DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 6  >   Credo

Kardynał Jorge Medina Estévez

Szatan: ojciec fałszu i zbrodni


Dla wiary katolickiej istnienie demona i jego zgubnej działalności nie podlega żadnej dyskusji. Mówiąc wprost, demon istnieje i działa. Ta prawda jest zawarta w Biblii, została potwierdzona przez naszego Pana Jezusa Chrystusa i wchodzi w skład nauczania Magisterium Kościoła, a nie tak dawno została wyrażona dobitnie w Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK, nn.391 i nast.; 538 i nast.; 1086; 1237; 1673; 1707 i nast.; 2482; 2851). Jezus Chrystus, który nazywa siebie samego „Prawdą” (J 14, 6), określa diabła mianem kłamcy i ojca kłamstwa (J 8, 44), jako że demon ma upodobanie w oszustwie, fałszu i odrzucaniu prawdy.

Skoro, jak mówi Jezus, prawda was wyzwoli (J 8, 32), ponieważ nikt nie jest bardziej wolny od tego, który roztacza dobro, ten, kto wpada w zasadzkę zła, staje się – jak mówi Ewangelia – niewolnikiem grzechu (J8, 34), poddanym łańcuchom kłamstwa, które stanowi zniekształcenie bytu, gwałt zadany dobru, zerwanie harmonii i jedności.

Jeżeli przyjrzymy się początkom losu diabła, zauważymy, że jego bunt polegał na całkowitym odrzuceniu prawdy: non serviam – nie będę służył, nie ukorzę się, nie uznam Syna Bożego w Jego Wcieleniu jako wyższego ode mnie i któremu winienem cześć, poddanie i uwielbienie, kiedy On przyjął ludzką naturę, będąc do nas podobny we wszystkim z wyjątkiem grzechu (Hbr 4, 15). Czyli chodzi o nieuzasadnione żądanie, aby nie być poddanym Bogu i odmówić uznania dróg Bożych, odległych od naszych dróg, tak jak niebiosa górują nad ziemią (Iz 55, 9); dróg ubóstwa, pokory i posłuszeństwa.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykański przywódca – w przeciwieństwie do poprzedniej administracji – zakazał łączenia kryzysu i choroby COVID-19 z Chinami. Dlaczego? By przeciwdziałać „uprzedzeniom rasistowskim” w stosunku do Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. W przestrzeni publicznej nie można mówić o „chińskim wirusie”, „wirusie z Wuhan” itp.

 
 

Na grzywnę w wysokości 4,3 tys. zł i zapłatę kosztów postępowania skazany został asesor komorniczy, który w październiku ubiegłego roku nawoływał do spalenia siedziby Ordo Iuris. Komisja Dyscyplinarna nakazała też mężczyźnie przeproszenie Instytutu i przekazanie przeprosin do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej celem opublikowania na stronie internetowej KRK. Wpis jaki mężczyzna umieścił na Twitterze był komentarzem do nielegalnego protestu środowisk proaborcyjnych, jaki odbył się przed siedzibą Instytutu.

 

 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.

 

Czy Polak, leżący w szpitalu w Plymouth, musiał umrzeć? Dlaczego do tego doszło? I co mówi nam to o współczesnej cywilizacji? Dziennikarz i publicysta, Roman Motoła w rozmowie z Piotrem Relichem.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.