DZIŚ JEST:   15   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP Bolesnej
XXIV Niedziela zwykła
Św. Katarzyny Genueńskiej
Św. Emila z Kordoby
 
 
 
 

Szacunek dla cnoty i urzędu – przejaw chrześcijańskiej miłości

Szacunek dla cnoty i urzędu – przejaw chrześcijańskiej miłości
Źródło: Twitter

Czy powinniśmy traktować wszystkich jednakowo? Czy wymaga tego ludzka godność lub szacunek dla bliźnich? Absolutnie nie! – przekonuje konserwatywny publicysta John Horvatt. Zdrowe podejście wymaga szczególnego szacunku dla osób sprawujących ważne urzędy i posiadających szczególne osiągnięcia. Jego okazywanie uwzniośla wszystkich i daje przykład do naśladowania.

 

Jak zauważa John Horvatt, ludzie rzeczywiście są równi, ale wyłącznie pod względem istoty. Dlatego też posiadają prawo do życia, dobrego imienia, założenia rodziny, wyznawania wiary i własności. Co z tego wynika dla codziennego życia i dobrych obyczajów? Konieczność szanowania tej fundamentalnej godności u każdego człowieka. Na podstawowy szacunek zasługują wszyscy.

 

Niektórzy nadinterpretują jednak ten fakt, wyprowadzając z niego przekonanie, jakoby niezbędne było nie tylko uznanie tej podstawowej równości, lecz idący znacznie dalej egalitaryzm. Twierdził tak jeden z polemizujących z Johnem Horvattem czytelników. Jego zdaniem wszyscy, jako dzieci Boże powinniśmy być traktowani jednakowo. Przeciwnego podejścia należy unikać, gdyż sprzyja ono resentymentom.

 

Tymczasem, jak zauważa konserwatywny autor, podstawowa równość ludzi idzie w parze z nierównościami dotyczącymi przypadłości, takich jak cnota, zdolności, pochodzenie, siła et cetera. Prowadzą one do stworzenia hierarchii społecznej, opartej na różnorodności pełnionych funkcji. Odbicie tego stanowią różnice we traktowaniu poszczególnych osób. 

 

Skoro pewni ludzie pełnią w społeczeństwie szczególnie istotne funkcje i sprawują szczególnie istotne urzędy, to zasługują na wyjątkowy szacunek. Pismo Święte nakazuje w szczególny sposób czcić ojca i matkę. Głosi ponadto, że od Boga pochodzi wszelka władza. Skoro tak, to szacunek powinniśmy okazywać nie tylko rodzicom, lecz również osobom na szczególnie istotnych stanowiskach. Stąd wypływa choćby cześć okazywana sędziom. Jej źródło to szacunek dla sprawiedliwości – wartości reprezentowanej przez orzekających wyroki. Analogicznie uczniowie powinni szanować nauczycieli, a wierni duchownych. Brak niezbędnego szacunku to gotowy przepis na katastrofę – ostrzega John Horvatt.

 

Na cześć zasługują nie tylko osoby piastujące ważne urzędy, lecz również ludzie mający na swym koncie jakieś szczególne osiągnięcia, bądź cnoty. Dlatego też winniśmy honorować żołnierzy walczących za kraj czy naukowców o szczególnym dorobku. Im te zasługi wyższe, tym większy szacunek należy okazywać ich posiadaczom.

 

Zwolennicy egalitaryzmu i źle pojętego miłosierdzia twierdzą, że jeśli będziemy szczególnie szanować niektórych, to inni poczują się gorsi. Nie powinniśmy – przekonują – wywyższać jednych – by nie poniżyć tym samym innych.

 

Zdaniem Johna Horvatta podejście tego typu to poważny błąd. Dobre maniery i dystynkcja przynoszą korzyść całemu społeczeństwu. Stanowią przejaw myślenia o bliźnich i uznania ich różnorodności i wyjątkowości. Szczególny szacunek okazywany pewnym osobom i urzędom uwzniośla całe społeczeństwo i wskazuje wzorce do naśladowania.

 

Alternatywa to społeczeństwo egalitarne, a więc pozbawione dobrych obyczajów. To politycznie poprawny świat, odmawiający uznania różnić międzyludzkich. To destrukcja społeczeństwa. Jak wskazuje John Horvatt nie można jej uzasadnić poprzez chrześcijańską retorykę i nacisk na miłość bliźniego.

 

Trudno się nie zgodzić ze słowami publicysty, gdyż potwierdza je duch i litera nauki Kościoła. Jak pisał Leon XIII w encyklice Quod apostolici muneris, „Bóg stanowił w społeczeństwie wiele stanów różniących się godnością, prawami i władzą, dzięki czemu społeczeństwo jak i Kościół są jednym ciałem obejmującym wiele członków, z których jedne są szlachetniejsze od innych, lecz wszystkie są sobie wzajemnie konieczne i troszczą się o wspólne dobro”.

 

Papież zacytował także list świętego Pawła. Apostoł Narodów nauczał w nim, że „Nie ma władzy, jak tylko od Boga; cokolwiek zaś jest, zostało ustanowione przez Boga. Tak więc, kto sprzeciwia się władzy, sprzeciwia się porządkowi Bożemu, ci zaś, którzy się sprzeciwiają, sami sobie gotują potępienie. A dalej nakazuje, że Trzeba być poddanymi nie tylko z powodu gniewu lecz także z przekonania, oddając wszystkim, co im się należy, komu podatek - podatek, komu danina - daninę, komu bojaźń - bojaźń, komu uszanowanie – uszanowanie”. Szczególne traktowanie należne niektórym osobom okazuje się zatem wymogiem obecnym nawet na kartach Pisma Świętego.

 

Źródło: tfp.org / nonpossumus.pl (cytat z encykliki)

mjend 


DATA: 2017-03-10 12:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W tradycji polskiej to tekst szkodliwy i bzdurny! Polacy powinni byli szanować cara i się nie buntować, oddać ziemię Prusakom, bo tak chciała władza i zapomnieć o własnych tradycjach, bo należało czcić przede wszystkim wiedeńskiego Habsburga. Czy ktoś publikując ten tekst, puknął się wcześniej w głowę?
ponad 2 lata temu / Monika
 
Tekst powinien być zatytułowany "Od braku czapkowania do potępienia". Idąc tym tokiem myślenia dojdziemy do niewolnictwa i też znajdziemy uzasadnienie w Piśmie Świętym lub różnych bullach. Dobre wychowanie i kultura tak. Uzurpowanie sobie jakichś wydumanych przywilejów zdecydowanie NIE. Nie potrzebna jest nam kolejna nadzwyczajna kasta...
ponad 2 lata temu / Czytelnik
 
Wszystko to pięknie i ładnie w teorii wygląda. W praktyce przywrócono by jawnie porządek feudalny i byłoby tak, że jak się chłopem urodziłeś to i twoje wnuki mają w ziemi drapać :)
ponad 2 lata temu / Czytelnik
 
No może bez przesady. Za co szanować Putina, Trumpa i Assada?
ponad 2 lata temu / ala wilk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.