16 listopada 2018

Zwycięstwo progresizmu. Postępowy jezuita z „Nihil obstat”

(fot. YouTube)

Stolica Apostolska udzieliła „Nihil obstat” niemieckiemu jezuicie, który opowiada się otwarcie za udzielaniem kobietom święceń kapłańskich oraz chce błogosławienia związków homoseksualnych. W ten sposób zakończony został spór, w który zaangażowane były czołowe figury progresizmu.

 

Na początku października 2018 roku ogłoszono, że niemiecki profesor teologii ks. Ansgar Wucherpfennig SJ nie otrzymał od Watykanu „Nihil obstat”. W ten sposób Stolica Apostolska uniemożliwiła mu objęcia na trzecią kadencję funkcji rektora Wyższej Szkoły Teologiczno-Filozoficznej Sankt Georgen we Frankfurcie nad Menem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Decyzja Watykanu była spowodowana wypowiedziami księdza profesora. Jezuita przyznawał publicznie, że błogosławił związki homoseksualne. Twierdził, że Pismo Święte nie potępia takich związków, a św. Paweł nie miał nic przeciwko „homoseksualnej miłości”. Kapłan sugerował też, że Kościół powinien przyznać kobietom w jakiejś formie święcenia, na przykład pozwalając im udzielać rozgrzeszenia.

 

Odmowa wydania ks. Wucherpfennigowi „Nihil obstat” wywołała w Kościele katolickim w Niemczech prawdziwą burzę. Gwałtownie protestowali przeciwko temu sam zainteresowany, a także: niemiecki prowincjał jezuitów ks. Johannes Siebner SJ, biskup Georg Bätzing pod którego jurysdykcją nauczał kapłan oraz wielu teologów. W sprawę zaangażowali się również w niejawnym zakresie sam generał jezuitów ks. Arturo Sosa Abascal SJ oraz przewodniczący episkopatu Niemiec, arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx.

 

Niemcy oskarżali Watykan o „bizantynizm” i tłamszenie wolności teologicznej. Ks. Wucherpfennig deklarował, że za żadną cenę nie porzuci swoich poglądów, a ks. Siebner apelował o zmianę podejścia Kościoła do homoseksualistów.

 

W piątek niemiecka prowincja jezuitów poinformowała, że osiągnięto „porozumienie” i inkryminowany profesor „Nihil obstat” jednak otrzymał, co skutkuje natychmiastowym objęciem przezeń funkcji rektora na uczelni Sankt Georgen.

 

Z komunikatu jezuitów wynika, że ks. Wucherpfennig zobowiązał się do głoszenia nauczania zgodnego z Magisterium Kościoła katolickiego „jako zakonnik i ksiądz” tam, gdzie „wymagać tego będą sprawowane urzędy”. W tych wypadkach ma przedstawiać nauczanie Kościoła na temat możliwości wyświęcania kobiet oraz udzielania błogosławieństwa parom jednopłciowym „całkowicie i z pełnym rozumieniem”.

 

Jednak jako teolog ks. Wucherpfennig będzie miał wolność „formułowania pytań” względem tego nauczania i zamierza publikować artykuły, które będą odnosić się do Magisterium „w wiernej i kreatywnej kontynuacji”. Sam profesor podkreśla według komunikatu, że „jako chrześcijanin i naukowiec ma osobistą nadzieję na to, iż nauczanie Kościoła będzie się dalej otwierać i rozwijać”.

 

Podsumowując, za zgodą Watykanu na czele katolickiej uczelni stać będzie człowiek, który głosi poglądy niezgodne z nauczaniem Kościoła – i nie tylko się ich nie wypiera, ale deklaruje chęć dalszego ich szerzenia. Nie wiadomo, czy sprawą ks. Wucherpfenniga zajmował się osobiście papież Franciszek. Decyzję o wydaniu „Nihil obstat” podejmuje formalnie Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej, konsultując się z Kongregacją Nauki Wiary.

 

Pach

 

źródła: kath.net, katholisch.de

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 625 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram