel polityczny. Jego spuścizna literacka obejmuje powieści, dramaty, poezję, rozprawy polityczne, literackie, religijne, filozoficzne oraz bogatą korespondencję. (ur. 1812).

 
 

Abp Jan Paweł Lenga odniósł się do informacji mówiących o nałożeniu na hierarchę zakazu wypowiedzi w mediach oraz publicznego sprawowania Mszy świętych, którego miał dokonać bp Wiesław Mering. Hierarcha z Kazachstanu podkreślił, że żadne oficjalne zakazy z Watykanu nie zostały na niego nałożone, dlatego te decyzje go nie wiążą. Dodał również, że obecnie w Kościele „chwała Boża jest poniżana”, a „Chrystus jest detronizowany”.

 

Przed budynkiem Rady Miasta Gdańska protestowała grupa uczniów szkół średnich, którzy sprzeciwiają się wprowadzeniu zajęć z edukacji seksualnej. Program „Zdrovve Love” budzi ich niepokój, ponieważ zawiera elementy ideologiczne, a także mówi o środkach antykoncepcyjnych i pigułkach dla młodych dziewcząt, które mogą być groźne dla ich zdrowia i życia.

 

W Krakowie odbyła się czwarta gala kwartalnika „Wyklęci”, której tegoroczne hasło brzmi: „Śnią żołnierze o Polsce swój sen”. Wydarzenie jest podsumowaniem działalności redakcji wydawnictwa oraz fundacji kwartalnika zajmującego się upowszechnianiem wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych.

 

Francuskie miasto Nogent-sur-Oise zdecydowało się zawiesić partnerską współpracę z Kraśnikiem. Powodem tej decyzji jest przyjęcie przez radnych z Lubelszczyzny uchwały chroniącej mieszkańców Kraśnika przed ideologią LGBT. Decyzja radnych oburzyła Francuzów, którzy domagają się jej wycofania i wyrażenia „tolerancji”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.